10 spôsobov, ako si poradiť s prehrou

 • Každý z nás niekedy prehrá. Vedomosť, ako tomu v budúcnosti zabrániť ti umožní kráčať rýchlejšie k svojmu úspechu.
pexels-photo-436403
pexels.com
 • Každý z nás niekedy prehrá. Vedomosť, ako tomu v budúcnosti zabrániť ti umožní kráčať rýchlejšie k svojmu úspechu.

Človek je tvor omylný. Ak by sme sa nemýlili, neboli by sme ľudia. Ako ale zobrať prehru tak, aby som ju už v budúcnosti nemusel zažiť? Tento zoznam 10 krokov by ti mohol pomôcť.

 1. Pouč sa

Využi túto šancu (áno aj v prehre je šanca sa učiť a niekedy ešte väčšia, ako vo výhre), ktorá sa ti práve naskytla. Pouč sa, čo si spravil zlé a v hlave si prejde, čo by si nabudúce mohol spraviť inak a v budúcnosti sa tejto chybe vyvaruj.

 1. Musíš vidieť pohár z polky plný

Žiadna prehra nie je tak zlá, aby si si z nej nemohol niečo zobrať. Pozri sa na všetky dobré veci, ktoré si urobil. Buď optimista a dostaň svoju myseľ do správneho miesta. Ak chceš vyjsť z komfortnej zóny, musíš riskovať. Ak to ale spravíš, uspeješ. Zostaň pozitívny, sústredený a šťastný. Pozeraj sa na všetko optimisticky, ako na pohár, ktorý je z polky plný.

 1. Každá prehra ťa posúva o krok bližšie k cieľu

Ak si práve zažil prehru, nepríjemnú situáciu, nezúfaj. Všetko je dobré, lebo si sa práve priblížil o krok bližšie k tvojmu vytúženému snu.

 1. Premeň prehru v príležitosť

Niektoré najlepšie biznisové nápady vzišli ako dôsledok prehry. Snažíš sa vytvoriť nový produkt a nedarí sa ti. Niekedy ten dôvod, prečo sa ti nedarí ťa nasmeruje k novému cieľu, o ktorom si na začiatku ani nesníval. Snaž sa využiť každý neúspech v šancu v budúcnosti uspieť.

 1. Hľadaj rady profesionálov

Buď neustále študentom. Zdokonaľuj sa vo všetkom čo môžeš. Uč sa. Ak pocítiš prehru, nájdi odborníka, ktorý si týmto už prešiel. Využi možnosti internetu, sociálnych sietí a najlepšie osobného kontaktu. Cez niektoré z týchto médií sa ho pokús poprosiť o radu a pomoc.

 1. Neodbočuj zrakom od svojho cieľa

Zadávanie si nových cieľov je výborná vec, ako prekonať prehru. S vedomím, že počas tvojej cesty zažiješ niekoľko „nárazov, spomalení alebo neúspechov“ sa môžeš pozerať na ne ako časť cesty k úspechu

 1. Vezmi zodpovednosť na seba a nevyhováraj sa

Jediná osoba, ktorú môžeš viniť za svoju prehru si ty sám. Nie je to ekonomika štátu, zle nastavené pravidlá súťaže, spoluhráč alebo kolega. Si to ty. Tá najlepšia vec na tom je, že ty si jediný kto kontroluje svoj život. Dobre si teda vyber smer a cieľ, kam sa chceš dostať.

 1. Zostaň v hre a nevzdávaj sa

Jediná a naozajstná prehra je vtedy, keď sa vzdáš. Nemožno predsa poraziť človeka, ktorý sa nikdy nevzdá. Spomeň si, prečo si začínal a využi tú energiu ako reštart, keď ho potrebuješ. V hre zostaneš tak dlho, ako to budeš sám chcieť. Zapamätaj si, že nikdy neprehráš, pokiaľ sa nevzdáš.

 1. Pokračuj v makaní na 100%

Ak je čokoľvek hodné, aby si tomu venoval svoj čas, je to aj hodné tvojho 100% zápalu. Ak si nemyslíš, že by si vedel dať zo seba 100%, tak ani nezačínaj, bolo by to zbytočné. Ak prehráš, využi príležitosť nebudúce vyhrať a daj do toho maximum.

 1. Ver v seba

Tento bod som si nechal na koniec, lebo je veľmi dôležitý. Ak by sa aj všetko pokazilo, tak viera v seba samého tu zostáva ako posledná. Môžeš aj zbankrotovať, ak si ale veríš, dokážeš sa znovu dostať tam, kde si bol. Viera v seba je najdôležitejšia vec v pomedzi týchto všetkých bodov. Nikdy neprestaň v seba veriť, ani keby to bola už posledná vec, ktorá ti zostala.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech