10 tipov na jarnú prechádzku: Na objavenie týchto čarovných zákutí Slovenska ti (zatiaľ) stačí len negatívny test

  • Vybrali sme pre teba desať miest, ktoré by si mal určite navštíviť
  • Malá Fatra, Vysoké Tatry aj rozprávkové hrady. Vyber sa na jarný výlet
vysoké tatry
Unsplash/Jaroslava Petrášová, Tomáš Malík
  • Vybrali sme pre teba desať miest, ktoré by si mal určite navštíviť
  • Malá Fatra, Vysoké Tatry aj rozprávkové hrady. Vyber sa na jarný výlet

Pandémia nám zasahuje do života už takmer rok. Zväčša sme zavretí doma a príroda je jediným únikom. Ponúkame ti desať tipov na jarnú prechádzku, vďaka ktorým zabudneš na všetky lockdowny, príkazy aj zákazy. Objav čarovné zákutia Slovenska a načerpaj energiu.

10. Skalnatá

Skalnatá je známy vrchol vo výške 704 m n. m. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Malých Karpát. Poskytuje výhľady na najznámejšie vrcholy tohto pohoria – Vápennú, Vysokú, Záruby.

Táto ľahšia turistika ti zaberie 3 až 4 hodiny. Keďže ide o dostupný kopec, je potrebné myslieť na správne načasovanie, aby si sa vyhol množstvu ľudí. Veľa turistov kvôli „vysokej premávke“ sa vyberie na Skalnatú v ranných hodinách (pred východom slnka) alebo ku večeru, počas západu.

Na vrchole môžeš aj prespať. Nachádza sa na ňom mnoho ohnísk, ktoré budeš v noci potrebovať. Na Skalnatú sa dostaneš zo Zochovej chaty, Pezinskej baby a z obce Kuchyňa.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Mesto Modra official (@mesto.modra)

9. Šútovský vodopád

Šútovský vodopád sa nachádza v Malej Fatre vo výške 830 m n. m. Približne štyri kilometre od obce Šútovo. Šútovský vodopád s výškou 38 metrov je najvyšším vodopádom v Malej Fatre a celkovo štvrtým najvyšším na Slovensku.

Náročnú turistiku si vyhoď z hlavy. Je to krátka (len štvorkilometrová) krásna prechádzka lesom, ktorá trvá približne hodinu a pol. Príroda v tomto prípade zohráva obrovskú úlohu. Vodopád je totiž napájaný vodou zo Šútovského potoka, ktorý má svoj prameň v neobyčajnom skalnom útvare tzv. Mojžišove pramene.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Chlapovič (@chlapo_m)

8. Ťatliakové jazero

Nachádza sa v údolí Roháčskej doliny a je vo výške 1370 m n. m. Asfaltová cesta sa po chvíľke premení na kamenistú. Celý výstup trvá takmer hodinu a pol. Po ceste je viacero lavičiek, na ktorých si môžeš posedieť a oddýchnuť si. Nezabudni sa pokochať výhľadmi.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Matúš (@siluofake93)

7. Zrúcanina hradu Hrušov

Gotický hrad, ktorý bol postavený v v 13. storočí, leží kúsok od vrchu Skalka v nadmorskej výške 488 m n. m. v pohorí Tribeč. Hrušovský hrad začal chátrať začiatkom 18. storočia. Zničený bol protihabsburskými stavovskými povstaniami.

10 lokalít, ktoré dokazujú, že Slovensko je jednou z najkrajších krajín sveta

Hrad Hrušov sa nachádza pri obci Skýcov, neďaleko Zlatých Moraviec. Cesta na hrad môže byť príjemnou popoludňajšou prechádzkou. Každý nadšenec hradov si príde na svoje. Z hradu ostal len pôdorys, zvyšky niektorých veží a bášt.

Zrúcaninu hradu nájdeš medzi obcami Skýcov a Hostie, konkrétne na svahoch východného pohoria Tribeč. Dostať sa na tento hrad je možné viacerými spôsobmi. Je veľmi prístupný a okolie je udržiavané. Nečaká ťa žiadne náročné stúpanie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hrad Hrušov-OZ Leustach (@hrad_hrusov)

6. Batizovské pleso

Prechádzame k trošku náročnejšej turistike. Batizovské pleso leží vo výške 2 448 m n. m. a má hĺbku 10,5 metra. Nachádza sa v Batizovskej doline pod Gerlachovským štítom a Končistou. Túra trvá 3,5 hodiny. Je to priadny výstup, ktorý netreba podceniť. Samozrejme, ponúka krásne výhľady a pohľad na nádhernú, priezračnú, horskú vodu v jazere. Výstup stojí určite za to.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa TATRA MATRA FATRA (@tatramatrafatra)

5. Skanzen v Starej Ľubovni

Pod Ľubovnianskym hradom sa nachádza Múzeum ľudovej architektúry. Tvoria ho ľudové stavby z okolitých dedín a spolu s hradom vytvárajú veľmi jedinečný návrat do minulosti. 25 drevených zrubov pochádza z prvej polovice 19. storočia.

Týchto 10 čarovných miest musíš navštíviť. Nájdeš ich do 100 km od Bratislavy

Najcennejším exponátom skanzenu je gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833. Drevený kostol je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi a dodnes sa v ňom pri významných cirkevných sviatkoch uskutočňujú bohoslužby. Skanzen obklopený prírodou ponúka množstvo príjemných prechádzok.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Sona Madejova (@sonamadejova)

4. Ostrva

Leží vo výške 1984 m n. m. a predstavuje jeden z nižších vrcholov Vysokých Tatier, ktorý ohraničuje juhovýchodnú stranu Popradského plesa. Je veľmi obľúbený, a to vďaka svojej dostupnosti a nenáročnosti. Ponúka výhľad do Mengusovskej doliny a na ďalšie priľahlé vrcholy.

Na Ostrvu sa dostaneš od Štrbského plesa. Pre mnohých to je najpopulárnejší východiskový bod. Treba podotknúť, že vrchol samotnej Ostrvy je mimo značených turistických chodníkov. Cesta totiž končí pri Sedle pod Ostrvou, ktoré sa nachádza pár minút pod vrcholom. Takže, ak sa rozhodneš vyjsť na samotný vrchol, budeš sa nachádzať mimo turistickej trasy a na vlastnú zodpovednosť.

Trasa je mierne stúpajúca. Budeš prechádzať krásnym, ale aj temným lesom a rôznymi mostíkmi ponad tečúci potok.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @luckablack

3. Hrad Tematín

Je zrúcaninou z 13. storočia, ktorý nájdeš v Považskom Inovci. Výstup na hrad Tematín nepatrí k tým najjednoduchším, ale vyplatí sa výstup zdolať či už po vlastných, alebo na bicykli. Hrad totiž ponúka krásne výhľady na Považie.

Je známe, že Považský Inovec praje cykloturistom, najmä tým horským, a preto je bicykel určite vhodná forma dopravy na hrad. Zašportuješ si a si obklopený krásnou zeleňou. Cyklotrasy sú dobre značené. Sú to prevažne lesné cesty, no potrápiš sa serpentínami.

2. Zbojnícky chodník

Nachádza sa v Malej Fatre v oblasti Terchová. Patrí medzi najzaujímavejšiu túru v tejto lokalite. Ponúka krásne výhľady, strmé a kľukaté horské cestičky. Chodník je označený a doplnený technickými pomôckami, ktoré by mali uľahčiť strmý výstup.

Počas stúpania si vieš spraviť prestávku a pokochať sa rôznymi výhľadmi na dolinu. Na konci výstupu sa ponoríš do lesa, pretože vrcholky skál obklopujú stromy. Ďalej vieš pokračovať po žltej značke na tzv. Sokoliu vežu, ktorá má tiež svoje čaro.

1. Korzo Zálesie

Nedá sa nespomenúť mólo na Malom Dunaji. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o obyčajný most, ale nie je tomu naozaj tak. Je veľmi moderný a nachádza sa iba na skok od Bratislavy. Ide o príjemnú, relaxačnú zónu. Zatiaľ tu nájdeš stometrové mólo, avšak je v pláne výstavba obrovského oddychového areálu.

Pri móle môžeš nájsť aj nižšiu rozhľadňu vo forme majáka, alebo príjemné posedenie zabudované priamo na móle, ktoré predstavuje oddychovú časť priamo na Dunaji.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Miška Brenkusová (@miskabrenkusova)

Zdroje: planetslovakia.sk, terchova.eu, spoznaj.eu, turisticky.sk, slovakiatravel.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK