10 výborných podnikateľov, ktorí do tridsiatky nič nedokázali

  • Aj ty si želáš, aby sa už šťastie ulakomilo aj na teba? Túžiš po tom, aby sa konečne už niečo začalo a ty si mohol vidieť výsledky svojej práce?
image_1447065785.jpeg
  • Aj ty si želáš, aby sa už šťastie ulakomilo aj na teba? Túžiš po tom, aby sa konečne už niečo začalo a ty si mohol vidieť výsledky svojej práce?

 

„Počiatkom každého úspechu je túžba.“ Napolen Hill 

Máš 25 a zúfaš si, že si prešvihol najlepší čas života a neostáva ti nič iné len zaradiť sa do prúdu stereotypu a klasiky?

Omyl. Z letargie ťa možno vytrhne nasledujúci zoznam chlapíkov, ktorí boli do svojej 30-ky skutočne nemožní. Čo na tom ale záleží, keď sú z nich teraz najúspešnejší biznismani?

 

1. Jack Dorsey, Twitter

Dnes rafinovaný podnikateľ, kedysi však punkový skejter. Ako študent New Yorskej univerzity si rozbehol firmu zaoberajúcu sa taxi dispečingom. Neúspešne. Po prvotnom fiasku (a určite aj ďalších iných) v jeho hlave skrsol nápad už dnes známeho „čvirikania“. Zapáčil sa. Pri jeho zrode stáli aj ďalšie mená ako Ev Williams, Biz Stone a Noah Glass. Jack sa stal generálnym riaditeľom a v 30-ke sa môže pýšiť titulom úspešného podnikateľa.

 

 

2. Tim Westergren, Pandora

Neúspešný hudobník, príležitostný skladateľ a pestúnka. Tak sa začala kariéra biznismena Pandora rádia. Zdá sa však, že Tim bol okrem toho aj kúzelník, keďže svojich 50 zamestnancov dokázal presvedčiť pracovať bez výplaty až po dobu 2 rokov! Po bankrote a spočiatku hrozivo vyzerajúcej budúcnosti sa ale Pandora stala online rádio portálom a dodnes sa jej slušne darí.

 

3. Jan Koum, WhatsApp

Podal si životopis do Facebooku. Nezobrali ho. Tak sa na svoje 33 narodeniny rozhodol založiť niečo svoje. Skúsenosti nadobudol počas 9 ročného pôsobenia v Yahoo, kde sa spoznal aj so svojim terajším spoluzakladateľom Brianom Actonom. Školu tiež nedokončil. Čo z toho vyplýva? Nikdy nevieš, čo ťa v budúcnosti čaká a ak sa niečo nevydarí, netreba hneď hádzať flintu do žita.

 

4. Jack Ma, Alibaba

Jackov príbeh sa začal obdobne neúspešne. 3 krát pohorel na prijímacích skúškach na výšku. Snažil sa teda zamestnať. KFC, rôzne brigády a zase KFC. Odmietli ho minimálne 30 krát. Tak si v 31 založil prvú internetovú spoločnosť „China Yellow Pages“. Výsledok? Do 3 rokov zarobil okolo 750 000 eur. Alibaba vznikla o 4 roky neskôr. Čo je na tom všetkom najzaujímavejšie? Jack Ma až do svojej 30ky počítač ani raz nepoužil.

 

 

5. Ben Horowith, LoudCloud

Horowitz si rovnako ako VŠ absolvent hľadajúci to pravé zamestnanie „hopkal“ z jednej pozície do druhej. Dlhých 7 rokov. Až na mieste produktového manažéra v Netscape sa zoznámil s Marcom Andreessenom. Založili softvérovú spoločnosť LoudCloud, veľakrát sa ocitli na okraji skrachovania ale dnes sa môžu pochváliť ziskom 1,6 miliardy dolárov, ktoré získali za odkúpenie spoločnosťou HP.

 

6. Sam Walton, WalMart

Najprv požiadal o pôžičku svojho svokra. Riadil spolu s ním jeden obchod so zmiešaným tovarom, o 3 roky sa podujal aj na druhý. V manažmente oboch predajní ale nevynikal, pri vyplácaní výplat to ružovo vonkoncom nevyzeralo. Zmena nastala až v 44 rokoch, kedy si po dlhoročných skúsenostiach otvoril prvý vlastný WalMart.

 

7. Peter Thiel, PayPal

Peter pôvodne plánoval úplne inú životnú cestu. Po vyštudovaní práva na Standfordskej univerzite sa zamestnal v právnickej firme na Manhattane a ako sám povedal „navonok sa sem chcel dostať každý, no vo vnútri chceli všetci odísť.“ Neznášal svoj život. Po 7 mesiacoch to vzdal a o pár rokov neskôr vo svojich 31 rokoch vytvoril PayPal.

 

 

8. Reed Hastings, Pure Software

Pure Software, činiaci sa v oblasti softvérového inžinierstva, zarobil práve vďaka Reedovi až dvojnásobok výnosov každý rok. Šikovný to chlap (samozrejme, až po 30-ke). No kto by naňho povedal, že pomedzi školu a začiatky podnikania sa venoval aj dobrovoľníckej činnosti, pričom vyučoval angličtinu v Svazijsku?

 

9. Henry Ford, Ford Motor Company

Vďaka vlastnej drine patrí medzi najbohatších mužov v histórii (199 miliárd dolárov). Pred úspechom automobilky ale doviedol svoje predošlé 2 projekty do totálneho krachu a kvôli vlastnému perfekcionizmu neustále prehliadal deadliny, čo mu znemožnilo tvorbu prvých prototypov. Prvé „nedokonalé“ auto predal až za pomoci Jamesa Couzena, ktorého si najal na odporúčanie investora. Ten sa už nemohol pozerať na neustále Henryho „faily“.

 

10. Mark Cuban, MicroSolutions

V 24 vyštudoval a presťahoval sa do Dallasu aby tam pracoval ako barman. Nebolo to ale  to pravé, tak sa zamestnal a predával počítače. Avšak Mark šéfa neposlúchal. Vyhodil ho. Okrem toho sa môže pochváliť aj tým, že ako 28 ročný býval v 3 izbovom byte s 5 ľuďmi (svoju izbu mal v kumbáli).  Dnes je z neho super boháč.

 

 zdroj: thehustle.co

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech