12-dňová vianočná výzva

  • Ani sme sa nenazdali a sú tu opäť. Sú však Vianoce stále sviatkami radosti a pokoja? Ak o tom niekedy tiež pochybuješ, táto 12-dňová výzva je pre teba ako stvorená. Prečítaj si 12 tipov, s ktorými sa pre teba toto obdobie opäť stane výnimočným.
pexels-photo-239604
  • Ani sme sa nenazdali a sú tu opäť. Sú však Vianoce stále sviatkami radosti a pokoja? Ak o tom niekedy tiež pochybuješ, táto 12-dňová výzva je pre teba ako stvorená. Prečítaj si 12 tipov, s ktorými sa pre teba toto obdobie opäť stane výnimočným.

Deň 1: Vianočné upratovanie tak trocha inak

Ak pre teba vianočné upratovanie bolo posledné roky iba „povinnou jazdou“, tento rok to tak byť nemusí. Tentokrát sa pri upratovaní sústreď na veci, ktoré už nepotrebuješ, no stále sú v dobrom stave – ako oblečenie, tak aj domáce potreby. Vytrieď ich do vriec a zájdi s nimi do charity alebo do ľubovoľného združenia, ktorého záslužnú činnosť obdivuješ.

 

Deň 2: Zlepši niekomu náladu kávou

Máš cestou do práce možnosť kúpiť si kávu v drive-in? Ak áno, zaplať ju niekomu, kto stojí v aute za tebou. Ak nie, ako alternatíva poslúži aj automat na kávu na čerpacej stanici – nechaj v ňom dostatočný kredit pre niekoho, kto na ňu najbližšie dostane chuť.

 

Deň 3: Obnov staré kontakty

Myslíš v poslednom období pričasto na niekoho, s kým už takmer vôbec nie si v kontakte? Ber to ako znamenie, že sa mu máš ozvať. Nezáleží na tom, či to bude rodinný príslušník, alebo starý priateľ – určite sa poteší. Na obnovenie starého puta nikdy nie je neskoro.

 

Deň 4: Zásob sa tieto Vianoce lokálnymi výrobkami

Lokálni výrobcovia to u nás vôbec nemajú ľahké, tvoja podpora bude pre nich preto citeľným darom. Iste, nákup lokálnych výrobkov zaťaží tvoj rozpočet o niečo viac, no odmenou ti bude vianočný stôl plný chutných a kvalitných dobrôt.

dddqherve04-ben-white

Zdroj: unsplash.com

Deň 5: Nič si nenechávaj na poslednú chvíľu

Vieme, ako nás veci, ktoré sme si nechali na poslednú chvíľu, dokážu pripraviť o radosť. Tento rok im to nedovoľ! Vyhraď si dnešný deň na to, že popremýšľaš nad všetkými „hrozbami“. Nestihol si minulý rok kúpiť darčeky podľa tvojich predstáv? Popremýšľaj nad tými vhodnými už dnes! 23. decembra môže byť totiž už naozaj neskoro. Podobným spôsobom eliminuj všetky nástrahy, ktoré na teba čakajú.

 

Deň 6: Daruj niečo milé ľuďom, ktorí sa o teba starajú celý rok

… a aj tak sú mnohokrát „neviditeľní“. Môže to byť napr. tvoja poštárka, alebo smetiari. Nechaj im na nejakom viditeľnom mieste lístok s nápisom „Ďakujem Vám za Vašu celoročnú prácu“ a pripoj fľašu kvalitného vína, alebo dobrú čokoládu. Práve títo ľudia pracujú celoročne, aj v tých najhorších podmienkach, a takýto milý dar ich istotne veľmi príjemne prekvapí.

 

Deň 7: Pomôž zvieraciemu útulku

Aj zvieratá potrebujú našu lásku a pozornosť. Niektoré však šťastie na milujúceho pána nemali. Pomôž útulku vo svojom okolí – nemusí ísť výslovne o finančný dar, svoj účel určite splnia aj staré deky, hračky, či strava.

 

Deň 8: Neignoruj ľudí bez domova

Možno sa pýtaš, čo to pomôže, ak prispeješ len 1x do roka. Pravda je však taká, že mnoho bezdomovcov žije z darov vyzbieraných v predvianočnom období niekoľko ďalších mesiacov. Neváhaj preto darovať niečo, čo je pre teba možno len omrvinkou, no pre niekoho obrovským darom.

jp5rutrnaes-mark-rabe

Zdroj: unsplash.com

Deň 9: Popremýšľaj, či niekto v tvojom okolí nepotrebuje pomoc

Je napríklad tvoja babka dostatočne vitálna nato, aby zvládala vianočné prípravy sama? Nepotešil by susedov, ktorí možno prežívajú ťažké obdobie nejaký domáci koláč? Nepotrebuje tvoj vyťažený kolega pomoc pri výbere darčekov? Pomôž niekomu, kto to potrebuje.

 

Deň 10: Rozpošli vianočné pohľadnice

Možno sa pýtaš – pohľadnice v takejto „virtuálnej“ dobe? Áno! Práve takýmto „retro“ spôsobom svojich najbližších naozaj potešíš. Mail spolu s ostatnými upadne do zabudnutia, no pohľadnica zostane v pamäti tvojich blízkych ešte naozaj dlho.

 

Deň 11: Najväčším darom je tvoj čas

Dnes si naplánuj, koho a kedy počas vianočných sviatkov navštíviš. Najväčším darom totiž nie je nič materiálne, ale tvoj čas, ktorý si dokážeš vyhradiť na svojich blízkych.

 

Deň 12: Dopraj si zaslúžený oddych

Blahoželáme, dostal si sa na koniec výzvy! Máš za sebou obrovský kus cesty pozostávajúci z dobrých skutkov. Urobil si radosť mnohým ľuďom, tak dnes si ju dopraj ty. Vychutnaj si zaslúžený oddych – je to len na tebe!

pexels-photo-194925

Zdroj: pexels.com

Zdroj: thedailypositive.com, zdroj titulnej fotografie: pexels.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech