15 veci, ktoré ti nikto nepovie o tom, ako sa stať úspešným

  • Možno nie je presný a jednoznačný návod k tomu, ako sa stať úspešným, no tieto rady ti k tomu zaručene pomôžu.
tufztdtrd
napoleonfour.com, thepastorwearsprada
  • Možno nie je presný a jednoznačný návod k tomu, ako sa stať úspešným, no tieto rady ti k tomu zaručene pomôžu.

1. Nikdy to nie je také zlé, ako sa zdá

Pozri sa, kde si. Zatiaľ si zvládol každú jednu skúšku, ktorá prišla. Prežil si sklamania aj výhry. A tak isto prejdú aj ťažké a zdanlivo nemožné veci, ktoré ťa čakajú. Snaž sa príliš veci v hlave nezhoršovať, nehovor si dopredu, že situácia, ktorá na teba čaká je zložitá a nezvládneš ju. Neprednastavuj sa. A najmä, nestresuj sa. Stres spôsobuje nielen psychické, ale aj fyzické problémy. Keď si budeš veriť, všetko zvládneš.

2. Šťastie nečaká v cieli

To, že máš nejaký vytýčený cieľ neznamená, že počas cesty k nemu nemáš žiť. Popri tom, ako za niečím kráčaš nedovoľ, aby ti unikali dni. Šťastie na teba nečaká až v cieli, je už počas dlhej cesty k nemu. Nezabúdaj na to. Ak totiž budeš čakať až do konca, môže sa stať, že sa nedostaví zadosťučinenie a radosť, ale že vytúžený cieľ bude spojený so sklamaním, pretože očakávania sa s realitou môžu veľmi líšiť.

„Neexistuje žiadna cesta k šťastiu, šťastie je cesta,“ povedal Thich Nhat Hanh…

3. Neobviňuj minulosť

To, kde a komu si sa narodil nie je výhoda ani nevýhoda. Samozrejme, ľahšie sa začína s biznisom človeku, ktorého podporia rodičia, no nie je to lepší pocit, ak si všetko vydrieš sám? Znie to otrepane, ale keď sa chce, všetko sa dá. Nikto by sa nemal vyhovárať na svoj pôvod, svojich rodičov a podobne. Jeden to má ľahšie, iný ťažie, no to neznamená, že výsledok nemôže byť podobný.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hipster family

foto: weheartit.com

4. Súťaženie je komplikácia

Súťaženie je v biznise bežné, každý chce byť väčšinou lepší a lacnejší, no oplatí sa to? Na takéto „škriepky“ je potrebnej veľa energie, ktorá by sa dala využiť aj lepšie. Namiesto ponúkania podobných produktov je jednoduchšie vymyslieť svoj vlastný, originál. Niečo, čomu nikto nebude konkurovať a bude to jedinečné a tvoje. Buduj sa svojich nápadoch, nie na konkurencii.

5. Nepýtaj si povolenie

Ak sa zakaždým musíš druhých pýtať, či by si to mal urobiť, nerob to. „Môj svokor je úspešný človek. Počas jeho kariéry sa ho mnoho ľudí pýtalo na ďalší krok. Každému odpovedal záporne. Ich plány zavrhol. A prečo? Tí, ktorí sú pripravení na úspech by to urobili napriek tomu, čo im povedal,“ napísal Benjamin Hardy.

V skutočnosti ti nikto nedá povolenie k tomu, aby si žil svoj sen, je to len na tebe.

6. Nevyhľadávaj chválu, ale (konštruktívnu) kritiku

Je síce skvelé počúvať, keď ťa niekto chváli, no omnoho produktívnejšie je z času na čas si vypočuť kritiku. Konštruktívnu kritiku od niekoho, kto sa do toho, čo robíš rozumie a vidí nedostatky. Neber negatívnu recenziu zle, môže ťa posunúť dopredu oveľa viac ako pochvala.

7. Nečakaj, kým začneš

Zajtrajškov nemusí byť vždy tak veľa, ako sa zdá. Nie všetky šance trvajú večne. Úspešný človek využije každú príležitosť, situáciu a vyťaží z nej maximum. Nečakaj na úspešné zajtrajšky, pretože ti môžu zostať len prázdne včerajšky…

 foto: pexels.com

8. Nehľadaj perfektnú príležitosť

Perfektný klient, perfektná príležitosť, perfektné podmienky… Vždy sa ti bude javiť, že je niekde problém, nečakaj, kým bude všetko dokonalé. Zmeň to tak, aby to bolo skvelé už teraz.

Mnoho ľudí mení partnerov, lebo si myslí, že ten ďalší bude lepší, ako ten predtým. A potom vzťahy končia presne rovnako. Sklamaním a hľadaním lepšieho. No to, že zmeníš človeka, neznamená, že vyriešiš problém. Na to, aby sa veci zlepšovali je potrebná tvrdá práca a snaha, nie výmena za lepší a nový kus.

9. Nedeľ sa priskoro

Ak vytvoríš niečo dobré, nedeľ sa o to priskoro. Nepredávaj rozbehnutú prácu, aj keď vidina peňazí môže byť lákavá. Vyťaž z nej viac, všetko sa dá ešte o niečo zlepšiť a zajtra to môže byť na lepšej úrovni.
Nepredávaj dnes patent za 5000 eur, keď o päť rokov môže mať desať násobnú hodnotu.

10. Zlepšuj sa

Neustále sa zlepšuj, rozvíjaj svoje znalosti a schopnosti. Vieš štyri jazyky? Začni sa učiť piaty. Zabehneš desať kilometrov? Prihlás sa na dvadsať kilometrový maratón. Ovládaš jeden program? Nauč sa robiť v inom… Možností je veľa, stagnovať nemusíš až do konca života. Okrem toho, že sa ti poďakuje životopis, bude spokojné aj tvoje mentálne a fyzické zdravie.

foto:napoleonfour.com

11. Každá minúta sa počíta

Ak máš zopár voľných minút, napríklad po ceste do práce, na stretnutie či do školy, skús ho využiť aktívne. Pokiaľ nahradíš napríklad 20 minút scrolovania po sociálnej sieti nejakou duchaplnejšou aktivitou, za týždeň to je viac ako dve hodiny. Môže to byť napríklad online učenie sa ďalšieho cudzieho jazyka či čítanie poučnej literatúry… Výber je na tebe.

12. Začni včera

Úspešný človek neodkladá veci na zajtra. Nikto z nás nevidí do budúcnosti, o pár hodín sa ti môže znenazdajky vyskytnúť niečo, prečo to to, čo na teba čaká zase neurobíš. A tak to zase odložíš. Úlohy sa potom hromadia a, bohužiaľ, si na teba počkajú.

Začni každým jedným okamihom, keď máš niečo urobiť. Dnes totiž formuješ svoj zajtrajšok.

 foto:pexels.com

13. Všetko, čo robíš má zmysel

Ak vo svojom živote zmeníš jednu vec, ovplyvní to niečo ďalšie. Všetko je na niečo naviazané, z malých vecí sa stávajú veľké veci. Preto buď pozorný aj pri malých rozhodnutiach. V budúcnosti môže záležať práve na nich.

14. Zbav sa zlozvykov

Jasné, každý z nás má nejaké zlozvyky. No ak chceš uspieť, mal by si sa vzdať vecí, ktoré ťa od tvojho cieľa spomaľujú a sťažujú ti jeho dosiahnutie. Takými zlozvykmi môže byť napríklad časté pitie alkoholu, ktoré si na ďalší deň žiada reset organizmu a vynútenú pasivitu. Môže to byť aj neskoré zaspávanie kvôli dlhému chatovaniu, pozeraniu seriálov a podobne. O to dlhšie potom spíš a príležitosti medzi tým uchopia tí, ktorí sú už hore…

Ty sám vieš, čo je v tvojom živote tým, čo treba zmazať. Stačí ti len jasná vidina cieľa a silné sebazapretie.

15. Začni

Ak niečo chceš, jednoducho začni. Nerozdávaj rady všade okolo seba o tom, ako sa niečo má robiť. Pozri sa do zrkadla a poraď to isté sám sebe. Vieš predsa, ako na to.

 foto: napoleonfour.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech