150-tisíc Slovákov sa už tento rok dočká vakcíny. Každá jedna musí preukázať, že nie je rizikom pre náš národ

  • Očkovanie proti koronavírusu by sa malo začať v Európskej únii aj na Slovensku už v decembri tohto roku
  • Blížiace sa očkovanie vyvoláva otázky o tom, či je bezpečné. Ohľadom bezpečnosti vakcíny sa máme pripraviť na vlnu hoaxov a dezinformácií
  • Podľa vedca Františeka Dráfiho pri posudzovaní bezpečnosti vakcín, platia v EÚ prísne smernice a protokoly
COVID-19 vakcína
TASR/AP,Sakchai Lalit Ted S. Warren
  • Očkovanie proti koronavírusu by sa malo začať v Európskej únii aj na Slovensku už v decembri tohto roku
  • Blížiace sa očkovanie vyvoláva otázky o tom, či je bezpečné. Ohľadom bezpečnosti vakcíny sa máme pripraviť na vlnu hoaxov a dezinformácií
  • Podľa vedca Františeka Dráfiho pri posudzovaní bezpečnosti vakcín, platia v EÚ prísne smernice a protokoly

Ešte predtým než sa preukázala účinnosť vakcín, vlády po celom svete sa snažili zabezpečiť potenciálne vakcíny pre svojich obyvateľov. Spojené štáty uzavreli dohody s jednotlivými spoločnosťami v rámci operácie Warp Speed.

Rovnako postupovala Európska únia, ktorá uzavrela dohodu so šiestimi spoločnosťami. Dve spomedzi nich už dokázali, že ich vakcína je účinná, a to Moderna a Pfizer s BioNTechom. Ako účinná sa javí aj vakcína od spoločnosti AstraZeneca, otázne však je, či je jej účinnosť 62 % alebo 90%.

S prvým očkovaním sa má začať onedlho. „Prví občania Európskej únie by už mohli byť zaočkovaní do konca decembra. Členské štáty sa teraz musia na očkovanie pripraviť. Toto je náš lístok na cestu von z tejto pandémie,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie, Ursula von der Leyen.

Aj každý jednotlivo 

Okrem vakcín nakúpených spoločne v rámci Európskej únie si štáty zabezpečujú vakcíny aj jednotlivo. Napríklad Maďari dali prednosť ruskej vakcíne Sputnik V.

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího by mali prvé vakcíny na Slovensko doraziť už v polovici decembra. V zásielke vakcín od výrobcu Pfizer a BioNTech má byť 150 000 kusov.

Minister uviedol, že každý očkovaný dostane dve dávky očkovacej látky. Ako prvé by sa mali ku vakcíne dostať ohrozené skupiny a pracovníci v prvej línii. K ostatným obyvateľom sa vakcína dostane v priebehu nasledujúceho roka. Očkovanie na Slovensku bude dobrovoľné. 

Blížiace sa očkovanie vyvoláva otázky o tom, či je bezpečné. Ohľadom bezpečnosti vakcíny sa máme pripraviť na vlnu hoaxov a dezinformácií, pred ktorými varuje aj Polícia SR.

Testovanie Oxfordskej vakcíny je chaos. Môže byť účinná na 62, ale aj 90% a nikto nevie, prečo

Bezpečnosť vakcín sa sleduje aj po registrácii 

František Dráfi z Centra experimentálnej medicíny Slovenskej akadémie vied a Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv v rozhovore pre portál Veda na dosah ozrejmil, ako sa overuje bezpečnosť vakcín v rámci Európskej únie.

„Vedecké hodnotenie akejkoľvek vakcíny v EÚ musí v každej situácii preukázať, že prínos vakcíny v ochrane ľudí je oveľa väčší ako akékoľvek potenciálne riziko. V čase schválenia pochádza hlavný súbor dát o bezpečnosti a účinnosti vakcín z rozsiahlych klinických štúdií,“ uviedol vedec.

vakcína covid-19
zdroj: TASR/AP/Ng Han Guan

Uvádza, že dobrovoľníci sú náhodne rozdelení do skupín, pričom jedna skupina dostáva placebo. Tým pádom je možné sledovať bezpečnosť aj účinnosť vakcíny, a to za kontrolovaných podmienok, v súlade s prísnymi protokolmi a smernicami Európskej únie.

„Tento prístup sa aplikuje vždy, nehľadiac na rýchlosť procesu schvaľovania. Po úspešnom schválení dostane vakcínu oveľa väčší počet ľudí ako počas klinického skúšania. Právne predpisy EÚ požadujú, aby sa bezpečnosť vakcín sledovala aj po registrácii,“ uviedol Dráfi.

Dodal, že ak by sa objavil nejaký vedľajší príznak, ľudia by to mali nahlásiť svojim praktickým lekárom, ktorí najlepšie poznajú ich zdravotný stav. 

Zdroj: Veda na dosah

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá