Vakcína na koronavírus prichádza a šíritelia hoaxov sú už v plnej zbroji

  • Polícia upozorňuje na šírenie hoaxov v súvislosti s vakcínou na ochorenie COVID-19
  • Pripravte sa na útoky dezinformátorov na vakcínu proti koronavírusu, ktorá môže vrátiť život do normálu, uvádza Polícia
  • Antivaxeri už v minulosti šírili dezinformácie na sociálnych sieťach
vakcína, očkovanie, koronavírus
TASR/University of Oxford via AP
  • Polícia upozorňuje na šírenie hoaxov v súvislosti s vakcínou na ochorenie COVID-19
  • Pripravte sa na útoky dezinformátorov na vakcínu proti koronavírusu, ktorá môže vrátiť život do normálu, uvádza Polícia
  • Antivaxeri už v minulosti šírili dezinformácie na sociálnych sieťach

Polícia upozorňuje na šírenie hoaxov v súvislosti s vakcínou na ochorenie COVID-19. Informuje o tom vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

„Pripravte sa na útoky dezinformátorov na vakcínu proti koronavírusu, ktorá môže vrátiť život do normálu. S takýmto úspechom totiž nepočítali,“ uviedla polícia. Reagovala tak na komentár na sociálnej sieti, v ktorom sa píše, že ľudia by sa nemali dať očkovať, pretože nevedia, čo sa vo vakcíne nachádza.   

Antivaxeri už v minulosti šírili dezinformácie na sociálnych sieťach. Dokonca začiatkom septembra spísali aj petíciu aby bolo očkovanie proti COVID-19 dobrovoľné. V popise petície sa objavujú zavádzajúce alebo nepotvrdené tvrdenia. Doteraz ju podpísalo vyše 21-tisíc ľudí. Ťažko povedať, proti komu je petícia namierená, vláda už potvrdila, že očkovanie bude dobrovoľné.

Odporcovia vakcín tvrdia, že prostredníctvom vakcín sa nás pokúšajú začipovať, alebo že vakcíny spôsobujú autizmus. Ani jedno z tvrdení však nemajú podložené. Pred čipovaním varoval aj americký raper Kanye West alebo predseda ĽSNS Marian Kotleba, ktorý tvrdil, že zmienka o čipovaní sa nachádza dokonca v Biblii. Podľa nich ide o plán svetových lídrov prostredníctvom, ktorého budú ovládať ľudské mysle.

Slovenskí antivaxeri veria čipom vo vakcínach a že koronavírus neexistuje. Vo svete preto zomierajú milióny

Vakcína môže mať až 90-percentnú účinnosť

Spoločnosti Pfizer a BioNTech tento týždeň informovali, že podľa prvotných dát môže mať ich vakcína až 90-percentnú účinnosť. Predbežná analýza nezávislej rady na monitorovanie údajov sa venovala 94 potvrdeným infekciám z takmer 44-tisíc osôb z USA a ďalších piatich štátov, ktorí sa zúčastňujú na štúdii vakcíny. Detaily o týchto prípadoch Pfizer neposkytol, no varoval, že počiatočná miera ochrany sa do konca štúdie môže zmeniť.

očkovanie koronavírus vkcína
zdroj: TASR/AP Photo/Emrah Gurel

Dobrovoľníci ani výskumníci vo finálnom štádiu klinických testov nevedia, kto dostal naozajstnú vakcínu alebo placebo. Po týždni od ich druhej potrebnej dávky štúdia Pfizeru začala rátať počet účastníkov, u ktorých sa prejavili príznaky ochorenia COVID-19 a potvrdili u nich prítomnosť koronavírusu.

Keďže štúdia sa ešte neskončila, Gruber neprezradil, koľko nakazených bolo v každej skupine. Podľa výpočtov sa však takmer všetky prípady nákazy dosiaľ objavili u ľudí s placebom. Žiadny z účastníkov dosiaľ nebol vážne chorý a testovali ich len vtedy, ak sa u nich prejavili príznaky, takže ešte nie je jasné, či sa môžu zaočkovaní ľudia nakaziť a byť bezpríznakoví. Pfizer neplánuje skončiť so štúdiou, až kým medzi všetkými účastníkmi nezaznamená 164 infekcií. Toto číslo schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) ako dostatočné na určenie toho, či je vakcína účinná.

Európska komisia v utorok 10. novembra informovala o tom, že plánuje podpísať dohodu o zabezpečení 300 miliónov dávok vakcíny vyvinutej americkou farmaceutickou spoločnosťou Pfizer a jej nemeckým partnerom BioNTech.

vakcína, očkovanie, koronavírus
zdroj: TASR/University of Oxford via AP

Očkovanie bude na Slovensku dobrovoľné 

Už v januári by sme v EÚ mali mať prvé dávky vakcíny proti koronavírusu, prezradil Igor Matovič minulý týždeň na spoločnej tlačovej besede v s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Upozornil však, že pôjde o obmedzené množstvo vakcín, ktoré rozhodne nebude stačiť pre všetkých Slovákov.

Premiér aj prezidentka sa zhodli v tom, že celú zimu musíme byť extrémne opatrní, keďže koronavírusu sa v zime veľmi darí. „Ide ťažké obdobie, do dodania vakcíny to bude ešte veľmi ťažký boj. Preto nepodliehajme nejakým prvoplánovým radostiam,“ povedal Matovič. 

Podľa aktuálnych informácií premiér zamietol povinné očkovanie „Ak by sme spravili povinné očkovanie, presiahli by sme mieru únosnosti,“ povedal pre Rádio Expres. Štát podľa neho musí urobiť nasledujúce mesiace veľkú kampaň. „Keď sa 60 % ľudí nezaočkuje, tak nám vakcína ani nepomôže,“ dodal.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech