Slovenskí antivaxeri veria čipom vo vakcínach a že koronavírus neexistuje. Vo svete preto zomierajú milióny

  • Každoročne zomrú milióny ľudí na choroby, proti ktorým sú dávno vyvinuté vakcíny
  • Aj v krajinách, kde tieto choroby vymizli, sa dnes objavujú lokálne epidémie
  • Môžu za to aj hnutia odporcov očkovania
  • Pozreli sme sa na najväčšie mýty, ktoré antivaxeri šíria
očkovanie
  • Každoročne zomrú milióny ľudí na choroby, proti ktorým sú dávno vyvinuté vakcíny
  • Aj v krajinách, kde tieto choroby vymizli, sa dnes objavujú lokálne epidémie
  • Môžu za to aj hnutia odporcov očkovania
  • Pozreli sme sa na najväčšie mýty, ktoré antivaxeri šíria

Pandémia koronavírusu opäť rozvírila vody v antivaxerských vodách. Napriek tomu, že zatiaľ nemáme stopercentne účinnú a dostupnú vakcínu, už sa vynárajú odporcovia. Aj medzi Slovákmi sa nájdu takí, čo sa očkovať nemienia.

Väčšinou však za to môžu články odporcov očkovania, obvykle publikovaných na konšpiračných weboch a v časopisoch. Aj napriek tomu, že tieto tvrdenia boli vedeckou obcou niekoľkokrát vyvrátené, mýty sa v spoločnosti držia ako dobre zažraný fľak.

Choroby sa vracajú

Vakcína, ako každý iný liek, nie je úplne bez rizika, no vážne komplikácie zažije jedno z milióna očkovaných detí. Na osýpky každoročne zomrie v priemere 750 000 detí, na tuberkulózu približne dva milióny ľudí, na čierny kašeľ viac ako 160 000 detí do 5 rokov. Na všetky tieto choroby máme očkovania.

Ako poznamenáva slovenský Úrad verejného zdravotníctva vo svojom článku o výhodách a rizikách očkovania, „autori týchto antivakcinačných aktivít určite nevideli deti choré napr. na záškrt, ktoré zomierajú udusením, deti po prekonaní ochorenia na detskú obrnu, ktoré zostali celoživotne ochrnuté, deti po prekonaní ochorenia na osýpky s celoživotným postihnutím CNS, dusiace sa deti s ochorením na čierny kašeľ.

Vo svete, predovšetkým v tzv. tretích krajinách, stále zbytočne zomiera niekoľko miliónov detí na infekčné ochorenia, proti ktorým mohli byť očkované.“ Preberme si preto najrozšírenejšie mýty o očkovaní pekne jeden po druhom.

Spôsobuje autizmus

Mýtus číslo jedna sa nedarí vykoreniť aj napriek tomu, že sa spojitosť očkovania a autizmu nikdy nepotvrdila. Dokonca aj štúdia financovaná antivaxerským hnutím nedokázala, že očkovanie spôsobuje autizmus. Takýchto štúdií existuje viacero, jedna z nich zistila, že autizmus môžu mať rovnako očkované aj neočkované deti. Pre antivaxerov to však nie je dôkaz.

Neexistuje však ani dôkaz ich tvrdenia, že by očkovanie naozaj poruchu autistického spektra spôsobovalo. Jediná štúdia, na ktorú sa odvolávajú, je 20 rokov starý pseudovýskum Andrewa Wakefielda, ktorý pozoroval zopár autistických detí a všimol si, že všetky boli zaočkované. Jeho „štúdiu“ však lekárska obec zavrhla, keďže pracovala s malou vzorkou pacientov a širokým oblúkom sa vyhýbala vedeckým metódam. 

Existuje veľa štúdií, ktoré túto teóriu jasne vyvrátili, no antivaxeri chrlia svoje štúdie ako Vysoká škola v Skalici diplomy. Ešte aj kvalita je podobná.

vakcina
zdroj: AP/TASR/Ted S. Warren

Očkuje sa proti chorobám, ktoré neexistujú

Alebo „nebudem dieťa očkovať proti neškodným detským chorobám“. Áno, niektoré z infekčných chorôb, proti ktorým sa očkuje, môžu nezaočkované deti (a neskôr dospelí) prekonať bez väčších problémov. Väčšina z nich je však veľmi nákazlivá a môže mať trvalé následky, napríklad osýpky či detská obrna.

Väčšina týchto chorôb neexistuje práve vďaka očkovaniu, tým sa však antivaxeri nepochvália. Napríklad detská obrna sa na Slovensku neobjavila od roku 1960, kedy bola predstavená vakcína. Odporcovia očkovania väčšinou uvádzajú, že choroby vymizli v dôsledku lepšej stravy a hygieny. Vírusom je však jedno, či nakazia dieťa v segregovanej osade, alebo na sídlisku vo veľkomeste.

Nové konšpiračné teórie hlásajú aj to, že nový koronavírus nie je skutočný, takže očkovanie proti nemu je len zámienka kvôli niečomu inému. Zrejme kvôli nasledujúcemu mýtu:

Pichajú sa s nimi čipy

Túto teóriu propaguje najmä šéf ĽSNS Marian Kotleba, ale nejde o žiadnu novinku. Na dezinfo scéne je téma čipovania stará ako sám Aštar Šeran. Implantácia čipu do tele je možná už dnes, no väčšina očkovacích látok sa podáva do svalu, nie do žily.

Aj ten najmenší nanobot by nebol schopný prekonávať bunkové membrány a dostať sa do mozgu, kde by nás ovládal. Vpichovanie čipov práve cez vakcíny je jednoducho nezmysel

Údajný mikročip vo vakcíne vraj má sledovať našu polohu. To budú antivaxeri veľmi prekvapení, keď zistia, ako fungujú mobilné telefóny či platobné karty.

Marian Kotleba šíri o koronavíruse hoaxy: Všetko máme dopredu napísané, cez vakcínu a čip vás budú kontrolovať

Riziká prevažujú nad pozitívami

Len malé percento detí má po očkovaní reakciu a keď už, ide o veľmi mierne následky. Väčšinou ide o opuch v mieste vpichu, prípadne zvýšenú teplotu. Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR sa s nežiaducimi účinkami stretne asi 10 percent zaočkovaných detí. 

Veľmi malé percento detí má vážnu reakciu na očkovanie. Patria medzi ne napríklad anafylaktický šok (alergická reakcia), zápal nervov a poruchy vedomia. Takýto je jeden prípad z milióna (alebo 0.01%).

V porovnaní s rizikami je to však nič. V prípade nákazy detskou obrnou je smrtnosť až 14 percent, trvalé následky ďalších 14. Pri rubeole býva smrtnosť až 20 percent. Pri záškrte je to od 10 (štandardne), pri malígnej forme až 50 percent.

Obsahujú veľké množstvo ťažkých kovov

Najčastejšie sa hovorí o hliníku a ortuti. Ortuť sa nepoužíva od roku 2001 a aj tak je to stále problém, hliníka je tam minimum a viac ho novorodenec prijme napríklad v materskom mlieku. Navyše sa nikdy nemôže dostať do mozgu, ako odporcovia očkovania tvrdia. Antivax spochybnil štúdiu o koncentrácii ťažkých kovov v tele autistov, lebo nemerali koncentráciu kovov v mozgu.

Hliník sa vo vakcíne vyskytuje v zlúčenine, bez ktorej by bola vakcína neúčinná. Je však úplne neškodná pre telo. Niektoré prvky sú samé o sebe škodlivé, no v zlúčeninách úplne menia svoje vlastnosti. Pre príklad nemusíme chodiť ďaleko. Chlór je pre človeka jedovatý, rovnako ako vysoko reaktívny sodík. Keď sa však spoja do chloridu sodného, vznikne úplne neškodná kuchynská soľ.

Podľa antivaxerov sa ťažké kovy hromadia v mozgu autistov. Túto teóriu však nikto seriózne nepotvrdil.

zdroj: Unsplash/CDC

Je to plán na zdecimovanie ľudstva

Ak je toto pravda, tak Ilumináti robia veľmi, veľmi zlú robotu. Najmä v Afrike, kde neziskové organizácie bezplatne distribuujú vakcíny. Na to, aby populácia prežila a rástla, nie je dôležitá pôrodnosť, ale počet detí, ktoré sa dožijú reproduktívneho veku. V minulosti bolo bežné, že sa dospelosti nedožila ani polovica detí. Dnes je to viac ako 95 percent.

Väčšina detí a tínedžerov zomrie na následky úrazu. Nie choroby, ako tomu bolo v minulosti, keď rodičia svoje deti pochovávali kvôli záškrtu, čiernemu kašľu či obyčajnej chrípke.

Je to len zisk farmafiriem

Antivaxeri radi poukazujú na ziskuchtivosť farmafiriem, ktorých lieky a vakcíny sú riadne schválené a za ich účinky nesú zodpovednosť. No radi dajú zarobiť šarlatánom, ktorí nie sú nijako regulovaní a za výsledky ich liečby neexistuje žiadna záruka. Ponúknu ti napríklad takýto homeopatický prípravok na očistenie tela od MMR vakcíny (mumps, osýpky, rubeola).

Nielenže je nemožné dostať z tela očkovaciu látku, ale niekoľkokrát bola aj vyvrátená účinnosť homeopatie. Takýto prípravok ťa nezbaví žiadnych toxínov, iba 60 eur z peňaženky. Pre porovnanie, vakcína je úplne zadarmo, teda hradená z verejného poistenia.

Zdravím Vás, chcela by som sa opýtať či má niekto skúsenosti s detoxom vakcín cez homeopatiu respektive izopatiu podla…

Gepostet von Lesná Princezná am Montag, 8. Juni 2020

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK