Po vakcíne proti COVID-19 sa budeš cítiť ako po „prežúrovanej noci“. Takto to vyzerá

  • Vakcína spoločnosti Pfizer bola testovaná s 90 % účinnosťou na 43 500 dobrovoľníkoch pochádzajúcich zo šiestich krajín
  • Tí opísali jej doterajšie vedľajšie účinky, cítili sa ako po opici
  • Vakcína spoločnosti Pfizer bola testovaná s 90 % účinnosťou na 43 500 dobrovoľníkoch pochádzajúcich zo šiestich krajín
  • Tí opísali jej doterajšie vedľajšie účinky, cítili sa ako po opici

Dobrovoľníci, ktorí obdržali vakcínu od americkej firmy Pfizer vyrobenú v spolupráci s nemeckou BioNTech opísali jej vedľajšie účinky. Táto často skloňovaná vakcína dodala v posledných dňoch celému svetu nádej na výhru v boji s koronavírusom. Mnohé z krajín si predobjednali milióny dávok. Dobrovoľníkmi popisované vedľajšie účinky nie sú príjemné, no určite stoja za záchranu ľudského života.

Ako pri chrípke

Viacerí z testovaných popísali vedľajší efekt tejto peptidovej vakcíny k tej proti chrípke. Majorita efektu záleží od individuálnych telesných reakcií. Najčastejšie popisované komplikácie boli bolesť hlavy, svalov a horúčka. Po prvej dávke vakcíny, ktorá musí byť pre požadovaný výsledný efekt aplikovaná dvakrát v trojtýždňovom rozostupe, sa tieto dopady ešte o niečo zhoršili, informuje Daily Mail.

Tento stav popisuje aj publicistka Carrie, ktorá sa do tretej fázy testovania zaregistrovala, pretože to cítila ako svoju občiansku povinnosť.Je toľko ľudí, ktorí to mali a trpeli. Myšlienka, že by sme mohli urobiť niečo, aby sme zabránili ľuďom takto trpieť, aby nestratili členov rodiny. Myšlienka, že by sme sa toho mohli zbaviť a vrátiť sa do normálu v našich životoch – to je pre mňa hnacím faktorom. Nechcem, aby bol niekto iný chorý.“

Len polovica ľudí dostala vakcínu

Pri testovaní boli participanti neoficiálne rozdelení do dvoch skupín. Len polovica z nich dostala skutočnú vakcínu, preto niektorí z testovaných sa iba domnievajú, že im látka bola aplikovaná. Vedci tak vykonali, aby mohli porovnať, aký skutočný dopad má vakcína na infikovaných jedincov.

Deshields, lobista z Texasu, uviedol, že utrpel vedľajšie účinky, ktoré sa podobajú „ťažkej opici“. Verí, že vakcínu dostal, pretože mal pozitívny test na protilátky. Deshields dodal, že jeho vlastná imunitná reakcia na očkovanie spôsobila, že si je vakcínou istý, ale napriek tomu bol pondelkovou správou o jej účinnosti nadšený.

„Jedna z prvých spomienok môjho starého otca bola na zvonenie zvonov, keď sa skončila prvá svetová vojna. Bola to strašná vojna a stali sa hrozné veci a ľudia boli šťastní, že to skončilo. V mojej mysli som to cítil rovnako… trochu som cítil, že to bolo niečo podobné. Vďaka Bohu, že môžeme povedať, že to bude mať koniec.“

Vakcíny proti COVID-19 sa zrejme dočkáme už budúci mesiac. Do Vianoc budú očkované tisíce ľudí

Už v decembri

John Bell, profesor medicíny na Oxfordskej univerzite a člen pracovnej skupiny pre vakcíny na Downing Street, uviedol, že vedecká práca vývoja vakcíny Covid-19 prekonala očakávania. Varoval však, že teraz je na ministroch, aby zabezpečili hladký chod schvaľovania tejto úspešnej látky pre ľudí, ktorým najviac hrozí, že sa stanú obeťami Covid-19.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol, že NHS a armáda sú v pohotovosti, distribuovať vakcíny Pfizer chcú od začiatku decembra. Pripustil tiež, že to bude pre všetkých veľká výzva, pretože musí byť skladovaná pri -70 °C, čo vylučuje jej umiestnenie vo väčšine ordinácií praktických lekárov alebo lekární, kde sú vakcíny podávané za normálnych okolností. Tiež sa musí prepravovať v chladiarenských nákladných vozidlách v špeciálnych škatuliach naplnených suchým ľadom, aby sa zabránilo jej znehodnoteniu.

Podľa aktuálnych informácií Daily Mail by mala konkurenčná britská spoločnosť AstraZeneca zverejniť výsledky testovania vakcíny už budúci týždeň.  Tretiu očakávanú vakcínu, ktorá bude s najväčšou pravdepodobnosťou hotová do konca roka, vyrába americká firma Moderna.

Zdroj: Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá