17-ročný Slovák vytvoril aplikáciu, vďaka ktorej bude naše okolie zelenšie

  • V betónovej džungli, v akej mnohí žijeme, je každý kúsoček zelene vítaný. Prispieť k ozeleňovaniu našich miest teraz môžeš aj ty. Ako? Nemusíš si ani len vyhrnúť rukávy, stačí si stiahnuť aplikáciu iForest.
collageiforest
  • V betónovej džungli, v akej mnohí žijeme, je každý kúsoček zelene vítaný. Prispieť k ozeleňovaniu našich miest teraz môžeš aj ty. Ako? Nemusíš si ani len vyhrnúť rukávy, stačí si stiahnuť aplikáciu iForest.

Znie to až príliš jednoducho, však? No žiaden háčik v tom nie je. Mobilné aplikácie skutočne môžu byť prostriedkom, ako sa nielen zabaviť a uľahčiť si každodenný život, ale aj zlepšovať životné prostredie.

Princíp funguje tak, že si stiahneš aplikáciu a tím z iForest zasadí jeden strom. V appke si môžeš dokonca zvoliť jeho druh a dať mu meno. Zasadený strom potom označia štítkom s tvojím menom a do aplikácie ti pošlú jeho fotku. Tvoj pocit, že si pomohol k zelenšiemu okoliu, tak bude ešte silnejší.

city-trees

Foto: news.aces.edu

Ak bude projekt úspešný, z týchto stromov budú postupne vyrastať parky na rôznych verejných miestach. Svoj strom budeš môcť reálne nájsť vďaka zisteniu polohy na webstránke projektu.

Za všetkým stojí len 17-ročný Daniel z Banskej Bystrice. Chcel vytvoriť niečo, čo ľudí zaujme a bude mať potenciál skutočne spraviť niečo pozitívne pre životné prostredie. Na projekte pracoval vo voľnom čase popri škole. To je dôkazom, že k realizácii prospešných projektov nepotrebuješ kopu peňazí a dá sa robiť kedykoľvek.

collageiforestjb

Foto: printscreen/play.google.com

„K prírode mám blízko. Rodičia mali záhradníctvo a ja som v ňom vyrastal od plienok až do asi 14 rokov, takže sa tiež celkom vyznám v stromoch,“ povedal Daniel Furčák a odpovedal tak na otázku, prečo si zvolil práve stromy. Navyše nám, ako už iste vieme, poskytujú kyslík, spevňujú pôdu či vytvárajú tieň, ktorý oceníme najmä v lete.

Unikátna aplikácia iForest je dostupná pre iOS aj android. Zasadenie jedného stromu ťa bude stáť pri iOS 1,19 eur a pri androide 0,99 eur. To je len malá cena za taký prínos pre naše okolie, nemyslíš? Appka má už niekoľko stiahnutí, no stromy zatiaľ nerastú. „Vysádzať na verejné miesta máme v pláne na jar,“ potvrdil Daniel.

how-to-plant-trees

Foto: treesnbees.com

Pre svoj projekt má veľký plán, a to fungovať globálne, nielen v regiónoch. V súčasnosti sa snaží získať peniaze na propragovanie aplikácie a pridávanie ďalších rozlíšení, napríklad zistenie polohy stromu.

Nádejnému projektu pre krajšie Slovensko držíme palce a tešíme sa na nové stromy, ktoré dúfajme v našom okolí vyrastú. :)

Zdroj titulnej fotografie: treeplantingcolemangroup7.weebly.com/play.google.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech