Skontroluj si dátum na vodičáku: 180 000 Slovákov si musí tento doklad do mesiaca vymeniť

  • Na výmenu starého vodičského preukazu ostáva Slovákom už iba pár týždňov
  • Na oddelení dokladov zaznamenali rekordný počet žiadostí
vodičský preukaz ružový
Ilustračný obrázok, TASR/tlačový odbor KMV MVSR, Roman Hanc
  • Na výmenu starého vodičského preukazu ostáva Slovákom už iba pár týždňov
  • Na oddelení dokladov zaznamenali rekordný počet žiadostí

Smernica o vodičských preukazoch z roku 2006, ktorej sa musela prispôsobiť aj slovenská legislatíva, viedla k skráteniu platnosti niektorých typov tohto dokladu. Ružové vodičáky, ktoré môžu mať v peňaženke dospelé osoby, súčasní rodičia či starí rodičia, na sebe nemali dátum platnosti a boli časovo neobmedzené.

Ide o vodičské preukazy, ktoré boli vydané od začiatku roka 1993 a Ministerstvo vnútra SR dnes upozorňuje na to, že vymeniť treba len vodičské preukazy vydané do konca apríla 2004. Tých je v evidencii takmer 180-tisíc, informuje SITA. Rezort zároveň približuje, že záujem o výmenu vodičského preukazu je obrovský a oddelenia dokladov v súčasnosti vybavujú veľké množstvo žiadostí.

Minulý týždeň zaznamenali rekordný počet žiadostí

Preukazy, ktoré ešte pred rokom malo približne pol milióna Slovákov, prestanú platiť na konci roka 2023, ako sme ťa informovali v tomto článku. Ministerstvo však zaznamenalo, že vodičské preukazy vymieňajú aj držitelia vodičských preukazov vydaných od 1. mája 2004 do 18. januára 2013. Tie sú však platné až do konca roka 2032.

Ministerstvo vnútra preto zdôrazňuje, že ich netreba meniť. „Napriek tomu niektorí ich držitelia žiadajú o nový doklad, v dôsledku čoho sa predlžujú čakacie lehoty na oddeleniach dokladov,“ uviedol rezort vnútra, ktorý v tomto roku eviduje v priemere dvojnásobný nárast žiadostí o vodičský preukaz.

„V posledných mesiacoch stúpol počet žiadostí viac ako trojnásobne proti rovnakému obdobiu minulého roka – napríklad minulý týždeň zaznamenali na oddeleniach dokladov rekordných 19 233 žiadostí,“ priblížilo ministerstvo.

Poplatku za výmenu dokladu sa dá vyhnúť. Ak to nestihneš, čaká ťa pokuta

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: SITA, Smart Mania, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá