Skontroluj si dátum na vodičáku: 180 000 Slovákov si musí tento doklad do mesiaca vymeniť

  • Na výmenu starého vodičského preukazu ostáva Slovákom už iba pár týždňov
  • Na oddelení dokladov zaznamenali rekordný počet žiadostí
vodičský preukaz ružový
Ilustračný obrázok, TASR/tlačový odbor KMV MVSR, Roman Hanc
  • Na výmenu starého vodičského preukazu ostáva Slovákom už iba pár týždňov
  • Na oddelení dokladov zaznamenali rekordný počet žiadostí

Rezort informoval, že o nový vodičský preukaz možno požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov. Starý vodičský preukaz sa odovzdáva na oddelení dokladov PZ, kde vodič požiadal o nový, najneskôr v čase vydania nového dokladu. Žiadosť o výmenu vodičského preukazu do 30 dní je spoplatnená správnym poplatkom 6,50 eura.

Na výslovnú žiadosť poplatníka je možné vyhotoviť vodičský preukaz urýchlene, a to do dvoch pracovných dní. Správny poplatok je vtedy štvornásobný, teda 26 eur. Osoba staršia ako 65 rokov žiadajúca o výmenu vodičského preukazu v štandardnej 30-dňovej lehote je od poplatku oslobodená.

V zrýchlenom konaní do dvoch dní však takisto uhrádza poplatok 26 eur. Ministerstvo na záver upozorňuje, že za jazdu s neplatným vodičským preukazom hrozí pokuta 50 eur v blokovom konaní, v správnom konaní možno uložiť pokutu do 100 eur. Neplatný preukaz bude v každom prípade odobraný.

Doklady v mobile

Európska komisia má v pláne do roku 2025 zaviesť jednotný európsky občiansky preukaz, a to hneď digitálny. Konkrétne Komisia investuje 46 miliónov eur do pilotného projektu európskej peňaženky digitálnej identity, ktorá by mala znamenať revolúciu v tom, ako sa občania a podniky môžu digitálne identifikovať.

Digitálna karta by mala byť ľahko dostupná v telefóne, kde by si každý vedel ľahko kontrolovať svoje osobné údaje uložené v peňaženke. To znamená, že nepôjde len o občiansky preukaz, ale napríklad aj o vodičský preukaz.

Medzi prvými krajinami, ktoré si spomínanú virtuálnu peňaženku vyskúšajú, sú Francúzsko a Nemecko. V pondelok sa na tom dohodli zástupcovia francúzskeho a nemeckého ministerstva pre digitalizáciu v rámci konzorcia Potential, ako informuje portál Smart Mania. Cieľom rezortov je prísť na možnosti, ako čo najlepšie využiť systém v praxi.

Zdroje: SITA, Smart Mania, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá