„180 rokov by tu museli vládnuť,“ naložil rozladený financmajster opozícii

  • V dnešnej relácii RTVS O 5 minút 12 sa stretli podpredseda HLAS-SD Erik Tomáš a minister financií Igor Matovič
  • Diel relácie sprevádzali slzy v očiach, urážky aj vládnutie do roku 2200
Igor Matovič
TASR/Martin Baumann
  • V dnešnej relácii RTVS O 5 minút 12 sa stretli podpredseda HLAS-SD Erik Tomáš a minister financií Igor Matovič
  • Diel relácie sprevádzali slzy v očiach, urážky aj vládnutie do roku 2200

„Smer vládol dvanásť rokov,“ upozornil moderátor Marek Makara v televíznej relácii O 5 minút 12. Opýtal sa Erika Tomáša, podpredsedu HLAS-SD, prečo Smer a Hlas neurobili viac, keď obe strany hovoria, že „mohli urobiť viac“.

Na túto otázku poslanec Tomáš konkrétne a vecne odpovedal: „Vždy si všimnete, že k takýmto protestom lekárov dochádza len za pravicových vlád. Vláda nedokáže s ľuďmi komunikovať.“

„Viete, aký viedli títo ľudia dialóg so zdravotníkmi? Že sestry podali výpovede a Fico ich poslal do ‚kytek’, nedal im nič. Keď si sestry vybojovali zmenu zákona o zvýšení platov, priamy poradca Fica dal podnet na ústavný súd SR, aby to zrušili. O nebohom Paškovi, ktorý rozkradol s Rašim a spol. polku zdravotníctva, ani nemusím hovoriť,“ tvrdí Igor Matovič, minister financií SR.

„Kašľali ste na ľudí, lebo vaše peňaženky boli dôležité, my tu riešime ďalších šesť kríz,“ nechal sa ešte počuť minister financií.

Stabilizačný príspevok

Okrem vášní sa v relácii bolo možné dozvedieť, ako bude fungovať stabilizačný príspevok pre zdravotníkov.

Pracovníci dostanú 5-tisíc eur, no tie ich nezaviažu k nutnosti ostať na svojom pracovnom mieste tri roky. Budú môcť kedykoľvek odísť, avšak v takom prípade budú mať povinnosť vrátiť štátu alikvotnú čiastku v prepočte celého príspevku na tri roky.

„Prišiel som s ideou, že poďme ešte v tomto roku, lebo dobre hospodárime, tak to, čo sme ušetrili, môžeme dať personálu v nemocniciach. 40-tisíc zdravotníkov dostane príspevok 5-tisíc eur ešte v tomto roku,“ vysvetlil.

Náborový príspevok zdravotníci nedostanú.

Kla-me-te

Navzájom sa Matovič aj Tomáš osočovali hlavne z korupcie. Tomáš spomenul MOM-ky a plošné testovanie, Matovič rozkradnutie zdravotníctva. „Matovič na billboardoch sľuboval, že sa dva týždne bude čakať na operáciu. Pálil sviečky za odvrátiteľné úmrtia. Tie stúpli počas jeho vlády o ďalších 5-tisíc,“ udrel si Tomáš.

So stabilizačným príspevkom pre zdravotníckych pracovníkov súhlasí a podporuje ho.

Matovič počas celého času, kým Tomáš rozprával o údajnej korupcii aktuálnej vlády, skandoval „klamete, kla-me-te“.

180 rokov

„Kolega mudruje o tom, že všetko navrhnú, ale nechcú podporiť rozpočet, ale v takom prípade nebude mať nik,“ rozhorčil sa Matovič.

„Ak by zvyšovali príspevok o 20 centov ročne, ako navyšovali, 180 rokov by tu museli Hlas so Smerom vládnuť, do roku 2200, aby sa rodiny dožili prídavku 60 eur, ktorý máme odklepnutý aj opozíciou,“ vyrátal Matovič.

Zdroje: RTVS O 5 minút 12, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá