Toto moderné bývanie v Alpách je snom každého kreatívca

  • Nadštandardné bývanie v Alpách. Zaujme zoxidovaná medená fasáda.
collage alpy
  • Nadštandardné bývanie v Alpách. Zaujme zoxidovaná medená fasáda.

Pozemok leží na strmom svahu blízko sedla Passo del Cavallo. Dom stojí na čistine medzi stromami, vo výške 700 metrov nad morom. V blízkosti sa nachádza frekventovaná diaľnica, ktorá spája údolia Trompia a Sabbia. Okolitá krajina sa vyznačuje dolinami, ktoré sa otvárajú smerom na juh. Zo severu je sedlo orámované zelenými horami a vápencovými vrchmi. Vila sa nachádzame v blízkosti mesta a jeho ruchu, ale zároveň má dostatočné súkromie a kontakt s okolitou prírodou. Koncept vily sa podriaďuje okolitej krajine a vychádza zo zložitého tvaru pozemku. Vzniká tu vyvážený vzťah medzi ľudským zásahom a prírodou.

Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.

 

Hlavný vstup je situovaný v juhovýchodnej časti a je prekrytý vykonzolovanou časťou domu. Prístup k ceste je z dvoch strán. Pre autá slúži príjazdová cesta s krytou rampou, ktorá sa nachádza pod zemou, a je o podlažie nižšie ako hlavný vstup. Vstup pre peších vedie po oceľovom schodisku, ktoré stúpa od hranice pozemku až k domu. Garáž je so zvyškom domu spojená výťahom. Technické a servisné priestory sa nachádzajú v suteréne.

Stavebné materiály odrážajú vzťah medzi domom a krajinou. Dom „vyrastá“ zo severnej časti pozemku a splýva s terénom. Tomuto konceptu je prispôsobené aj materiálové riešenie. Na fasádach boli použité trvácne a prírodné materiály. Architekti umiestnili hlavnú pobytovú terasu obkolesenú hmotou domu na severnú stranu. Z vykonzolovanej južnej časti sa otvárajú pohľady do údolia a na mesto.

Severná terasa, ktorá je otvorená smerom k horám umožňuje majiteľom výhľad na blízke vápencové vrcholy. Strmý svah ju zvrchu prakticky uzatvára a vytvára súkromný „dvor“. Veľké presklené plochy sú prostredníkom medzi interiérom a exteriérom.

Spojenie s pozemkom, otvorenosť bez exhibicionizmu a súčasne dostatočné súkromie. To všetko navodzuje pocit domova. Odvážne tvarovanie  a silný výraz vyvažuje neutrálna materialita.

Dom má nepravidelný pôdorys v tvare písmena C s terasou orientovanou na sever s výhľadom na hory. Stavba je tvorená troma hmotami s rôznou výškou rastúcou od severozápadu, kde je dom zapustený do terénu. V prvej hmote sú tri spálne, dve so spoločnou kúpeľňou a oknami orientovanými na terasu. Hlavná spálňa disponuje vlastnou kúpeľňou a oknami sa otvára na západ. V druhej hmote s výškou 3,5 až 4,5 metra je  obývacia izba vo forme otvoreného priestoru, ktorý je vložený medzi terasu a krajinu. Uzavretá strana miestnosti je charakterizovaná krbom a veľkoplošným zasklením na južnej strane.

Obývacia izba pokračuje do jedálne s halou cez dve podlažia. V najvyššej časti stavby je podkrovie. Nachádza sa tu malá pracovňa. Pod ňou je v obývacom priestore situovaná kuchynská linka otvorená smerom k terase. Vznikla tak najrušnejšia centrálna časť domu. Na južnú stranu je otvorená, no zároveň chránená a uzavretá z východnej a západnej časti.

Vnútorné podlahy sú vyrobené zo syntetickej živice pieskovej farby. Steny a podhľady sú sadrokartónové, natreté na bielo. Stropné LED pásy sú integrované do medzier v podhľadoch.

Majitelia chceli dom šetrný k životnému prostrediu a vybrali preto vhodné stavebné materiály a izolácie, ktoré zaisťujú udržateľnosť architektúry v rovnováhe s krajinou. Na obklad vonkajšieho plášť u bola použitá predoxidovaná meď a drevo Accoya (drevo z Nového Zélandu). Matná meď, drevo a sklo sú jediné materiály použité z exteriéru. Myslelo sa aj na ekológiu použitých technológií – objekt je vykurovaný tepelným čerpadlom a je postavený v pasívnom štandarde.

Medené panely na odvetranej fasáde sú jemne profilované a plynulo prechádzajú do strešnej roviny. Kontrastujú s lesklými a hladkými povrchmi zo skla a dreva. Podlaha terasy je z dreva Iroko. Rámy zasklenia sú integrované do medeného plášťa.

Uprostred terasy je zasadený javor, ktorý prináša kus prírody do srdca domu.

zdroj: archinfo.sk, autor fotografií: Nicolò Galeazzi

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá