2 225 pozitívnych. Poznáme výsledky prvého dňa plošného testovania na koronavírus

  • Všetky udalosti o novom koronavíruse sledujeme v piatok 23. októbra ONLINE
igor matovič
TASR/Jakub Kotian
  • Všetky udalosti o novom koronavíruse sledujeme v piatok 23. októbra ONLINE

22:44 Za jediný deň v okresoch Orava a Bardejov otestovali v rámci celoplošného testovania na koronavírus 61 905 ľudí, z toho 2 225 je pozitívnych. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď.

❗️NOVÉ KOMPLETNÉ ČÍSLA ZA 23.10.2020 BARDEJOV A ORAVA❗️OBROVSKÉ ĎAKUJEM🙏Prvý deň testovania je za nami. Chcem v prvom…

Posted by Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Friday, October 23, 2020

19:18 Kto má antigénový test pozitívny, je na 100% pozitívny a infekčný, teda je vysoké riziko, že nakazí ďalších ľudí. Kto má negatívny antigénový test však nemusí byť na 100% negatívny. „Prosím, naďalej noste rúško a umývajte si ruky,“ apeloval premiér Matovič.

19:00 Do 17:00 už antigénové testy na Orave a v Bardejove 1 506 infekčných ľudí, čo je 20-krát viac ako identifikujú PCR testy v týchto regiónoch za jeden deň. Informoval o tom premiér Igor Matovič na tlačovej besede. Antigénové testy vychádzajú pozitívne ľuďom s vysokou vírusovou náložou a sú veľmi infekční.

Ak však niekomu vyšiel negatívny test, neznamená to, že je daný človek negatívny, znamená to, že nie je momentálne infekčný, upozorňuje Matovič. Antigénový test nemusí zachytiť ľudí, ktorí sú nakazení, ale nie infekční. Celkovo už odberové tímy vyhodnotili 41 433 testov, ešte im zostáva niekoľko hodín.

18:41 Chceš pomôcť pri plošnom testovaní a nevieš ako? Ministerstvo zdravotníctva ti dá všetky odpovede: 

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY A ODPOVEDE O PLOŠNOM TESTOVANÍ 12-22:12. Mám stan, ktorý viem požičať, máte záujem?👉V prípade,…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Friday, October 23, 2020

18:29 Minister zdravotníctva Marek Krajčí hovorí, že plošné testovanie prebieha v poriadku a účasť je vysoká. Sám sa obliekol do ochranného obleku a odoberal vzorky v Bardejove. V jeho tíme za dve hodiny nezachytili ani jeden pozitívny prípad, no na niektorých odberových miestach boli 3-4 percentá pozitívnych vzoriek.

Všetci, ktorí majú certifikát s negatívnym výsledkom by mali dodržiavať nariadenia hlavného hygienika, lebo antigénové testy nemusia zachytiť čerstvo infikovaného človeka.

plošné testovanie na koronavírus
zdroj: SITA/Viktor Zamborský

18:01 PCR testy od slovenskej firmy MultiplexDX sú už dostupné aj pre komerčné testovanie. Využiť ich môžu napríklad firmy či organizácie, ktoré chcú otestovať viac ako 50 ľudí. PCR testy sú omnoho presnejšie ako antigénové testy, ktorými sa testuje plošne. PCR test totiž zachytí aj malé množstvo vírusu vo vzorke. Testy po novom používa aj diagnostická spoločnosť v Trnave, ktorá má k dispozícii aj mobilný odberový tím. 

PCR TESTOVANIE A NASE TESTY: Mnohi ste sa dopytovali, kde by sa dalo otestovat nasimi PCR testami. Testy su pouzivane v…

Posted by Pavol Cekan on Friday, October 23, 2020

17:41 Plošného testovania na ochorenie COVID-19 sa v piatok v Bardejove zúčastnil i minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO). Prišiel vystriedať dobrovoľníkov, ktorých je podľa jeho slov nedostatok.

Minister vyzýva všetkých Slovákov, ktorí pracujú v zahraničí, aby prišli pomôcť Slovenskej republike a slovenským zdravotníkom. „Aj dnes ministerstvo zdravotníctva dáva výzvu pre všetkých Slovákov, ktorí aj pracujú v zahraničí, aby v tejto situácii prišli pomôcť Slovenskej republike a pomohli slovenským zdravotníkom,“ uviedol.

V niektorých obciach Bardejovského okresu bol v piatok ráno problém s tým, že sa na miesto testovania nedostavili zdravotníci. Podľa Krajčího sa urobilo maximum. Minister ešte plánuje navštíviť Nemocnicu s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove, kde sa oboznámi s aktuálnym stavom. (TASR)

17:19 Prezidentka SR Zuzana Čaputová podala Ústavnému súdu SR (ÚS SR) podnet pre časť zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Ako ďalej informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, prezidentke prekáža ustanovenie o vylúčení nároku na náhradu škody v súvislosti s protipandemickými opatreniami. Prezidentka zákon ako celok 14. októbra podpísala, avizovala však podanie podnetu, aby ÚS SR dané ustanovenie preskúmal. Zároveň požiadala o pozastavenie účinnosti daného ustanovenia.

Ústava SR podľa prezidentky zaručuje každému právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom štátnych orgánov. „Je síce možné zákonom upraviť medze uplatňovania tohto práva, avšak nie je možné žiadne ústavné právo zákonom odobrať alebo vylúčiť. V praxi by to znamenalo, že štát by nezodpovedal ani za škody spôsobené prípadným nezákonným uplatňovaním tejto novely,” uviedla prezidentka.

Poslanci 14. októbra schválili novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, podľa ktorej budú mať opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) a regionálnych úradov verejného zdravotníctva charakter všeobecne záväzných právnych predpisov. Novela je podľa rezortu zdravotníctva reakciou na okolnosti spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19. Parlament schválil novelu aj s 20 pozmeňujúcimi návrhmi. (SITA)

16:50 Pozitívny test na ochorenie COVID-19 malo na Orave a v Bardejove zatiaľ 906 ľudí. Na sociálnej sieti to uviedlo Ministerstvo obrany SR (MO SR). Odberné miesta dnes stihli do 14:00 celkovo otestovať 23 581 ľudí. MO SR uviedlo, že otvorené sú aktuálne všetky plánované odberové miesta. (SITA)

16:41 Testovanie v Dolnom Kubíne prebieha úplne bez problémov, ukazuje video polície:

16:34 Premiér Igor Matovič hovorí, že testovanie ide podľa očakávaní.

PRVÉ VÝSLEDKYcca 3,5% ľudí zúčastnených na testovaní je dnes antigénovými testami identifikovaných ako pozitívni a…

Posted by Igor Matovic on Friday, October 23, 2020

15:50 Biochemik Pavol Čekan, ktorý sa podieľal na vývoji slovenského testu na koronavírus, hovorí, ako môžeme epidému zvládnuť. Ľahké to ale nebude:

Biochemik Pavol Čekan povedal, aký plán by zbavil Slovensko koronavírusu

15:30 Ministerstvo zdravotníctva SR sprístupnilo ďalšie infolinky pre verejnosť k otázkam týkajúcich sa ochorenia COVID-19. Na Slovensku je to 0800 174 174 a pre zahraničie je to číslo +421 222 200 910. (SITA)

15:01 Minister obrany: Antigénové testy už odhalili takmer 500 prípadov

Všetkých 182 odberných miest na Orave a v Bardejove sú už otvorené. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď. Záujem ľudí je podľa neho veľký a napriek počiatočným problémom sa podarilo všetky vyriešiť a testovanie prebieha plynule. Pred samotným testovaním bol problém aj s pozitívne testovanými zdravotníkmi, ktorých bolo podľa Naďa 8 percent.

Odberové tímy od rána do 12:00 vykonali 13 648 odberov a zaznamenali 497 pozitívnych prípadov a to len v okresoch na Orave a v okrese Bardejov. Antigénové testy reagujú lepšie na vyšší počet vírusov vo vzorke, podarilo sa tak identifikovať najväčších prenášačov. 

Čo si myslíš o plošnom testovaní na koronavírus?

Ako ďalej minister obrany poznamenal, záujem obyvateľstva o testovanie prevyšuje očakávania. „Záujem ľudí je enormný a presvedčil som sa o tom nielen ja, ale aj ďalší členovia vlády, keď sme si prišli pozrieť viacero odberných miest nielen na Orave, ale aj v okrese Bardejov. Chcel by som požiadať všetkých, ktorí majú za sebou testovanie s negatívnym výsledkom, aby naďalej dodržiavali známe pravidlo o rúškach, odstupe a dezinfekcii rúk,” podotkol Naď. (SITA)

14:14 V hre je aj úplný lockdown

Podľa Matoviča nám hrozí úplný lockdown, ak sa situácia nezlepší

13:09 Chrípková sezóna začína, hospitalizovaní s koronavírusom pribúdajú rýchlejšie

Na Slovensku pribudlo v 43. týždni 16 979 akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 2,5 percenta. Informoval o tom Odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Najvyššiu chorobnosť zaznamenali hygienici v Bratislavskom a najnižšiu v Banskobystrickom kraji.

Lekári v uplynulom týždni nahlásili aj 937 ľudí chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), čo predstavuje 5,5 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 0,1 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trnavskom a najnižšiu v Bratislavskom kraji. ÚVZ nezaznamenal žiaden prípad ochorenia SARI.

V 43. týždni bolo tiež hlásených 13 686 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19, čo je o 87,1 percenta viac pozitívnych vzoriek ako v predchádzajúcom týždni. Vo virologických laboratóriách bolo od začiatku pandémie spolu vyšetrených 664 554 vzoriek biologického materiálu, z toho bolo 37 911 vzoriek pozitívnych. Hospitalizovaných je 828 pacientov, čo je o 62,7 percenta viac ako predošlý týždeň. Celkový počet vyliečených pacientov je 8 859. Ochoreniu zatiaľ podľahlo 134 osôb. (SITA)

12:36 V rámci celoplošného testovania obyvateľov na ochorenie COVID-19 sú a budú využívané rôzne priestory, využitie každého jedného z nich je a bude podmienené schválením oblastného hygienika. V tlačovej správe to pripomína ministerstvo obrany s tým, že pre tieto účely sú vyberané najvhodnejšie možné priestory, v ktorých budú zabezpečené dezinfekčné prostriedky a dôsledná ochrana pracovníkov prostredníctvom ochranných prostriedkov. „Prioritou je realizovať testovanie v exteriéri, avšak nie vždy je to možné,” uvádza ministerstvo.

Rezort tiež zdôrazňuje, že bežnou praxou v procese testovania na prítomnosť ochorenia COVID-19 je odkašľanie a vysmrkanie sa. „Oba úkony sú zamerané na elimináciu hlienu v nosohltane, aby ním nebol znečistený výter. Dôležité je zdôrazniť, že testovaná osoba si má odkašľať a vysmrkať sa do papierovej vreckovky, čím sa minimalizuje rozptyl aerosólu do vonkajšieho prostredia,” doplnilo ministerstvo. Zároveň dodalo, že priebeh a postupnosť testovania bol opakovane konzultovaný s profesorom infektológom Pavlom Jarčuškom, ktorý je členom Pandemickej komisie SR a tiež profesorom Jozefom Šuvadom z Ministerstva zdravotníctva SR. (SITA)

12:29 Opatrenia nie sú protiústavné, konštatuje ústavný právnik

Nové opatrenia proti šíreniu pandémie koronavírusu, ktoré vo štvrtok 22. októbra schválil Ústredný krízový štáb (ÚKŠ), sú prijaté v súlade so spôsobom, ktorý predpisuje Ústava SR a ústavný zákon. Pre portál Webnoviny.sk to uviedol ústavný právnik Vincent Bujňák. Ten vysvetlil, že vláda zvolila cestu ústavného zákona o bezpečnosti štátu a išla tak spôsobom, ktorý počas núdzového stavu predpisuje ústava.

Ako ďalej Bujňák vysvetlil, celoplošné testovanie podľa neho štát priamo neprikazuje. V otázke zásahu do telesnej integrity v súvislosti s výterom z nosohltana by podľa odborníka bolo vhodné, aby občania poznali názor Ústavného súdu SR. Ak by rozhodol, že naformulované povinnosti a obmedzenia sú v súlade so zákonom, mohlo by to zvýšiť účasť na celoplošnom testovaní, lebo sa posilní jeho legalita. (SITA)

12:19 Ako vyzerá antigénový test na koronavírus

Naša redaktorka Viki si bola v Bardejove osobne vyskúšať antigénový test. V rade stála asi hodinu a pol, samotný test bol ale veľmi rýchly. „Odovzdáš občiansky, zapíše si tvoje číslo, musíš si odkašľať a vydezinfikovať ruky. Samotný výter asi 2-3 minúty. Prídeš, sadneš si, strčí ti paličku do nosa. Cítila som jemné pálenie, ale trvalo to asi sekundu,“ hovorí Viki. 

Po odbere ťa policajt pošle na miesto, kde čakáš na výsledok. Obavy mnohých ľudí z toho, že sa v takom dave nakazia, sú podľa nej neopodstatnené. „Všade sú rozostupy. Ak aj nie, príde policajt a upozorní ťa. Bližšie pri sebe môže stáť len rodina z jednej domácnosti. Inak, som veľmi milo prekvapená, že aj keď je naozaj veľká zima, je tu dobrá nálada,“ opisuje.

11:58 Takto vyzerá certifikát o tom, že si bol alebo bola na teste. Je to potvrdenie, ktorým sa preukážeš prípadnej kontrole počas zákazu vychádzania.

certifikát antigénový test plošné testovanie
zdroj: Viktória Maxinová

11:45 Testovanie v Bardejove má zatiaľ pokojný priebeh. Väčšina problémov súvisí s nedostatkom materiálu. „Kvôli problémom sa v samotnom Bardejove spustilo testovanie len a 14 odberných miestach. Chcem však zdôrazniť, že tieto problémy nespôsobila samospráva. Absenciu zdravotníckeho materiálu, zdravotníckeho personálu či certifikátov nemôžeme ovplyvniť,“ povedal pre Startitup hovorca Bardejova Štefan Hij. Dodal, že zatiaľ nenastali nejaké vážnejšie narušenia poriadku. Sám už absolvoval test s negatívnym výsledkom

11:11 Plošné testovanie neprebieha úplne bez zádrheľov, veľa z vás má však príjemné skúsenosti. Fotku nám poslal čitateľ Pali: „Družba Bardejov. Veľmi ľudský prístup policajtov aj zložiek OSSR. Fakt paráda, ľudia disciplinovaní a ide to celkom rýchlo,“ uviedol. Ďakujeme, že nám posielate fotky a skúsenosti!

testovanie bardejov
zdroj: Pali Pavlišák

11:03Na testovanie máme tri celé dni, prosím, pokúste sa rozložiť svoju účasť,“ vyzýva minister obrany Jaroslav Naď vo videu, ktoré zverejnil na Facebooku. Reagoval tak na správy, podľa ktorých ľudia čakajú v rade na testovanie aj dve hodiny. Zároveň vysvetlil, prečo sa v niektorých odberných miestach testovanie ešte nespustilo. „Zdravotník podstúpil test a vyšiel mu pozitívny, teda musel ísť domov do karantény,“ povedal minister. Ak teda prídeš na odberné miesto a to nefunguje, určite začne v priebehu niekoľkých hodín.

10:50 Do obce Kurov v Bardejovskom okrese neprišli na piatkové testovanie na ochorenie COVID-19 dobrovoľní zdravotníci. Pre TASR to uviedla starostka Mária Špirková.

Testovanie sa koná od 8.15 h. Doposiaľ nám neboli dodané žiadne dezinfekčné prostriedky, používané sú iba tie, ktoré dodala obec. Na testovanie sa bez ospravedlnenia nedostavili nahlásení dobrovoľní zdravotníci. Testy vykonáva zdravotník – príslušník Ozbrojených síl SR,“ povedala Špirková. (TASR)

10:48 Slovensko získa ďalších 29 zahraničných lekárov.

Viac ako polovica z 56 prihlásených doktorov totiž spravila v októbri skúšky, ktoré sú povinné na vykonávanie lekárskej praxe na Slovensku. Ide o najúspešnejší rok, od kedy platia prísnejšie podmienky pre lekárov z krajín mimo Európskej únie. Uviedla to Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku (MALnS). Lekári hovoria o kvalitnej príprave, ale aj o tom, že si Slovensko začalo konečne uvedomovať nedostatok zdravotníckeho personálu.

Kompetentní si, zdá sa, uvedomili aj súčasný akútny problém s nedostatkom lekárov. Okrem toho, že nemocniciam už dlhodobo chýba viac ako tritisíc špecialistov, koronakríza ešte viac krátila z ich stavov. Mnohí lekári sa totiž nakazili ochorením COVID-19 a musia ostať v izolácii,“ dodal predseda MALnS. (SITA)

10:24 Viaceré odberné miesta pilotnej fázy plošného testovania na ochorenie COVID-19 v Dolnom Kubíne sa otvorili s miernym oneskorením. Primátor Ján Prílepok to zdôvodnil tým, že nie všetci členovia odberných tímov boli vopred otestovaní.

V najväčšom meste na Orave pôvodne vytvorili 16 odberných miest, pre nedostatok personálu nakoniec dve miesta v mestskom kultúrnom stredisku zlúčili do jedného. „Odberné miestnosti sme pripravovali takmer až do rána, musím pochváliť armádu za profesionálny prístup s navážaním materiálu. Vojaci do odberných tímov síce prišli otestovaní, ale zdravotníci, policajti a administratívni pracovníci nie, preto na viacerých miestach dochádzalo k zdržaniam,” skonštatoval Prílepok.

Na futbalovom štadióne dokonca odberné miesto pomohla sfunkčniť lekárka z radu čakajúcich na testovanie. „Prišiel iba jeden zdravotník a nemohol si vykonať sám odber. Keď sme túto informáciu oznámili radu čakajúcich, našla sa lekárka, ktorá sa dokázala preukázať, so zdravotníkom sa navzájom otestovali. Potom dokázali otestovať celý obslužný personál a odberné miesto sa mohlo spustiť,” priblížil jednu z kritických situácií dolnokubínsky primátor.

Pred väčšinou odberných miest sa tvorili rady čakajúcich, primátor ponúkol svoje vysvetlenie. „Ľudia sa dozvedeli, že od soboty budú platiť sprísnené opatrenia na voľný pohyb, pokiaľ nebudú disponovať negatívnym testom. To je podľa mňa dôvod, prečo sa mnohí rozhodli prísť na testovanie už dnes,” doplnil Prílepok. (SITA)

zdroj: Viktória Maxinová

10:10 Kompletné informácie, ktoré potrebuješ vedieť o testovaní v Bardejove a na Orave:

Ministerstvo obrany SR v súvislosti s testovaním obyvateľov Oravy a Bardejova oznamuje, že v prípade, že bude na odbernom mieste viacero ľudí, je odporúčané vrátiť sa neskôr, aby nedošlo k zhromažďovaniu a čakaniu.

Rezort obrany v tejto súvislosti odporúča reguláciu príchodu obyvateľov do odberných miest prostredníctvom univerzálneho odporúčacieho usmernenia. To bude časovo prerozdeľovať príchod obyvateľov na testovanie podľa abecedného poradia podľa priezvisk takto:

priezviská začínajúce na A, B, C, D v čase od 08.00 – 10.00 h,

priezviská začínajúce na E, F, G, H v čase od 10.00 – 12.00 h,

priezviská začínajúce na CH, I ,J ,K v čase od 12.00 – 14.00 h,

priezviská začínajúce na L, M, N, O v čase od 14.00 – 16.00 h,

priezviská začínajúce na P, R, S v čase od 16.00 – 18.00 h,

priezviská začínajúce na T, U, V, X, Y, Z v čase od 18.00 – 20.00 h.

Presný harmonogram si môžu samosprávy upraviť.

Na stránke www.somzodpovedny.sk sú k dispozícii zoznamy jednotlivých odberných miest na Orave a v Bardejove spolu s adresami (okres Tvrdošín https://www.somzodpovedny.sk/okres-tvrdosin/, okres Námestovo https://www.somzodpovedny.sk/okres-namestovo/, okres Dolný Kubín https://www.somzodpovedny.sk/okres-dolny-kubin/, okres Bardejov https://www.somzodpovedny.sk/okres-bardejov/). Priebežne sú tu tiež uverejňované všetky aktuálne informácie týkajúce sa pilotného ale aj celoplošného testovania obyvateľov SR. Rovnako sú na stránke k dispozícii inštruktážne videá a odpovede na najčastejšie otázky, a tiež formuláre, prostredníctvom ktorých sa môžu záujemcovia prihlásiť na pomoc pri testovaní.

Informuje o tom Ministerstvo obrany SR.

9:59 Každý, kto sa zúčastní plošného testovania, dostane certifikát o svojom výsledku.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) uzavrelo zmluvu na zaobstaranie certifikátov pre osoby testované na ochorenie COVID-19 v hodnote 459-tisíc eur bez DPH. Ako sa ďalej uvádza v zmluve zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv, certifikáty má zabezpečiť štátny podnik Mincovňa Kremnica. Podľa zmluvy by mincovňa mala rezortu dodať spolu desať miliónov kusov certifikátov pre všetky tri fázy testovania.

Certifikát bude vytlačený na špeciálnom ceninovom papieri a grafiku certifikátu, použitie znaku Slovenskej republiky, označenie príslušnej štátnej inštitúcie, ktorá certifikát vydáva, oznámi MV SR Mincovni písomne bez zbytočného odkladu,“ uvádza sa v zmluve. (SITA)

9:54 V niektorých obciach Bardejovského okresu sa plošné testovanie na ochorenie COVID-19 ešte nezačalo, niekde sa ukutoční len jeden deň. Pre TASR to uviedli starostovia jednotlivých obcí.

Vo Sveržove podľa starostu Pavla Ceľucha odberný tím ešte nedorazil. „Sú tu vojaci, polícia, všetko je pripravené, ale bez zdravotníkov. Testy máme, ale nemáme k nim certifikáty a dezinfekciu. Boli tu už ľudia a odišli,“ povedal pre TASR Ceľuch.

V našej obci sme ešte odberné miesto neotvorili. Čakali sme na dodanie dezinfekčných prostriedkov a ochranných pomôcok,“ povedala starostka obce Richvald Zuzana Germanová. S testovaním tam majú začať o 10.30 h.

U nás sa ešte netestuje. Podľa harmonogramu budú u nás testy prebiehať až v nedeľu,“ doplnil starosta obce Brezov Ladislav Lukáč.

V sobotu (24. 10.) sa začne testovať v obci Kochanovce, Kučín, Jedlinka, Livov a v ďalších obciach. V Lopúchove budú testovať až v nedeľu (25. 10.).

V Raslaviciach začali s testovaním približne o 9.00 h, najprv testovali odberný tím. V obciach Hažlín a Zborov nehlásia problémy s testovaním.

Všetko je v poriadku, vysoká organizovanosť tímu i obyvateľstva, za hodinu bolo otestovaných 30 ľudí,“ priblížil starosta obce Smilno Vladimír Baran.

„Začali sme ráno o 8.00 h. Zatiaľ všetko v poriadku. Netvoria sa nám žiadne rady, nakoľko sme si ľudí rozdelili na dni a hodiny,“dodal starosta obce Hertník Jozef Semanek. (TASR)

9:42 Pribudol rekordný počet nových prípadov

Absolútny rekord: Pribudlo 2 581 nových prípadov kornavírusu

9:12 Niektoré odberové miesta v Bardejove sa neotvorili. Podľa našich informácií im chýbajú certifikáty, vybavenie, či dokonca testy. Požiadali sme samosprávu o vyjadrenie.

Niektorí ľudia čakajú na test už od 6:00 ráno, hoci testy začali už o 8:00. Už viac ako hodinu sa teda testuje. Podľa fotografií, ktoré nám posielate, sú zatiaľ ľudia disciplinovaní a dodržiavajú predpísané rozostupy. Fotky môžeš posielať na náš Instagram @Startitup_sk.

testovanie orava námestovo
zdroj: Fotografiu poslala čitateľka Šárka

8:58 Kto v Bardejove čaká na testovanie? Podľa našej vyslanej redaktorky Viki, ktorá je priamo v meste Bardejov, čakajú na testovanie prevažne mladí ľudia, vrátane tehotných žien. Medzi čakajúcimi sú však aj seniori, ktorí chcú vedieť, ako sú na tom. „My, čo sme žili za socializmu, sme poznali svoje povinnosti. Jednoducho ste museli ísť a hotovo. Mladí sa na to možno pozerajú inak,“ povedala dôchodkyňa z Bardejova.

8:31 V Bardejove je zima, hmla a dážď, napriek tomu tam od rána stoja ľudia v radoch pred odbernými miestami a čakajú na testovanie

8:29 V Bardejove sa otvorilo 14 odberných miest, kde prebehnú odbery denne od piatka 23. do nedele 25. októbra v čase od 8. do 20. hodiny s hodinovou prestávkou na dezinfekciu medzi 12. a 13. hodinou. Odberné miesta budú viditeľne označené písomnou informáciou. Testovať budú odborní pracovníci, teda zdravotnícky personál a na priebeh budú dozerať vojaci aj príslušníci polície. Okres Bardejov má od začiatku pandémie potvrdených 1 536 prípadov ochorenia COVID-19.

Ako agentúre SITA potvrdil hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, samospráva k spusteniu testovania zabezpečila všetko potrebné. „Pred malou chvíľou dorazilo vojenské auto, ktoré prinieslo posledné hygienické pomôcky. Všetko ostatné je pripravené k spusteniu. Na niektorých odberných miestach už tesne pred ôsmou hodinou čakali prví záujemcovia o testovanie,“ uviedol v piatok ráno Hij. Ako ďalej dodal, mesto k štvrtku registruje zhruba 50 dobrovoľníkov, ktorí budú na jednotlivých odberných miestach pomáhať s administratívnou činnosťou. Mestský krízový štáb v Bardejove na svojom štvrtkovom zasadnutí pristúpil na poslednú chvíľu k zmene v prípade odberného miesta v Základnej škole s materskou školou na ulici Pod Papierňou, ktoré bude situované do priestorov telocvične. „K tomuto rozhodnutiu, ktoré bolo odkonzultované s predstaviteľmi ministerstva obrany, samospráva dospela na základe požiadaviek rodičov detí, ktoré navštevujú materskú školu,“ dodal hovorca. (SITA)

8:00 V okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov sa začalo plošné testovanie. V Bardejove sa už pred ôsmou tvorili na odberových miestach dlhé rady.

zdroj: Viktória Maxinová

Trojdňové testovanie v troch okresoch na Orave a tiež v bardejovskom okrese na východe Slovenska je pilotnou akciou operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá bude pod gesciou Ministerstva obrany SR pokračovať celoslovenským testovaním počas nasledujúcich dvoch víkendov.

Pilotné testovanie zastrešuje rezort obrany, ktorý mal na prípravu akcie schválenej vládou SR len niekoľko dní a zabezpečil ju aj vďaka spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a jednotlivými samosprávami. „Je jasné, že nie všetko bude na sto percent. Budeme robiť všetko pre to, aby to bolo čo najhladšie, aby to bolo profesionálne zorganizované a aby bolo všetko zabezpečené,“ povedal v predvečer testovania minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Odberné miesta budú otvorené v dňoch 23. až 25. októbra od 8:00 do 20:00 s hodinovou prestávkou od 12:00 do 13:00. Dobrovoľné testovanie je určené pre obyvateľov vo veku od 10 do 65 rokov, svoju totožnosť preukážu občianskym preukazom, deti a mládež do 15 rokov preukazom zdravotného poistenia.

Z troch oravských okresov by najviac ľudí mali otestovať v okrese Námestovo, kde žije 62 134 obyvateľov. Okres Dolný Kubín má evidovaných 39 478 obyvateľov a okres Tvrdošín 36 104 obyvateľov.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech