24-ročný holandský mladík konečne spustil svoj revolučný vynález na čistenie oceánov od plastov

  • Trvalo celých päť rokov, kým sa sen mladého Holanďana Boyana Slata stal skutočnosťou
  • Po tom, ako na dovolenke s rodičmi plával v mori plnom plastového odpadu, vedel, čo bude jeho poslaním
collage
Facebook/The Ocean Cleanup
  • Trvalo celých päť rokov, kým sa sen mladého Holanďana Boyana Slata stal skutočnosťou
  • Po tom, ako na dovolenke s rodičmi plával v mori plnom plastového odpadu, vedel, čo bude jeho poslaním

O organizácii The Ocean Cleanup si už dávnejšie mohol čítať aj u nás na Startitup. Projekt mladého Holanďana totižto svet nenechal chladným a jeho ambícia vyčistiť  svetové oceány od plastového odpadu inšpirovala mnohých. Dnes však už je jasné, že zdanlivo nedosiahnuteľný cieľ sa čoskoro môže stať skutočnosťou. Vynález Boyana Slata totižto v nedeľu vyplával z prístavu a už dnes pracuje blízko San Francisca na plné obrátky.

Systém čistenia je úplne jednoduchý. Na hladinu cez víkend tím konštruktérov položil obrovskú, 600 metrov dlhú (paradoxne) plastovú trubicu, ktorá do seba vťahuje prebytočný odpad a pomocou sita ho filtruje do záchytných sietí. Ak všetko pôjde tak ako má, už onedlho má trubica zo skúšobných podmienok doplávať k obrovskému ostrovu, ktorý vznikol naviazaním plastového odpadu a za prvý rok by mala zbaviť svetové vody až päťdesiatich ton.

Ak by sa splnili ambície spoločnosti The Ocean Cleanup a do oceánov by sa podarilo vypustiť všetkých 60 trubíc, pri ich výkone by mohlo z oceánov zmiznúť 50 % dnešného množstva plastového odpadu už do piatich rokov. Trubice sú pritom vybavené svetlami, radarovými reflektormi, navigáciou a aj majákmi proti kolízii. Pracujú vďaka energii získanej zo solárnych panelov a zozbieraný odpadu bude zo sietí trubíc pravidelne odoberať loď, v 6-týždňových intervaloch.

Pre Business Insider Boyan povedal, že nasledujúcich 6 mesiacov bude mimoriadne vzrušujúcich, pretože zatiaľ fungovanie systému nie je oficiálne dokázané a prvá trubica je vo vlnách Pacifiku v skúšobnej fáze. Návrh prototypu si vyžiadal náklady vo výške 23 miliónov dolárov, no tím odhaduje, že ďalšie už budú stáť „len“ 6 miliónov.

Zdroj: businessinsider.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá