250 eur mesačne len za to, že sa osamostatníš. Španielsko bojuje s mamahotelmi, Slovensko je na tom ešte horšie

  • Španielska vláda chce pomôcť so samostatným bývaním mladým ľuďom
  • Ľudia do 35 rokov by mohli dostávať mesačný bonus 250 eur na bývanie
  • Samostatné bývanie robí problém aj mnohým pohodlným Slovákom
byvanie
Ilustračný obrázok, Unsplash/Brooke Cagle/Isaac Quesada
  • Španielska vláda chce pomôcť so samostatným bývaním mladým ľuďom
  • Ľudia do 35 rokov by mohli dostávať mesačný bonus 250 eur na bývanie
  • Samostatné bývanie robí problém aj mnohým pohodlným Slovákom

Nie je žiadnou novinkou, že mladí ľudia na Slovensku a vo svete sa majú problém v dospelosti osamostatniť a dovoliť si vlastné bývanie. 

Španielska vláda chce mladým ľuďom s týmto problém pomôcť. Ako uvádza portál BBC, predseda vlády Pedro Sanchez navrhol zákon, ktorý pomôže mladým ľuďom opustiť rodičovský dom a zaplatiť si bez problémov nájomné. 

Najmä pre tých najzraniteľnejších

Štát by mohol poskytovať mladým Španielom vo veku od 18 do 35 rokov mesačný bonus vo výške 250 eur na zaplatenie nájomného. Táto dávka by mohla byť pre nich prístupná až na dva roky, ako uvádza BBC.

„Hovoríme o spravodlivom ekonomickom zotavení, čo znamená sprostredkovať prístup k bývaniu najmä pre tých najzraniteľnejších, ako napríklad našich mladých ľudí,“ povedal premiér Sánchez na konferencii Spain Urban Forum.

Mnohé opozičné strany ale tento návrh kritizujú a tvrdia, že predstavuje obrovský zásah do voľného trhu. Najväčší prospech z navrhovaného právneho predpisu by mali mať najmä mladí dospelí v najväčších španielskych metropolách a zraniteľné rodiny, ako informuje SITA.

Najvyššia úroveň nezamestnanosti 

Španielsko sa s mierou 33 % zaraďuje medzi krajiny, ktoré majú problém s vysokou úrovňou nezamestnanosti osôb mladších ako 25 rokov v Európe, ako uvádza portál Yahoo.

zdroj: Unsplash/@emkal

Nízke platy a vysoká miera nezamestnanosti u mladých, ktorá je najvyššia spomedzi krajín eurozóny, znamenajú, že si mnoho Španielov nemôže dovoliť samostatne bývať. Rodičovský dom tak v priemere opúšťajú ľudia až vo veku 30 rokov, pričom priemer Európskej únie je 26,4 roka, ako uvádza SITA.

„Bývanie je v našej krajine veľmi vážnym problémom,“ uviedol na konferencii Sánchez.

Slováci sú viac pohodlní

Slovensko je rovnako známe problémom s bývaním pre mladých ľudí. Avšak tu je rozdiel ten, že Slováci neradi opúšťajú svoj rodičovský dom. Už v minulosti sme sa v jednom z našich článkov tomuto problému venovali.

Slovensko patrí spomedzi krajín EÚ medzi tie najhoršie, keďže z domu odchádzame tesne pred dovŕšením 31 rokov. Ako však uvádza SLSP, jedným z dôvodov môžu byť aj rozdiely v dostupnosti nájomných bytov, ktorých podiel je na Slovensku veľmi nízky.

„Práve tieto (či už s trhovým alebo regulovaným nájmom) umožňujú osamostatniť sa oveľa skôr, napríklad aj formou zdieľaného bývania. V ceste však stoja aj ďalšie prekážky – vyššia nezamestnanosť mladých, ďalšie náklady spojené s vlastným bývaním (napr. ceny energií) či nutnosť vlastných úspor napríklad pri skladaní depozitu,“ uvádza SLSP v správe.

Vylietanie z hniezda mladých Slovákov je tiež ovplyvnené aj rastom cien nehnuteľností. Problémom však je aj to, že nezamestnanosť medzi mladými je na Slovensku taktiež zvýšená. 

zdroj: Unsplash/Beth Jnr

No podľa viacerých mladých nejde len výhradne o nízke platy. „U mnohých často rolu zohráva aj pohodlnosť. Nevravím ale, že u všetkých. Predsa len keď si doma, nemáš starosti. Máš opraté, navarené a tak míňaš len na štandardné výdavky, akými sú mobil, káva a sem-tam výlet,“ hovorí 24-ročná Michaela.

Zdroje: BBC, Yahoo, SITA, SLSP

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech