26 nádherných miest sveta, ktoré by si mal navštíviť ešte predtým, ako úplne zaniknú

  • Na Zemi sa nachádza mnoho očarujúcich miest. Niektorým z najúžasnejších prírodných krás a ikonických, umelo vybudovaných štruktúr nanešťastie hrozí v dôsledku klimatických zmien a ľudskej nedbalosti zánik.
collage miesata
  • Na Zemi sa nachádza mnoho očarujúcich miest. Niektorým z najúžasnejších prírodných krás a ikonických, umelo vybudovaných štruktúr nanešťastie hrozí v dôsledku klimatických zmien a ľudskej nedbalosti zánik.

Na počesť Dňa Zeme, ktorý bol pred pár dňami, vám chceme ukázať 26 miest, ktoré by mal každý cestovateľ navštíviť, kým vyzerajú tak, ako ich doteraz poznáme.

#1

Násilné poľnohospodárstvo, prírodná erózia a predávanie tehál s historickými rytinami, to všetko viedlo k poškodeniu, alebo zničeniu takmer dvoch tretín Veľkého čínskeho múru.

over-farming-natural-erosion-and-the-selling-of-bricks-with-historic-engravings-on-them-have-led-to-the-damage-or-destruction-of-nearly-two-thirds-of-the-great-wall-of-china

foto: Shutterstock/zhu difeng

#2

Kultový Taj Mahal v Agre, Indii, čelil dlhé roky znečisteniu i erózii a niektorí experti si myslia, že by to eventuálne mohlo viesť k jeho zrúteniu.

the-iconic-taj-mahal-in-agra-india-has-been-facing-years-of-pollution-and-erosion-that-some-experts-believe-could-eventually-lead-to-its-collapse

foto: Shutterstock/Dmitry Strizhakov

#3

Mŕtve more, ktoré sa nachádza na hraniciach medzi Jordánskom a Izraelom, sa za posledných 40 rokov zmenšilo o jednu tretinu. Odborníci sa obávajú, že keď sa bude pokračovať v odvodňovaní rieky Jordán, ktorá Mŕtve more zásobuje, bude mu hroziť úplné vysušenie.

the-dead-sea-which-borders-jordan-and-israel-has-sunk-80-feet-and-disappeared-by-one-third-in-the-past-40-years-experts-fear-that-if-water-continues-to-be-used-from-the-river-j

foto: Shutterstock / Nickolay Vinokurov

#4

Národný park a rezervácia Denali tvorí 6 miliónov akrov aljašskej divočiny, kde sa cestovatelia môžu ponoriť do krásnej krajiny a sledovať voľne žijúcu zver. Nachádza sa tam aj najvyšší vrch Severnej Ameriky, Mount McKinley, ktorý má 6193,6 metrov. Klimatické zmeny viedli k topeniu ľadovca a zredukovaniu snehových zrážok, čo ovplyvňuje aj jeho divočinu.

buss (7)

foto: Galyna Andrushko / Shutterstock

#5

Veľká korálová bariéra v Austrálii utrpela vplyvom vzrastajúcich teplôt, zvýšenej kyslosti vody a znečistenia obrovské škody, čo postupne vedie k tomu, že jej povestné pestrofarebné koraly odumierajú, v dôsledku čoho menia svoju farbu na bielu. Nedávna štúdia vedená ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies ukázala, že asi 93% útesu pomaly bledne.

buss (6)

foto: Flickr/FarbenfroheWunderwelt

#6

Obľúbená destinácia novomanželov a milovníkov rajskej oázy, Seyschely, ktoré sa nachádzajú v Indickom oceáne pri pobreží Madagaskaru, pomaly miznú kvôli erózii pláže.

a-popular-destination-for-honeymooners-or-paradise-seekers-the-islands-of-the-seychelles--located-in-the-indian-ocean-off-the-coast-of-madagascar--are-vanishing-because-of-beach-erosion

foto: Shutterstock / haveseen

#7

Keďže Alpy ležia v nižších nadmorských výškach ako ostatné pohoria, ich ľadovce sú obzvlášť náchylné na zmrašťovanie sa v dôsledku klimatických zmien. Pohorie stráca každý rok okolo 3% alpského ľadovca a niektorí experti sa domnievajú, že by mohli do roku 2050 úplne zmiznúť.

buss (12)

foto: Fiickr/Thomas Leth-Olsen

#8

Floridský národný park Everglades je označovaný ako najviac ohrozený park v USA. Príliš veľa vody, výskyt nových druhov a rozvoj miest patria k hlavným problémom.

the-florida-everglades-have-been-referred-to-as-the-most-threatened-park-in-the-us-too-much-water-the-introduction-of-new-species-and-urban-development-are-all-part-of-the-problem

foto: iStock/ferrerivideo

#9

Grand Canyon bol minulý rok označený organizáciou National Trust for Historic Preservation ako jedno z 11 najohrozenejších historických miest v USA. Do zoznamu sa dostal hlavne kvôli nárastu developerských projektov, ktoré sa týkajú rôznych odvetví; od ťažby uránu, až po výstavbu turistických letovísk. Mohlo by to viesť k zničeniu veľkých častí Grand Canyonu a jeho hlavného zdroja vody – rieky Colorado.

buss (18)

foto: Shutterstock

#10

Okolité stavby, stúpajúca podzemná voda a znečistenie už nejaký čas ohrozujú hroby, pamätníky a pyramídy v Memphise a jeho Nekropole.

surrounding-construction-rising-groundwater-and-pollution-have-been-threatening-the-tombs-monuments-and-pyramids-of-egypts-memphis-and-its-necropolis

foto: Flickr/Dan Lundberg

#11

Zo Sleeping Bear Dunes National Lakeshore v Michigane si môžete vychutnať nádherný výhľad na jazero z útesov, ktoré sa týčia do výšky skoro 140 metrov nad hladinou jazera. Vzácne duny a pláže trpia v dôsledku invázie rias a rôznych druhov mušlí, a tiež kvôli zvyšujúcej sa hladine fosfátov.

buss (5)

foto: Flickr/Ken Bosma

#12

Konžská panva alebo Bazén Konga, druhý najväčší dažďový prales na svete, je jednou z oblastí s najväčšou biodiverzitou; s viac ako 10 000 druhmi rastlín, 1 000 druhov vtákov a 400 druhmi cicavcov. V posledných rokoch bolo kvôli nelegálnej ťažbe vyklčovaných približne 3,4 milióna kilometra štvorcového pralesa. OSN predpokladá, že do roku 2040 môžu dve tretiny úplne zmiznúť.

buss (27)

foto: Brent Stirton/Getty Images

#13

Benátky, známe pre svoje romantické plavby gondolami, sú pod vodou prakticky už dlhé roky, no závažné záplavy sú v poslednej dobe čoraz častejšie.

known-for-its-romantic-gondola-rides-the-city-of-venice-italy-has-been-sinking-for-years-and-severe-floods-have-recently-become-more-common

foto: Flickr/Trish Hartmann

#14

S viac ako 1100 kilometrov chodníkov je Národný park Glacier v Montane rajom pre milovníkov turistiky a tých, ktorí vyhľadávajú blízke súžitie s prírodou. Kedysi sa tam hrdo týčilo viac ako 150 ľadovcov, dnes má park menej ako 25 z nich a existuje potenciálne riziko, že v priebehu 15 rokov ich zmizne ešte viac.

buss (26)

foto: Shutterstock/Galyna Andrushko

#15

Maldivy, ostrovný štát v Indickom oceáne, sa vďaka klimatickým zmenám pomaly potápa. Niektorí vedci predpovedajú, že približne o sto rokov budú celé pod vodnou hladinou.

the-maldives-an-island-nation-in-the-indian-ocean-is-slowly-sinking-because-of-climate-change-some-scientists-predict-that-within-100-years-it-will-be-completely-submerged

foto: Shutterstock/KKulikov

#16

Región Big Sur v Kalifornii ponúka návštevníkom úžasné príležitosti na pozorovanie veľrýb. Nedávne suché obdobie a požiare s tým spojené značne poškodili pobrežné oblasti, čo znižuje možnosti pozorovania vodných cicavcov.

buss (14)

foto: Flickr/SarahTz

#17

Na impozantnej ploche 5,5 milióna kilometrov štvorcových sa rozprestiera brazílska Amazónia, najväčší dažďový prales na svete. Nájdete v nej najväčšiu rozmanitosť populácie rôznych druhov. Expanzia poľnohospodárstva však dopomáha k záhube tejto unikátnej oblasti.

buss (3)

foto: Flickr/CIFOR

#18

Pôda brehov skupiny ostrovčekov v Severnej Karolíne, Outer Banks, eroduje a ohrozuje tak okolité pamiatky, ako napríklad maják Cape Hatteras Lighthouse, ktorého výstavba sa datuje do roku 1870.

the-shores-of-north-carolinas-outer-banks-are-eroding-the-land-they-border-putting-landmarks-such-as-the-cape-hatteras-lighthouse--which-dates-back-to-1870--in-danger

foto: iStock/© Jill Lang

#19

Malebný vrchol Kilimandžára v Tanzánii, posypaný snehom, už dlho tak, ako poznáme dnes, vyzerať nebude. Medzi rokmi 1912 a 2007 sa snehová pokrývka zmenšila až o 85%.

the-picturesque-snow-that-tops-mount-kilimanjaro-in-tanzania-may-not-be-there-much-longer-in-the-years-between-1912-and-2007-kilimanjaros-ice-sheet-shrunk-by-a-whopping-85

foto: iStock/Byrdyak

#20

Pod ľadovcom Mendenhall na Aljaške sa rozprestierajú dych vyrážajúce ľadovcové jaskyne a prírodné ľadovcové dómy. Jaskyne sa rok čo rok topia.

underneath-the-mendenhall-glacier-in-mendenhall-valley-alaska-are-its-breathtaking-ice-caves-and-their-ice-capped-domes-the-caves-continue-to-melt-each-year

foto: Shutterstock/Sean Lema

#21

Skalné mesto Petra je jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií Jordánska. Známe archeologické nálezisko sa pomaly pod vplyvom vetra, dažďa a neustáleho dotýkania sa stien turistami rozpadá. (pri návšteve tohto mesta by ste sa mali preto vyhýbať dotýkania sa stien)

buss (19)

foto: Shutterstock / Ralf Siemieniec

#22

Vulkanický národný park Havaj dáva návštevníkom možnosť stať sa svedkom 70 miliónov rokov starej histórie sopečnej činnosti. Park je tiež útočiskom mnohých pôvodných rastlín a živočíchov, ktoré sú však kvôli zvyšujúcim sa teplotám, suchším podmienkam a zvyšujúcemu sa výskytu inváznych druhov v ohrození.

buss (8)

foto: Flickr/Alfred Elkerbout

#23

Steny mešít v Timbuktu, Mali, boli postavené niekedy medzi 14. až 16. storočím prevažne z blata. Zvýšenie priemerných ročných teplôt a dažďových zrážok má za následok narušenie stability stavieb.

buss (24)

foto: Flickr/Emilio Labrador

#24

Pictured Rocks National Lakeshore v Michigane je známy pre svoje farebné pieskovcové útesy a množstvu vodopádov, pláží a lesov. Zvyšujúce sa teploty vzduchu a vody narúšajú prirodzený ekosystém dotknutej oblasti.

pictured-rocks-national-lakeshore

foto: iStock/csterken

#25

V Bolívii, v nadmorskej výške 4090 metrov leží jedno z najvyššie položených miest na svete, Potosí. Stáročia banskej činnosti v tejto oblasti majú za následok vystavenie mesta veľkému riziku. Časť vrcholku sa už dokonca rozpadol.

buss (2)

foto: iStock/DC_Colombia

#26

Národný park Grand Teton vo Wyomingu sa môže pýšiť svojou nádhernou prírodnou scenériou, no okrem toho je známy aj rybárčením, pretože má vysokú populáciu pstruhov. Avšak zvýšená teplota vody ohrozuje ich počet.

buss (4)

foto: WikiMedia.org

vedeliSteZe_banner

Zdroj: vedelisteze.sk, zdroj titulnej fotografie: Shutterstock/Galyna Andrushko

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech