3 000 eur za meter štvorcový, to je realita novostavieb v Bratislave

  • Najnovšie prieskumy dokazujú, že priemerná cena nových bratislavských bytov dosiahla nový rekord
  • Priemerná absolútna cena ponúkaného bývania sa vyšplhala takmer na 199-tisíc eur za priemerne veľký byt
  • Byty v novostavbách sa vypredávajú extrémne rýchlo a ponuka už dva roky nestíha dopytu
bývanie
Unsplash/Flickr
  • Najnovšie prieskumy dokazujú, že priemerná cena nových bratislavských bytov dosiahla nový rekord
  • Priemerná absolútna cena ponúkaného bývania sa vyšplhala takmer na 199-tisíc eur za priemerne veľký byt
  • Byty v novostavbách sa vypredávajú extrémne rýchlo a ponuka už dva roky nestíha dopytu

Situácia na bratislavskom realitnom trhu sa spolu so zmenami v pravidlách poskytovania úverov na bývanie mladým aj množstvom vyrastajúcich novostavieb mení. Za prvý trimester roku 2019 dosiahli ceny novostavieb nový rekord, informujú v tlačovej správe analytici spoločnosti Bencont Investments. Preskočili 3 000 eur za meter štvorcový.

Ten najdrahší byt na slovenskom trhu len nedávno predstavil projekt Sky Park. Za ohromných 260 metrov štvorcových s úžasným výhľadom na najvyššom poschodí jednej z veží zaplatí nový majiteľ bezmála 2 milióny eur.

Podľa informácií Bencort Investments sa počet voľných novostavieb ponúkaných developermi v Bratislave ku koncu marca tohto roku zmenšil na rekordne nízky počet a tento trend pripisuje za dôsledok malému počtu nových projektov na trhu. Ponuka sa nedokázala vyrovnať dopytu už celé dva roky a konkurencia medzi developermi sa zvyšuje.

Počas prvého štvrťroka roku 2019 do ponuky pribudlo necelých 200 bytov, zatiaľ čo predaj presiahol 650 bytov. Koncom marca predávalo byty 99 projektov, z čoho 79 projektov už vypredalo viac než 50 % svojej pôvodnej ponuky a 54 projektov viac než 80 %. Prirodzene, byty s tými najlepšími dispozíciami sa vychytajú veľmi rýchlo a v ponuke nakoniec zostávajú len tie, ktorých cena je vyššia a zariadenie či poloha luxusnejšie.

Najviac vyhľadávanými lokalitami novostavieb sú Slnečnice, rezidenčný projekt Nuppu alebo Nido. Ponuka v rámci týchto veľkých projektov je v súčasnosti podstatne menšia a doposiaľ na trh nevstúpili iné projekty, ktoré by ich nahradili v dostatočnom množstve.

Ak však poznáš našu sekciu venovanú architektúre, určite si postrehol, že okrem spomínaných noviniek na realitnom trhu je v Bratislave čo obdivovať. Čo tak napríklad byt v Starom meste s premyslenou dispozíciou? (viac si prečítaš TU) alebo radšej bývanie ako z katalógu v Karloveskej zátoke? (viac nájdeš TU).

Za vysoký dopyt môže podľa odborníka niekoľko hlavných príčin: „Nezamestnanosť sa drží na rekordne nízkych úrovniach a počet pracovných príležitostí pribúda. To tlačí mzdy smerom nahor a s nimi i kúpyschopnosť obyvateľstva. Prostredníctvom lacného hypotekárneho financovania, aj napriek rastúcim cenám, dopyt po bytoch stále pretrváva,“ objasňuje analytik Rudolf Bruchánik.

„Prekážkou pre potenciálnych kupujúcich, najmä mladých ľudí sú regulácie zo strany NBS, najmä financovanie 20%-ného podielu z iných zdrojov než hypoték a úverový strop do 8-násobku čistej ročnej mzdy. Tieto prekážky však sú do istej miery prekonateľné, či už získaním čiastočného financovania z iných zdrojov alebo pristupujúcim dlžníkom. Okrem toho tu dôležitú úlohu hrá aj skutočnosť, že cena nájmu v Bratislave je porovnateľná s mesačnými splátkami hypotéky,“ uzatvára.

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK