3 populárne koreniny z tvojej špajze ovplyvňujú účinok liekov. Ak máš cukrovku či problémy s tlakom, vyhni sa im

  • 3 obľúbené koreniny, ktoré nájdeš v každej slovenskej domácnosti, znižujú účinnosť niektorých liekov
  • Vedia vyvolať aj nečakané zdravotné problémy
koreniny v kuchyni
  • 3 obľúbené koreniny, ktoré nájdeš v každej slovenskej domácnosti, znižujú účinnosť niektorých liekov
  • Vedia vyvolať aj nečakané zdravotné problémy

Tri obľúbené koreniny, ktoré sa nachádzajú v bežnej kuchyni, môžu znefunkčniť lieky, ktoré mnohým ľuďom zachraňujú život. Týka sa to najmä liekov na cukrovku, krvný tlak alebo bežné infekcie. 

Podľa portálu The Sun priniesla znepokojivé výsledky nedávna štúdia. Problém nastáva hlavne pri nadmernej konzumácii týchto troch korenín. 

Škorica anuluje účinnosť niektorých liekov

Reč je o škorici, kurkume a zázvore. Tieto tri koreniny sú známe svojimi protizápalovými účinkami a schopnosťou posilniť imunitný systém. Môžu však ovplyvniť to, ako telo prijíma životne dôležité lieky. 

Hlavná zlúčenina, ktorá sa nachádza v škorici (cinnamaldehyd) a dodáva korenine jej charakteristickú vôňu a chuť, vie aktivovať receptory, ktoré spúšťajú oveľa rýchlejšie spracovanie liekov telom – tým sa znižuje ich účinnosť. 

Koreniny a bylinky
zdroj: SIU/Andrej Dubnička

Nemusíš sa báť, že keď si posypeš krupicovú kašu škoricou, niečo ti z toho hrozí. Problém nastáva hlavne vtedy, keď užívaš škoricové doplnky. Ich nadmerná konzumácia môže spôsobiť to, že sa liek rýchlejšie vylúči z tela a tým sa znižuje jeho účinok. 

Naopak, pri niektorých liekoch, ako sú riedidlá krvi, môže rýchly metabolizmus vyvolaný škoricou ešte zosilniť účinok lieku. V prípade aspirínu to môže viesť k smrteľnému riziku potenciálneho krvácania. 

Nie je škorica ako škorica

Hoci bola škorica vždy spájaná so znížením zápalu a zlepšením zdravia srdca, niektoré lacnejšie druhy môžu narušiť účinnosť život zachraňujúcich liekov. Opatrní musia byť najmä ľudia, ktorí berú lieky na riedenie krvi. 

Pravá škorica pochádza zo Srí Lanky a je spájaná s mnohými zdravotnými benefitmi. Napríklad je bohatá na antioxidanty, pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a tiež má protizápalové účinky. To sa nedá povedať o škoricovej kôre, ktorú nájdeš bežne v supermarketoch. 

Výskum naznačuje, že škorica môže interagovať s ďalšími liekmi, ako sú napríklad antidepresíva. Ich účinok môže zosilniť alebo oslabiť. 

Príliš veľa koreniny stálo 62-ročnú ženu život

Hoci kurkuma sa ukázala ako zdraviu prospešná, aj tú zaradili vedci medzi koreniny s nežiaducimi účinkami. Kurkuma má protizápalové vlastnosti a používa sa tiež ako posilňovač imunity. Avšak obsahuje účinnú látku kurkumín a tá môže ovplyvniť metabolizmus. Ide o zlúčeninu, ktorá dáva kurkume jej výraznú farbu. 

Podobne ako škorica, aj kurkuma môže nepriaznivo reagovať s liekmi na krvný tlak, s antidepresívami a určitými antibiotikami. The American Journal of Medicine publikoval štúdiu, v ktorej vedci analyzovali prípady poškodenia pečene spojené s kurkumou v USA medzi rokmi 2004 a 2022. 

Objavili 10 prípadov poškodenia pečene spôsobených touto koreninou, pričom až 5 osôb museli hospitalizovať a jedna na akútne zlyhanie pečene zomrela. 62-ročná žena nikdy predtým nemala problémy s pečeňou, no užívala extrakt z koreňa kurkumy na artritídu. Napriek jej viacerým zdravotným komplikáciám lekári usúdili, že zlyhanie pečene spôsobila práve kurkuma, ktorá mohla interagovať s ostatnými liekmi, ktoré užívala.

Treba poznamenať, že rovnako ako v prípade škorice, sa aj kurkuma spája s rizikom v prípadoch, keď ide o doplnky, nie o malé množstvá týchto korenín používané v jedle. 

Kedy sa netreba báť

Ďalšou koreninou známou pre svoje protizápalové účinky je zázvor. Avšak aj ten ovplyvňuje schopnosť spracovať lieky v tele. Vysoké dávky zázvoru môžu znížiť hladinu cukru v krvi a zároveň môže pôsobiť ako mierne riedidlo krvi. 

Používanie týchto korenín je pre väčšinu ľudí bežná prax. Nemusia sa obávať, že by ich to zabíjalo, ak si ich pridávajú do jedla, no určite by mali byť obozretní vtedy, keď užívajú bylinné doplnky vo vysokých dávkach. 

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: The Sun, The American Journal of Medicine, National Library of Medicine

Najnovšie videá

Trendové videá