30 000 Slovákov v petícii žiada zákaz klietkového chovu, ktorý je hanbou krajiny

  • Už viac ako 1,6 milióna Európanov odmieta, aby boli zvieratá v 21. storočí chované v nehumánnych klietkach
  • Proti takzvanej Dobe klietkovej sa postavili aj desaťtisíce Slovákov
  • To, že boj ochranárov a ľudí za práva zvierat má zmysel, dokazuje aj najnovší úspech z Nemecka
klietkový chov
Compassion in World Farming
  • Už viac ako 1,6 milióna Európanov odmieta, aby boli zvieratá v 21. storočí chované v nehumánnych klietkach
  • Proti takzvanej Dobe klietkovej sa postavili aj desaťtisíce Slovákov
  • To, že boj ochranárov a ľudí za práva zvierat má zmysel, dokazuje aj najnovší úspech z Nemecka

Už pred časom sa štáty Európskej únie vrátane Slovenska zapojili do petície, ktorá má za ambíciu ukončiť krutý chov zvierat v klietkach.

Iniciatíva Koniec doby klietkovej si za cieľ stanovila zozbierať jeden milión podpisov. Do dnešného dňa petíciu podpísalo 1,6 milióna občanov EÚ z toho 30 000 občanov Slovenska. Zákazom klietok sa tak bude už čoskoro musieť zaoberať aj Európsky parlament.

„Validačný proces signatárov v jednotlivých krajinách sa konečne skončil a ešte tento rok petíciu odovzdáme Európskej komisii,“ objasňuje Sloboda zvierat.

Kristína Devínska zo Slobody zvierat: Tigra v byte chovať nemôžete. Tento typ „atrakcie“ by sme nemali tolerovať

Nemecko zakáže klietky

Začiatkom júla 2020 odhlasoval Bundesrat úplný zákaz klietok pre gravidné prasnice významne obmedzil aj ich pobyt v pôrodných klietkach a to z 35 na 5 dní. Informuje na Facebooku Sloboda Zvierat. Zákon sa rodil ťažko, Nemecko je európska „bravčová veľmoc“ a chová 1,9 milióna prasníc. Úspešne však prešiel vďaka nasadeniu nemeckých organizácií na ochranu zvierat.

👏 KONIEC DOBY KLIETKOVEJ: Nemecko zakáže klietky pre prasnice! 🐖 Začiatkom júla odhlasoval Bundesrat úplný zákaz…

Gepostet von Sloboda zvierat am Mittwoch, 29. Juli 2020

„Zákaz klietok pre prasnice platí zatiaľ v dvoch európskych krajinách, a to vo Veľkej Británii a Švédsku. Žiaľ, na Slovensku sú klietky bežnou praxou a prasnice v nich prežijú takmer polovicu každého roka – počas inseminácie, gravidity aj pôrodu,“ informuje Silvia Čaňová zo Slobody Zvierat.

Podporuješ zákaz klietkového chovu na Slovensku?

Podľa Slobody Zvierat sú klietky nielen nepohodlné, ale aj kruté, nakoľko znemožňujú otáčanie, zmenu polohy a takmer všetky prejavy prirodzeného správania zvierat. V individuálnych a skupinových klietkach žijú v EÚ aj nosnice, hydina na foie gras, králiky na mäso či teliatka.

Klietkový chov odmieta už viac než 60 % ľudí na Slovensku

Najnovší prieskum agentúry Focus ukázal, že na Slovensku naďalej rastie podpora zákazu klietkového chovu sliepok. Podporuje ho v súčasnosti už 60,3 % ľudí na Slovensku. Je to doposiaľ historicky najvyššia podpora ochrany sliepok v krajine a medziročne podpora zákazu narástla o viac než 6 percentuálnych bodov.

zdroj: archív Startitup

Podpora zákazu klietkového chovu sa preniesla aj do ďalších postojov verejnosti. V prieskume sa 59 % ľudí vyjadrilo, že by podľa nich obchody a reštaurácie vôbec nemali vajcia z klietkového chovu používať či predávať, čo je o 7 % viac ako pred rokom.

Zaujímavým zistením je aj to, že až 54,5 % ľudí je pripravených si priplatiť za zlepšenie podmienok sliepok, od ktorých vajcia získavajú. Ich podiel tak od minulého roka stúpol o 4,5 %.

zdroj: archív Startitup/ BILLA prieskum

Verejnosť čoraz jasnejšie hovorí, že klietkový chov do 21. storočia nepatrí. Sliepky sú inteligentné a spoločenské zvieratá, a pre ľudí je čoraz dôležitejšie, aby sa im dostávalo primeranej ochrany pred krutosťou a zlým zaobchádzaním. Pozitívnym signálom je aj to, že moderné a vyspelé firmy už na požiadavky verejnosti reagujú a zverejňujú záväzky skončiť s krutosťou voči sliepkam. Bezklietkové vajcia sa tak stali novou normou maloobchodu nielen na Slovensku, ale v celej Európe, ako aj za jej hranicami,“ doplnil Martin Smrek, koordinátor kampane Viac neznesiem. V tejto kampani už viac než 21 000 ľudí žiada ukončenie predaja klietkových vajec.

Zdroje: Humánny Pokrok, Sloboda Zvierat, Compassion in World Farming, Facebook/ Sloboda Zvierat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá