300 km trasa v Slovinsku ponúka 16 dní chôdze a najkrajšie výhľady na Alpy

  • V októbri minulého roka otvorili Slovinci turistickú diaľkovú trasu, ktorá má dĺžku 300 km
  • Prejdeš 16 úsekmi pozdĺž Julských Álp
  • Potrebovať budeš 16 dní neustálej chôdze
slovinsko
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • V októbri minulého roka otvorili Slovinci turistickú diaľkovú trasu, ktorá má dĺžku 300 km
  • Prejdeš 16 úsekmi pozdĺž Julských Álp
  • Potrebovať budeš 16 dní neustálej chôdze

Do Slovinska sa v zime chodí na dobrú lyžovačku a v lete na splav či kempovať. Triglavský Národný park a jeho najkrajšie chodníky môžeš teraz prejsť za 16 dní, informuje slovinský portál Bohinj Slovenia. Cesta, ktorá sa označuje ako Juliana Trail je rozdelená na 16 úsekov, z ktorej každý má dĺžku 19 km.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Môžeš a nemusíš

Príroda, ktorú najzápadnejšia balkánska krajina turistom ponúka, sa nedá porovnať so žiadnou inou.Je jasné, že keď sa vyberieš na výlet, najintenzívnejší zážitok budeš mať práve z pešej turistiky, ktorá bude trvať skutočne viac ako dva týždne. Vtedy spoznáš nielen slovinské turistické chodníky, ale aj krajinu, atmosféru a charakter ľudí. Tí, ktorí okúsili Balkán vedia, že je čarovný.

Slovinsko je však trochu iné a balkánsky duch ho šmrncol len tak mierne. Na druhej strane je v krajine veľmi silno cítiť prítomnosť Rakúska a západného sveta. Hlavné mesto ale aj ostatné veľké mestá majú stále rakúsko-uhorský charakter ale aj stopy kráľovstva, ktoré tam v koncom 20-tych rokov minulého storočia vzniklo.

Ak sa však rozhodneš na pár dňové vychádzky, aj tak urobíš dobre. Na niektorých úsekoch sa síce stále pracuje, no sprístupnené verejnosti sú stále. Juliana Trail nie je typickou turistikou, kde sa dostávaš z bodu A do bodu B. Trail Julskými Alpami totiž začína aj končí v jednom a tom istom bode. V malom slovinskom mestečku Rateče, ktoré hraničí s Talianskom. Výlet je teda akýmsi okruhom, ktorý ťa prevedie najkrajšími výhľadmi a Alpskými zákutiami.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Jazero Bled, rieka Soči, ktorá je známa a obľúbená medzi raftermi ale aj príjemné oddychové posedenia situované na najkrajších častiach úsekov.

Ak sa ti nechce veľa chodiť a prekonávať svoje limity, môžeš si zvoliť kratšie úseky, alebo kedykoľvek presedlať na verejnú dopravu, ktorá ťa odvezie buď na začiatok trasy, alebo jednoducho tam, kam potrebuješ.

Jedlo na každom rohu

Toto nie je klasická púť, pri ktorej si na chrbte musíš nosiť oblečenie, jedlo, vodu, prikrývku a stan spolu s hygienickými potrebami. Všetko dôležité sa vykonštruuje operatívne. Na začiatku aj konci každého úseku si môžeš veľmi pohodlne doplniť jedlo, vodu a všetky nevyhnutné záležitosti.

Slovincom šlo pri budovaní Juliana Trail hlavne o to, aby sa turisti cítili príjemne a nemuseli prekračovať hranice komfortných zón.

Trail Julskými Alpami je podľa cestovateľského portálu Dobrodruh prvý svojho druhu.

Dopĺňa sieť ďalších národných i medzinárodných diaľkových trás ako napríklad Alpe Adria Trail, Via Alpina, Walk of Peace, Slovenian Alpine Trail, Slovenian Mountain Trail, Via Dinarica Trail, European long-distance trails. Ak si ich nevyskúšal, určite by si mal. Slovinsko ponúka zážitky ako Kanada s prímesou balkánskeho korenia. Je to jednoznačne osviežujúci a vizuálne dokonalý zážitok.

 

Zdroje: slovenia.info, dobrodruh.sk, bohinj.si

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech