4 dôležité veci z nového zákona o výhodách pre očkovaných: Čo všetko sa mení pre žiakov, pendlerov a zamestnancov

  • Očkovaní ľudia predsa len budú môcť dostať menšie výhody
  • Neočkovaní ľudia však nebudú podľa slov predstaviteľov koalície občanmi druhej kategórie
  • OĽaNO predstavuje 4 kľúčové veci, ktoré bude obsahovať zákon
Testovanie
SITA/Oliver Ondráš
  • Očkovaní ľudia predsa len budú môcť dostať menšie výhody
  • Neočkovaní ľudia však nebudú podľa slov predstaviteľov koalície občanmi druhej kategórie
  • OĽaNO predstavuje 4 kľúčové veci, ktoré bude obsahovať zákon

Ak príde silná tretia vlna, nezaočkovaní ľudia nebudú musieť platiť za testy, ktoré budú potrebovať k bežnému životu.

Koalícia dosiahla dohodu pri novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorou majú zaočkovaní získať výhody. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) doplnil, že hnutiu Sme rodina sa podarilo presadiť ich požiadavky.

Veríš, že očkovanie pomôže a život sa vráti do normálu?

Podľa jeho slov tak zabránili rozdeleniu ľudí na dve kategórie, a to na zaočkovaných a nezaočkovaných. Podotkol, že nezaočkovaní v prípade zhoršenia epidemickej situácie nebudú platiť za testy do práce, pri návšteve obchodov a škôl. Poslanecký klub Sme rodina teda predmetnú novelu pri hlasovaní podporí. Novela je aktuálne v druhom čítaní.

Šéf rezortu práce povedal, že pendleri nebudú platiť za testy, ak budú vyžadované pri prechode štátnej hranice. „Budú nastavené také technické možnosti, aby sa mohli všetci pendleri bezplatne otestovať antigénovými testami, ktoré budú stačiť na vstup na územie Slovenskej republiky,“ uviedol.

V prípade, ak príde silná tretia vlna, zamestnanci nebudú musieť chodiť niekam na testy, ale otestujú sa sami bezplatne u svojho zamestnávateľa. Ozrejmil to predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš.

Po druhé, deti sa otestujú samé tak, ako v Rakúsku, bezplatne a priamo v škole. Po tretie, do obchodov testy nebudú potrebné a po štvrté, pre pendlerov zriadime MOM-ky priamo na hraniciach, kde budú môcť získať antigénový test zadarmo,“ priblížil. Podľa jeho slov je hnutie OĽaNO s dohodou spokojné. Parlament rokuje o novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia v skrátenom legislatívnom konaní.

Na tlačovú konferenciu prišli aj poslanci Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) či nezaradení poslanci okolo Milana Mazureka. Sme rodina podľa nich oklamala ľudí.

Zohľadňovanie GreenPassov pri tvorbe protipandemických opatrení posunul parlament do druhého čítania. Zaočkovanie, prekonanie ochorenia COVID-19 alebo absolvovanie negatívneho testovania tak bude môcť pri tvorbe vyhlášok Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR po novom reflektovať.

Zaočkovaní, tí, ktoré prekonali ochorenie alebo sú negatívne testovaní, budú môcť po preukázaní sa GreenPassom využívať „naplno“ služby prevádzkovateľov, ktoré budú inak v rámci protipandemických opatrení všeobecne obmedzené. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia zaoberali, o ktorom rokuje parlament zrýchlene.

Rezort zdravotníctva poukázal na to, že zohľadnenie očkovania pri povolení využívania istých služieb týmto obyvateľom aj počas pandémie musí byť upravené primárne zákonom. Bez zákonného splnomocnenia pri súčasnej zákonnej úprave ÚVZ SR nesmie vydať vyhlášku zohľadňujúcu očkovanie ako „priepustku“ k službám. „Zákonná možnosť prijať opatrenia ‚zvýhodňujúce‘ očkovaných musí byť postavená na dočasnosti prijímaných zvýhodňujúcich opatrení. V tomto smere ide o čas, pokým sa z epidemiologického hľadiska spoločnosť nepremorí, kým neustúpi pandémia, kým nebude zaočkovaná kritická skupina,“ uvádza sa v materiáli.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK