4-krát viac pokút pre vodičov. Nové laserové radary skoncujú s najväčšími cestnými pirátmi

  • Poľsko zavádza nové radary
  • Z najväčšej pravdepodobnosti zakúpi systém, pred ktorým neunikneš
Poľsko radary, nová technológia Poliscan FM1
Poliscan FM1 Reprofoto: YouTube/VITRONIC - The Machine Vision People
  • Poľsko zavádza nové radary
  • Z najväčšej pravdepodobnosti zakúpi systém, pred ktorým neunikneš

Od našich susedov v Poľsku sa šíria správy o prelomovej technike na kontrolu dodržiavania predpisov na cestách. Využíva laserovú technológiu a už čoskoro sa začne objavovať na tamojších vozovkách.

Ako píše portál Autobaza, ide o nemecký systém Poliscan FM1, na ktorý poľský Generálny inšpektorát cestnej dopravy použije peniaze z Národného plánu obnovy. Tie dokážu efektívne merať rýchlosť a odhaľovať aj iné priestupky.

Poliaci plánujú kúpu 128 nových zariadení. Zatiaľ nie je všetko isté, no z najväčšej pravdepodobnosti aspoň časť z tohto počtu zaplnia systémy Poliscan FM1. Ide o technológiu LiDAR, ktorá skenuje vozovku tisíckami laserových lúčov. Vie vďaka tomu presne určiť rýchlosť vozidiel jazdiacich aj vedľa seba či tesne za sebou.

LiDAR tiež číta evidenčné čísla vozidla (EČV) a priestupky následne zaznamenáva na fotkách. Rovnako, ako to poznáme z našich policajných radarov. Nemecký systém však dokáže spozorovať vozidlo vo vzdialenosti 75 metrov. Následne ho sleduje ďalej a hľadá najvhodnejší moment na zachytenie porušenia predpisov.

Výsledky nových technológií

Výsledkom inovácií v prípade Poliscan FM1 je, že zariadenie dokáže zachytiť až štyrikrát viac porušení predpisov než tradičné radary. Dokáže napríklad zaznamenať aj prechod vozidla na červenú a autority ho môžu rozmiestniť prakticky kdekoľvek v blízkosti cesty.

Na rozdiel od klasických zariadení sa môže nachádzať napríklad v zákrutách či tuneloch. Policajti tiež získajú viacero možností, ako ho využívať. Môžu si ho namontovať na kufor auta, používať ho na prenosnom statíve alebo ho dokonca riadiť diaľkovým ovládačom. Radar teda možno ponechať bez dozoru a vďaka svojim batériám vydrží nepretržite hliadkovať až desať dní.

Päťtisíc nehôd na Slovensku

Ako informuje agentúra TASR, polícia na Slovensku od začiatku roka do 18. júna evidovala spolu 4 979 dopravných nehôd. Ťažko sa pri nich zranilo 326 osôb. O život prišlo 112 ľudí, z toho v dvanástich prípadoch šlo o motocyklistov, v dvadsiatich šiestich o chodcov a zahynul aj jeden cyklista.

Hovorca Prezídia Policajného zboru Román Hájek podotkol, že polícia sa opäť zapojila do dopravno-preventívnej akcie realizovanej organizáciou Roadpol. V uplynulom týždni sa muži zákona prevažne zamerali odhaľovanie vodičov pod vplyvom alkoholu a omamných látok.

„Polícia neustále upozorňuje a pripomína aj teraz, že vodiči pod vplyvom alkoholu v žiadnom prípade na cesty nepatria. Jazda v opitosti nad jedno promile je trestný čin, za ktorý hrozí až ročné väzenie,“ citovala TASR Hájka.

Podľa hovorcu policajti nebudú pri takýchto prípadoch pristupovať ku kompromisom a ak sa zistia aj iné priestupky, budú ich riešiť okamžite.

„Taktiež každé krajské riaditeľstvo Policajného zboru plánuje dopravno-bezpečnostné akcie s ohľadom na miesta a časy, kedy najčastejšie dochádza k tragickým dopravným nehodám. Do konca júna trvajú opatrenia na zvýšenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky s cieľom znížiť počet dopravných nehôd s následkami na živote a zdraví,“ priblížil Hájek.

Avizoval zároveň, že viac policajtov bude v teréne aj na konci školského roka, aby zaistili bezpečnosť školákov. Žiakmi očakávaný dátum je už za rohom a leto sa im môže oficiálne začať 30. júna.

Preto sa budú policajti nachádzať najmä v okolí škôl a na cestách v ich blízkosti, avizoval hovorca. Muži zákona pripravujú aj ďalšie akcie, aby na cestách zaručili čo najväčšiu bezpečnosť. Zároveň vyzývajú všetkých účastníkov cestnej premávky na opatrnosť, predvídavosť a zodpovednosť.

Zdroje: Autobaza, YouTube/VITRONIC - The Machine Vision People

Najnovšie videá

Trendové videá