Každý jeden slovenský dôchodca dostane 600 eur navyše. Nezáleží na tom, koľko rokov platil poistné

  • Slovenský dôchodkový systém je obohatený o novú zmenu
  • Každý jeden dôchodca dostane v decembri 606 eur
Peniaze, dôchodok, 606 eur na snímke starší pán.
Ilustračné obrázky Archív Canva
  • Slovenský dôchodkový systém je obohatený o novú zmenu
  • Každý jeden dôchodca dostane v decembri 606 eur

Slovenskí poberatelia dôchodku sa každoročne radujú z príchodu decembra, kedy im na účet cinknú rovno dve dávky. Ide totiž o vyplácanie trinásteho dôchodku, ktorý má hodnotu minimálne 300 eur. Ak ale ide o starobných dôchodcov, na základe novely zákona o sociálnom poistení dostanú až 606 eur navyše.

Bývalý podpredseda vlády SR a europoslanec Jozef Mihál, ktorý v posledných eurovoľbách kandidoval za stranu Demokrati, na svojej facebookovej stránke upozornil na to, že túto sumu dostanú aj tí, ktorí poberajú starobný dôchodok a úrovni 50 až 100 €.

Nový trinásty dôchodok má jednotnú výšku. Znamená to, že nezáleží, koľko človek dostáva mesačne ani koľko rokov na Slovensku platili odvody. Sociálna poisťovňa jednoducho každému starobnému penzistovi vyplatí trinásty dôchodok vo výške 606,30 eura.

Podmienky na zisk dôchodku

Ak chce občan Slovenskej republiky získať starobný dôchodok, musí najmenej 15 rokov platiť dôchodkové poistenie. Do toho sa počíta aj obdobie, keď zaňho platí poistné štát, teda napríklad pri starostlivosti o dieťa. Rovnako sa tu rátajú aj takzvané náhradné doby spred roka 2004. Ide najmä o dobu starostlivosti o dieťa, štúdium, doba na úrade práce.

Ak ide o Slováka, ktorý pracoval v členských štátoch Európskej únie či v krajinách, s ktorými má Slovensko zmluvu o sociálnom zabezpečení, stále nemusí zúfať. Občanovi SR sa v takomto prípade započíta aj doba získaná v týchto štátoch. Dôchodok zo Sociálnej poisťovne sa mu prizná pod podmienkou, že celkovo získa najmenej 15 rokov. Z toho ale najmenej 1 rok musí odpracovať na Slovensku.

„V extrémnom prípade teda občanovi stačí získať na Slovensku jeden jediný rok dôchodkového poistenia (napríklad za dobu pobytu na úrade práce pred rokom 2001), a bude poberať dôchodok – samozrejme, v adekvátne nízkej sume. Ale trinásty dôchodok dostane,“ podotýka Mihál s tým, že aj títo občania sa v decembri potešia sume 606,30 eura.

Mihál uvádza príklady

Predstavme si pána Petra, ktorý na Slovensku odpracoval tri roky. Ďalšie štyri roky získal počas štúdia a základnej vojenskej služby. Po nežnej revolúcii v roku 1989 odišiel žiť do Nemecka, kde aj pracoval. Na Slovensko sa rozhodol vrátiť už ako dôchodca v roku 2023.

Za sedem rokov dôchodkového poistenia, ktoré získal na Slovensku, mu teda Sociálna poisťovňa v súčasnosti vypláca starobný dôchodok 95 eur. Z Nemecka ešte dostáva ďalších 1 500 eur. A v decembri mu vznikne nárok na trinásty dôchodok vo výške 606,30 eura.

Pani Jana na Slovensku pritom získala 16 rokov dôchodkového poistenia. Tri roky mala ako študentka strednej školy, deväť rokov má pre starostlivosť o deti a štyri roky bola na úrade práce. Bola teda dobrovoľne nezamestnaná.

V súčasnosti dostáva starobný dôchodok vo výške 150 eur a v decembri dostane trinásty dôchodok vo výške 606,30 eura.

„Namiesto toho, aby sa riešili skutočné problémy dôchodkového systému, najmä nízke dôchodky žien, ktoré obetovali pracovnú kariéru výchove detí, zle nastavenú valorizáciu (starodôchodcovia nemajú žiaden profit z ekonomického rastu Slovenska) a úplne zle nastavené pravidlá pre invalidných dôchodcov, lacnými trikmi sa tu kupujú voliči z radov starších občanov,“ uzavrel Jozef Mihál v komentári pod svojím príspevkom.

Zdroj: Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála

Najnovšie videá

Trendové videá