Ak splníš tieto 4 výzvy, zjednodušíš si život minimalizmom, ktorý stojí za to

  • Minimalizmus sa stáva sa čoraz populárnejším.
  • V súčasnosti ho už považujeme za životný štýl, ktorý je aplikovateľný vo všetkých oblastiach života.
  • Za jeho podstatu možno označiť myšlienku: „Menej je niekedy viac“.
  • Ak ho chceš preniesť do svojho života a čerpať tak jeho výhody, ako napríklad viac voľného času, viac priestoru, viac energie, či viac peňazí, inšpiruj sa týmito štyrmi minimalistickými výzvami.
huyen-332276
unsplash.com/hyuen
  • Minimalizmus sa stáva sa čoraz populárnejším.
  • V súčasnosti ho už považujeme za životný štýl, ktorý je aplikovateľný vo všetkých oblastiach života.
  • Za jeho podstatu možno označiť myšlienku: „Menej je niekedy viac“.
  • Ak ho chceš preniesť do svojho života a čerpať tak jeho výhody, ako napríklad viac voľného času, viac priestoru, viac energie, či viac peňazí, inšpiruj sa týmito štyrmi minimalistickými výzvami.

Výzva č. 1: 100 vecí

To, o čom je prvá výzva, ti možno naznačil už jej samotný názov. Jej podstatou je celý svoj majetok zredukovať len na 100 vecí. Počíta sa pritom úplne všetko, hodnotu 1 má rovnako tvoj byt, ako aj tvoj diár.

Priekopníkom tejto myšlienky je priam odborník na minimalizmus, Dave Bruno, ktorý o výzve „100 vecí“ vydal aj knihu. Popisuje v nej, prečo sa pre takýto rázny krok rozhodol. Ako hlavný dôvod udáva to, že až menej vecí mu umožnilo viesť úplne plnohodnotný život. Je presvedčený o tom, že človek, ktorý vlastní menej vecí, je nútený sústrediť sa len na to, čo je v živote skutočne dôležité.

Je však potrebné povedať, že pokiaľ čaro minimalizmu len objavuješ a si v ňom zatiaľ len „začiatočníkom“, začať takýmto veľkým krokom pre teba môže byť skľučujúce a demotivujúce.

Ak ťa však výzva napriek tomu oslovila, skús začať v menšom, zredukuj svoje veci najprv napríklad na 200 položiek a po nejakom čase ich nevyhnutnosť vo svojom živote prehodnoť.

Ešte viac „light“ verziou tejto výzvy je jednoduchý počin, ktorý zvládne naozaj každý: uprac si svoju domácnosť a vyhoď z nej naozaj všetko, čo si dlhšie ako 1 rok nepoužil.

Výzva č. 2: Projekt 333

Projekt 333 má v tvojom živote zohrať podobnú úlohu, ako výzva „100 vecí“, no netýka sa celého tvojho majetku, ale výhradne len oblečenia. Pravidlá sú nasledovné: vo svojom šatníku necháš len 33 vecí, ktoré nosíš naozaj najčastejšie a s ktorými si vystačíš. Tie obmeníš každé 3 mesiace, podľa ročného obdobia.

Veľkou výhodou Projektu 333 je to, že do počtu 33 sa rátajú len veci, ako napríklad tričká, košele, nohavice, pulóvre a podobne. Ponožky, spodná bielizeň, oblečenie na spanie a veci na cvičenie sa do konečného počtu nezarátavajú.

Cieľom tejto výzvy je vytvorenie tzv. kapsulového šatníka, ktorý využívajú aj viacerí úspešní ľudia (preslávil ho napríklad Steve Jobs, v súčasnosti ho reprezentuje napríklad Mark Zuckerberg). Šatník týchto ľudí sa skladá z jednoduchých, zväčša jednofarebných, základných kusov oblečenia. Týmto krokom sa tak zbavíš mnohokrát zdĺhavého a otravného premýšľania, čo na seba.

Prijať rozhodnutie uplatniť Projekt 333 vo svojom živote nie je jednoduché, no jedno je isté – ľudia, ktorí to skúsili, si tento štýl nevedia vynachváliť a k svojmu pôvodnému šatníku by sa už nevrátili.

Výzva č. 3: Spartan décor

Spartan décor je označenie smeru interiérového dizajnu, ktorý je naozaj, ako naznačuje samotný názov, „sparťanský“. Zariadenie bytov či domov v tomto štýle je síce veľmi strohé, no zároveň môže byť aj veľmi štýlové.

Najčastejšie používanými prvkami pri zariaďovaní domácností v dizajne Spartan décor sú napríklad betón, drevo, či medené predmety. Na internete nájdeš množstvo inšpirácií a taktiež DIY postupov, ktorými si tieto štýlové a zároveň užitočné doplnky môžeš vytvoriť aj sám.

zdroj: Pinterest
Výzva č. 4: „Tiny house“

Pokiaľ sa chceš do minimalistického životného štýlu naozaj ponoriť, môže sa stať prívržencom tzv. „tiny house“ revolúcie. Jej príslušníci poňali kúpu vlastnej nehnuteľnosti tak trocha inak, ako je zvykom u nás.

Označenie „tiny house“ totiž predstavuje dom, vytvorený väčšinou buď z dreva alebo prerobením prepravného kontajneru, ktorý zaberá len veľmi malú plochu a zároveň je naozaj ekologickým riešením vlastného bývania.

Rozloha týchto domov je síce zvyčajne veľmi malá, no ich vlastníci (ktorých je čoraz viac) sa zhodujú v tom, že ekologické a ekonomické výhody týchto domčekov jedinú nevýhodu, ktorou je menšia rozloha zďaleka prevyšujú.

Výhodou týchto domov je okrem iného aj to, že väčšina z nich je na kolesách, majitelia ich teda ľahko môžu pripevniť za svoje auto a cestovať s nimi kdekoľvek po svete.

zdroj: Pinterest

Zdroj: lifeadvancer.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá