Generácia Z: Oddané romantické vzťahy jej veľa nehovoria, preferuje „situationship“

  • Generácia Z má skôr pragmatický prístup k láske a sexu
  • Len 1 z 10 ľudí danej generácie dokáže byť oddaný partnerovi
Vpravo zaľúbená dvojica, vľavo jedinci generácie Z
Ilustračná fotografia, Pexels/Anna Shvets Pexels/Josh Willink
  • Generácia Z má skôr pragmatický prístup k láske a sexu
  • Len 1 z 10 ľudí danej generácie dokáže byť oddaný partnerovi

Ako sme písali v našom článku, generácia Z je považovaná za najosamelejšiu generáciu. Môže za to nielen nadmerne využívanie sociálnych sietí, ale aj nízky počet interakcií s okolitým svetom.

Daná generácia sa od predošlých generácií líši aj svojím postojom k práci. Dáta prieskumu asociácie TIAA uvádzajú, že až 65 % mladých tvrdí, že zodpovednosť zamestnávateľa je pomôcť svojim zamestnancom dosiahnuť adekvátne finančné zabezpečenie, písali sme.

Okrem toho prejavuje aj značný záujem o finančnú gramotnosť, vzhľadom na to, že sa chce vyvarovať situáciám, ktorým čelili predošlé generácie.

Nedávny výskum poukázal aj na to, že jedinci z generácie Z majú skôr pragmatický prístup k láske a sexu, uvádza BBC. Vzhľadom na predchádzajúce generácie, neuprednostňujú nadväzovanie oddaných romantických vzťahov.

V jednom z ďalších výskumov, ktorého súčasťou bolo 500 respondentov zo Spojeného kráľovstva a USA, sa ukázalo, že len 1 z 10 ľudí z generácie Z dokáže byť oddaný partnerovi.

Avšak to neznamená, že súčasná generácia stratila úplne záujem o intimitu. Na to, aby uspokojili svoje túžby a potreby, vynašli nový spôsob vzťahov, informuje BBC. Ide o stav, ktorý popisuje šedú zónu medzi priateľským a romantickým vzťahom.

Popularita medzi generáciou Z

Dané voľné vzťahy sa vyskytujú pod termínom „situationship“ a začali sa čoraz viac presadzovať koncom roka 2020. Profesorka sociológie na Michiganskej univerzite Elizabeth Armstrongová tvrdí, že o tento druh vzťahov je celosvetový záujem naprieč etnikami, pohlaviami či sexuálnymi orientáciami.

Generácie Z týmto spôsobom dokáže preformulovať, čo pre ňu znamená láska a sex v porovnaní s predošlými generáciami.

Na fotografii je zobrazená generácia Z
zdroj: Pexels/Anna Shvets

Ide zvyčajne o emocionálne a fyzické spojenie, ktoré sa zakladá na nekonvenčnej predstave o oddanom vzťahu. Niektorí ich preferujú kvôli myšlienke, že neformálny zväzok je pre aktuálnu situáciu najvhodnejšie riešenie. Príkladom môžu byť študenti končiacich ročníkov, ktorí nechcú postúpiť do oddaných partnerstiev z dôvodu zaujímavých pracovných miest, ktoré ich môžu posunúť do rozličných lokalít.

„Situationship je neformálne usporiadanie zvyčajne medzi dvoma ľuďmi, ktoré má zložky emocionálneho aj fyzického spojenia, no funguje mimo konvenčnej predstavy o exkluzívnom, oddanom vzťahu,“ píše BBC.

Koncept tohto vzťahu ide proti tomu byť s niekým, s kým to má zmysel a niekam to vedie. Podľa Armstrongovej mladí veria, že „situationship“ je niečo, čo funguje práve teraz, a nemusia sa obávať vzťahu, ktorý vedie niekam.

Odkazy na TikToku a v kultúre

Portál Text To Speech informuje, že docentka sociológie Lisa Wadeová po rozhovoroch so 150 študentmi bakalárskeho ročníka zistila, že generácia Z sa zdráha definovať vzťah či svoju túžbu posunúť vzťah vpred. Rozhovory sa konali počas akademického roka 2020 až 2021. Wadeová ďalej tvrdí, že mladiství nie sú vôbec ochotní zdieľať pocity medzi sebou.

Na sociálnej sieti TikTok najmä generácia Z zdieľa svoje rôzne skúsenosti, pričom videá s hashtagom #situationship získali milióny pozretí. Odkazy na dané vzťahy sú definované aj v populárnej kultúre. Príkladom môže byť relácia Love Island UK či pieseň Situationship od švédskeho speváka Snoh Aalegra.

Spoločenské problémy ako dôsledok

BBC uvádza, že pandémia bola jedným z prvých faktorov, keď sa zmenil spôsob randenia mladistvých. Okrem toho mladí ľudia čelia klimatickej kríze, nestabilnej ekonomike s prudko rastúcou infláciou či politickým a sociálnym otrasom, čo spôsobuje, že ich milostný život nie je ich úplnou prioritou.

chlapec a dievča tvoriaci pár
zdroj: Pexels/Trinity Kubassek

„Mladí ľudia by skôr povedali, že vzťahy ich odvádzajú od ich vzdelávacích a kariérnych cieľov a že je najlepšie sa príliš neviazať, pretože by ste mohli obetovať svoju vlastnú životnú dráhu pre niekoho iného,“ tvrdí Wade.

Práve preto je tento druh vzťahov vhodný pre tých, ktorí chcú preskúmať svoju sexuálnu a romantickú identitu bez toho, aby svoje ciele dali do úzadia.

Avšak ako všetko, tak aj neusporiadané vzťahy majú svoju negatívnu stránku. Môžu sa skončiť zle, ak obe strany nie sú na rovnakej vlne v tom, čo naozaj chcú.

Zdroje: archív Startitup, BBC, Text To Speech

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá