Generácia Z je iná než ostatné. Na romantické vzťahy zabudni, nejde o „naivných snílkov“, ale pragmatikov

  • Generácia Z má údajne pragmatickejší prístup k vzťahom ako predošlé generácie
  • Chcú si dopriať čas osamote
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Vadim Paripa, Toa Heftiba
  • Generácia Z má údajne pragmatickejší prístup k vzťahom ako predošlé generácie
  • Chcú si dopriať čas osamote

Generácia Z je vraj najosamelejšou generáciou. Aspoň tak uvádza USA Today. Dôvodom má byť nielen nadmerné využívanie sociálnych sietí, ale aj pokles interakcií, či už so susedmi, okoloidúcimi či členmi voľnočasových aktivít, ktoré vykonávame.

Nie všetky vzťahy budú trvalé

Väčšina zdrojov do skupiny Generácie Z zaraďuje ľudí, ktorí sa narodili v rozmedzí rokov od 1997 do roku 2010. Generáciu Z sa rozhodol preštudovať aj študent Yalovej univerzity. Ten položil svojim rovesníkom otázku, či sú pripravení usadiť sa.

Nielen z jeho článku, ale aj z pribúdajúcich výskumov podľa BBC možno tvrdiť, že osoby patriace ku Generácii Z majú v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami obzvlášť pragmatický prístup k vzťahom.

V jednom z výskumov, súčasťou ktorého bolo 500 respondentov zo Spojeného kráľovstva a USA, sa ukázalo, že len 1 z 10 ľudí generácie Z tvrdí, že je odhodlaný byť oddaný partnerovi.

K podobným záverom dospela aj štúdia Generácie Z z Indie. Až 70 % respondentov odmieta mať „obmedzujúci romantický vzťah“.

zdroj: unsplash/Brooke Cagle

Chcú sa zabezpečiť

BBC tiež poukazuje na globálnu štúdiu Vice Media Group zo septembra 2020, s názvom Love After Lockdown, ktorú tvorilo 45 % respondentov Generácie Z.

Jej výsledky ukázali, že 75 % z nich bolo v čase štúdie slobodných a počas pandémie nerandili. Mnohí uviedli, že to bolo sčasti preto, že si chceli dopriať čas osamote, aby mohli spoznať lepšie samých seba.

zdroj: unsplash/Manuel Meurisse

Generácia Z však manželstvo ako také neodmieta, iba sa chce pred vstupom doň zabezpečiť. Štúdia The Knot poukazuje na to, že 80 % z 1 000 opýtaných osôb z Generácie Z a mileniálov vo veku od 18 do 29 rokov sa nad svojím svadobným dňom zamyslelo.

Približne polovica respondentov spomedzi mileniálov a generácie Z uviedli, že pred sobášom len túžia byť finančne nezávislí a mať stabilnú kariéru. Generácia Z teda manželstvo úplne nezavrhuje. Chce si len počkať na správny okamih.

Zdroje: BBC, theknot.com, eu.usatoday.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie