Zaslúžený oddych skôr. Generácia mladých má na zamestnávateľov nečakané nároky

  • Generácia Z je populárna aj pre svoje nekonvenčné myslenie
  • To sa snaží implementovať do každodenného života
  • Výnimkou nie je ani zamestnanie
Mladí a úspory
Unsplash/Brooke Cagle, Towfiqu Barbhuiya
  • Generácia Z je populárna aj pre svoje nekonvenčné myslenie
  • To sa snaží implementovať do každodenného života
  • Výnimkou nie je ani zamestnanie

Generácia Z a teda mladí, ktorí práve vstupujú do dospelosti, sa považuje za inú a progresívnu generáciu, minimálne z hľadiska niektorých stránok vnímania sveta. Nie je preto prekvapením, že svojím postojom a túžbou meniť svet, prichádzajú do každej sféry života, aj do tej pracovnej.

Vnímajú to ako povinnosť

Najnovšie dáta vyplývajúce z prieskumu asociácie TIAA ukazujú, že až 65 % mladých si myslí, že zamestnávateľ má zodpovednosť pomôcť svojim zamestnancom dosiahnuť adekvátne finančné zabezpečenie.

Podobne túto situáciu vníma aj o niečo staršia generácia mileniálov. Tí si však prešli obdobím pandémie, ktorá na ich financiách a úsporách zanechala značné následky. Mnohí z nich čelili finančnej kríze krátko po skončení štúdia. Kríza bola spojená so splácaním študentských pôžičiek, nezamestnanosťou a kríza koronavírusu k vyhroteniu situácie v mnohom prispela.

Generácia Z, ktorá je ich nasledovníkmi, prejavila značný záujem byť vzdelaná v oblasti financií a ich spravovania. Podľa portálu Insider až štvrtina z nich má v pláne odísť do dôchodku ešte pred vekom 55 rokov. Docieliť to však bez pomoci a finančnej gramotnosti nemôžu.

Čo chcú zmeniť?

Situácii, ktorej čelili ich predchodcovia pred pár rokmi, sa chcú mladí vyvarovať a prichádzajú s tým rovno za samotnými zamestnávateľmi. Považujú to za povinnosť. Obzvlášť v období, akým je toto, je podľa nich dôležité začať sa venovať otázke finančnej gramotnosti nielen u mladých ľudí.

Zaujímajú ich rôzne programy a workshopy. Konkrétne tie, ktoré riešia otázku odchodu do dôchodku, dlhov, spravovanie rozpočtov, úspory, náklady na zdravotnú starostlivosť a podobné.

Najmladší pracovníci taktiež uvádzajú, že je pre nich dôležité, aby ich práca mala zmysel. Nechcú robiť bezcieľne veci, no naopak, dokázať niečo meniť, vidieť výsledky a vedieť napredovať. Očakávajú, že sa v budúcnosti zmení cenová dostupnosť bývania a možnosti pracovať tak, aby sa bralo do úvahy aj ich psychické zdravie a pohoda.

Slováci nemyslia na budúcnosť

Na Slovensku sú prípady neúspešného hospodárenia s peniazmi viac ako známe. Mnoho Slovákov cíti úzkosť spojenú so svojím finančných zabezpečením, v spoločnosti je dlhodobo cítiť napätie a frustráciu.

Okrem toho, že pandémia a s ňou spojené obmedzenia prispeli k rozvoju depresií a úzkostí, k zhoršeniu psychickej pohody napomáha aj sociálny tlak byť najúspešnejší. Slováci sa často trápia aj s problémom finančného ohodnotenia. Na jednej strane cítia tlak zarábať čo najviac peňazí, no na druhej strane ani mladí Slováci nemajú v malíčku finančnú gramotnosť. 

úspory
zdroj: Unsplash/Damir Spanic

Podľa finančnej poradkyne Kataríny Drienkovej „Mladí nie sú vedení k tomu, aby si peniaze odkladali. Bez ohľadu na to, koľko zarobia, minú všetko. Veľa peňazí ide na stravu, zábavu a cigarety. Necítia potrebu myslieť na budúcnosť,“ povedala v rozhovore pre Startitup ešte v novembri. 

Vyhorenie mladých je bežná záležitosť

Ako sme už dávnejšie písali, mladých na Slovensku trápi stres a úzkosti spojené s kariérou a peniazmi. Od školského veku je dnešná generácia zahltená nadpriemerne vysokými nárokmi, ktoré majú značný dopad na psychické zdravie. 

Podobne je tlak vyvíjaný aj na študentov, ktorí ukončovali ročníky v pandemickom období. Výsledky ich študentského snaženia boli často spochybňované a podceňované. O to vyšší tlak bol na nich vyvíjaný pri neskoršom uplatnení sa v pracovnom živote. 

Generácia, ktorá po týchto náročných časoch nastupuje do života dospelého jedinca so zamestnaním, však hovorí o problémoch spojených s pretrvávajúcimi a dlhodobým nasadením vysokých očakávaním. Mladí sa následkom toho snažia byť čo najúspešnejší a ženú sa za pracovnými pozíciami bez ohľadu na svoje psychické zdravie.  

Slováci sa dnes snažia získať čo najvyššie platené pozície za čo najvyššie možné platové ohodnotenie. S čoraz vyšším platovým ohodnotením prichádzajú aj vyššie nároky na život. Stráca sa tu však myšlienka šetrenia a úspor. 

Otázkou je, ako bude mladá generácia s peniazmi hospodáriť v praxi. To však ukáže až čas a analýzy, ktoré budú ich finančnú gramotnosť hodnotiť s odstupom rokov. 

Zdroje: Insider, TIAA, Startitup, Startitup, Insider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá