Mladí Slováci chcú len autá, drahé handry a mobily za tisíce. Šetriť nevedia a stále žijú s rodičmi

  • Ak by si dnes prišiel o prácu, ako dlho by si dokázal žiť zo svojej finančnej rezervy?
  • Viaceré zdroje ukazujú, že mladí Slováci nevedia šetriť peniaze. Míňajú ich na úplné zbytočnosti
peniaze, mladí ľudia
Unsplash/ Calicado, Vega
  • Ak by si dnes prišiel o prácu, ako dlho by si dokázal žiť zo svojej finančnej rezervy?
  • Viaceré zdroje ukazujú, že mladí Slováci nevedia šetriť peniaze. Míňajú ich na úplné zbytočnosti

Pamätáš si, ako si investoval svoju prvú výplatu? Kúpil si si značkové tenisky a drahý telefón, alebo si si peniaze odložil? Všetci sme boli mladí a radosť z prvých zarobených peňazí bola nesmierna. Je teda pochopiteľné, že sme ich investovali do niečoho, čo dnes možno považujeme za zbytočné, no malo to pre nás v danom čase veľkú hodnotu.

Prečo však stále existujú mladí dospelí, pre ktorých je dôležitejší akýsi flex ako dobrá budúcnosť? Potrebujú ukázať, že im nerobí investovať pár kilečiek do nových Nike alebo liter do iPhonu? Mnoho mladých dospelých na svoju budúcnosť nemyslí a peniaze míňa na úplne zbytočnosti.

zdroj: Unsplash/Misunderstood Whiskey

Ako pre Startitup podotýka finančný poradca Ján Zboran, mladých Slovákov môžeme zaradiť do dvoch skupín. Sú tu ľudia, ktorí si dokážu zo svojej výplaty niečo ušetriť, no zároveň tu sú ľudia, ktorí minú úplne všetko.

Podľa odborníka za to môže nedostačujúca finančná gramotnosť, nesprávne myslenie nad financiami alebo výchova. 

Vyššie spomenuté slová potvrdzuje aj finančná poradkyňa Katarína Drienková. „Mladí nie sú vedení k tomu, aby si peniaze odkladali. Bez ohľadu na to, koľko zarobia, minú všetko. Veľa peňazí ide na stravu, zábavu a cigarety. Necítia potrebu myslieť na budúcnosť,“ konštatuje pre Startitup.

zdroj: Unsplash/Priscilla du Preez

Peniaze idú do vetra

Ako uvádza portál Pôžička úver v článku z decembra 2020, to, že mladí nevedia šetriť, nie je žiadne tajomstvo. Najviac peňazí míňajú na jedlo.

Zaujímavosťou však je, že v tejto situácii sa nebavíme o jedle zo supermarketu. Mladí ľudia si radšej objednajú hotové jedlo alebo sa najedia v kvalitnej reštaurácii či vo fast foode. O tom, že táto strava nie je najlacnejšia, tu písať ani nemusíme.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Pozickauver.sk, Pravda, Intrum, Eurostat, SITA, Ako sa máte, Slovensko?, Startitup, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie