Slovenská diaľničná známka ukrýva výhodu, o ktorej väčšina vodičov netuší

  • Veľa vodičov nepozná skryté výhody kúpy diaľničnej známky
  • Ide najmä o službu Diaľničná patrola
Tabuľa na diaľnici D1 a autá na diaľnici v zápche
Ilustračný obrázok TASR/Lukáš Grinaj, TASR/Christoph Soeder/dpa
  • Veľa vodičov nepozná skryté výhody kúpy diaľničnej známky
  • Ide najmä o službu Diaľničná patrola

Väčšina vodičov vníma nákup diaľničnej známky len ako „povinnú jazdu“. Avšak mnohí nevedia, že nákupom tejto známky automaticky získajú aj služby, za ktoré by inak museli platiť poisťovniam či asistentčnej službe.

Portál Autoviny.sk informuje, že vodiči, ktorí zakúpia diaľničnú známku, môžu využívať aj službu nazývanú Diaľničná patrola. Táto služba je k dispozícii nielen pre domácich vodičov, ale aj pre cudzincov, ktorí si riadne zakúpili diaľničnú známku a pre vodičov, ktorých vozidlá sú oslobodené od jej kúpy. Diaľničná patrola pomáha vodičom pri poruchách, nehodách a iných prekážkach na cestách.

Pomocník na cestách

Diaľničná patrola vznikla už v roku 2015, pričom motoristom dokáže výrazne uľahčiť cestu. Svedčia o tom aj údaje Národnej diaľničnej spoločnosti, ktorá ešte minulý rok uviedla, že posádkam sa čiastočne aj vďaka rozsahu činnosti patroly podarilo opraviť 11-tisíc defektov, absolvovať takmer 13 miliónov kilometrov, spraviť 110-tisíc kontrolných okruhov a zasiahnuť pri 9-tisíc požiaroch a nehodách. 

Práve Diaľničná patrola má totižto za úlohu reagovať na vzniknuté problémy na cestách, kontrolovať stav diaľnic, starať sa o čistotu odpočívadiel alebo asistovať motoristom pri oprave defektov či iných porúch. NDS vysvetľuje, že diaľničná patrola ti pomôže zabezpečiť miesto poruchy, defektu či nehody, zvýrazniť prekážku na diaľnici a veľakrát ti pomôžu problém vyriešiť. Ak potrebuješ auto odtiahnuť, musíš to vybaviť vo svojej poisťovni, alebo ti patrola pomôže privolať odťahovú službu.

Okrem toho by však každý motorista mal vedieť, že môže vzniknutý problém nahlásiť pomocou mobilnej aplikácie Pomoc na diaľnici

Výhodou tejto aplikácie je, že motorista nemusí dopodrobna vysvetľovať, kde sa nachádza. Aplikácia totižto umožňuje presnú lokalizáciu miesta udalosti, ak má vodič zapnutú GPS a k dispozícii pripojenie na internet

Ďalšou skvelou a zaujímavou funkciou aplikácie je aj sledovanie diania na diaľnici či odpočívadlách cez kamerové systémy, ktoré sú k dispozícii. Zatiaľ ide o body na ťahoch D1, D2 a R1. Motorista si môže v aplikácii uložiť konkrétne body aj do svojho vlastného zoznamu. 

šoférovanie auta
zdroj: Unsplash/Why Kei

Vysoké čísla

Diaľničná patrola pomohla za prvý polrok 2022 vyriešiť viac ako 20-tisíc incidentov, píše SITA. Najčastejšie boli jej hliadky privolané k prekážajúcemu vozidlu, bolo to viac ako 6 200-krát. Často tiež pomáhali vytvoriť bezpečný zákryt vozidla a odstraňovať z cesty prekážajúci predmet. Najviac prekážajúcich vozidiel riešila posádka zo strediska správy a údržby diaľnic v Považskej Bystrici. Tá vedie aj pri vytváraní bezpečného zákrytu vozidla. Na svojej webstránke to uvádza Národná diaľničná spoločnosť (NDS).

Posádky Diaľničnej patroly nezriedka pomáhajú aj poskytovaním informácií, prípadne inak, napríklad naštartovaním vozidla. Patrola viac než 2 000-krát asistovala pri odťahovaní vozidla a pomáhala pri opravách viac ako 1200 defektov. Taktiež bola privolaná k temer deviatim stovkám dopravných nehôd. Jej hliadky neraz asistovali polícii a pomohli pri viac ako štyridsiatich požiaroch vozidla. Vo viac než päťdesiatich prípadoch museli posádky usmerniť chodcov či cyklistov, ktorí sa ocitli na diaľnici. Okrem týchto aktivít členovia patroly vykonávajú aj iné prevádzkové činnosti, napríklad kontrolujú zariadenia odpočívadiel alebo zbierajú drobné nečistoty z vozovky.

Diaľničná patrola funguje od roku 2015. Je to služba NDS, ktorá je bezplatná a jej cieľom je zvýšiť bezpečnosť na cestách, ktoré sú v správe NDS. Hliadky patroly pôsobia vo všetkých pätnástich strediskách správy a údržby NDS.

Text sme doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný v septembri 2022.

Zdroje: autoviny.sk, Národná diaľničná spoločnosť, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá