Košická spoločnosť obrala Slovákov o 50 miliónov eur. Vyšetruje ju NAKA

  • Košická spoločnosť vylákala od ľudí milióny eur
  • Prípad vyšetruje NAKA
Policajné vozidlo a peniaze v ruke
Ilustračné foto TASR/Michal Svítok, freepik/wirestock
  • Košická spoločnosť vylákala od ľudí milióny eur
  • Prípad vyšetruje NAKA

Slovensko sa opäť dostalo do podobnej situácie ako v čase BMG Invest a Horizont Slovakia. Po viac než dvoch dekádach Národná kriminálna agentúra (NAKA) rieši nový finančný škandál.

Ako informoval portál Správy RTVS, firma Axe Capital Group lákala ľudí na investície sľubom veľkých ziskov, pričom nemala potrebné povolenie od Národnej banky Slovenska. Táto košická firma je momentálne v konkurze a odhaduje sa, že dlží svojim klientom až 50 miliónov eur.

„Najprv som investoval 120-tisíc eur, potom v druhej etape som investoval 250-tisíc,“ uviedol jeden z klientov pre portál Správy RTVS.

„Po dohode s manželom sme investovali čiastku 110-tisíc eur s tým, že po roku by nám mali byť tie peniaze vyplatené. A plus aj zárobky na tej investícii,“ dodala ďalšia klientka.

Podvod a pranie špinavých peňazí

Podľa advokáta Tomáša Vavra, ktorý zastupuje poškodených, koncom minulého roka dostali klienti informácie, že Axe Capital má finančné ťažkosti. Odvtedy spoločnosť už neposlala žiadnym investorom výnosy z ich investícií.

V tejto súvislosti boli obvinené tri osoby – medzi nimi majiteľ Axe Capital Peter Béreš a košický právnik Ján Šofranko. Sú obvinení z vážnych trestných činov, ako je závažný podvod a pranie špinavých peňazí.

„S cieľom vylákať finančné prostriedky mali uzatvárať zmluvy o sprostredkovaní napríklad kúpy a predaja cenných papierov, zlata, ale aj obchodovaní s virtuálnou menou na kryptoburzách alebo investovaním do startupov. Pričom sľubovali ročný výnos až do výšky 300 percent,“ uviedla hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.

„Peniaze som prijal s úmyslom investovať ich“

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá