4 zdanlivo nespojiteľné biznisy zo Slovenska, ktoré dohromady výborne fungujú

  • Niekedy sa počas budovania biznisu naskytnú príležitosti, ktoré netreba nechať ujsť
  • Je to napríklad v prípade, že k tvojej reštaurácii chce pribudnúť útulok pre psov alebo v drogérii ponúkneš opravu mobilných telefónov
  • Zdanlivo nespojiteľné však niekedy spolu môže mimoriadne dobre fungovať
pexels-photo-1068523
Pexels
  • Niekedy sa počas budovania biznisu naskytnú príležitosti, ktoré netreba nechať ujsť
  • Je to napríklad v prípade, že k tvojej reštaurácii chce pribudnúť útulok pre psov alebo v drogérii ponúkneš opravu mobilných telefónov
  • Zdanlivo nespojiteľné však niekedy spolu môže mimoriadne dobre fungovať

Knihy + gastro

Jedným z najtypickejších príkladov, ktoré doma máme je slávny Martinus a Foxford, ktorí spolu fungujú dokonale ako hodinky. Hoci pre spotrebiteľa je spojenie knihy a šálky dobrej kávy či čohosi sladkého úplne prirodzené, z hľadiska biznisu to už ľahké rozhodne nie je. Kníhkupec potrebuje zaujať obsahom, novinkami a v dnešnej dobre rozhodne aj vymakaným e-shopom či online marketingom, ktorý sa vzťahuje na niekoľko dôležitých období v roku. Gastro priestor zase zaujme dokonalými službami, kvalitou produktu a príjemným prostredím.

Niet sa čo čudovať, že Michal Meško za svoje manažérske schopnosti tento rok od týždenníka TREND dostal významné ocenenie Manažér roka. O tom, že o svojom biznise vie rozprávať naozaj pútavo sme sa presvedčili v nejednom rozhovore. Jeden z nich si môžeš prečítať napríklad TU.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Instagram/Martinus, Foxford

Auto + pes

To, že na pumpe kúpiš okrem pohonných hmôt a drobností do auta aj noviny, občerstvenie či drogériu, je jasné, ale vedel si, že v Bratislave, na Prístavnej stanici môžeš popri tankovaní poriadne vyumývať aj svojho domáceho miláčika? Slovnaft predstavil umývačku pre psov Dogwash už minulý rok v lete. Tá funguje ako vyvýšená vaňa s protišmykovou podlahou pri ktorej je vyhradené parkovacie miesto a svojho psíka tu môžeš vykúpať, využiť ponuku kozmetiky na srsť a aj vysušiť. Je to síce len jedna zo služieb, ktorú čerpacia stanica ponúka, no musíš uznať, že šikovný nápad.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Pexels/Facebook, Slovnaft

Nábytok + jedlo

Opäť komerčnejšia záležitosť, ktorú poznajú všetci, no len málokto sa pri tom pozastaví. Nábytkársky gigant zo severu Európy, IKEA, denne priláka do svojich obchodných domov po celom svete tisícky zákazníkov nie len kvôli knižnici Billy (jeden kus sa údajne vo svete predá každé 4 sekundy) či novému posteľnému prádlu, ale aj ich gastro kútiku. Kto by nemiloval ich mäsové guľôčky, bezlepkový mandľový koláčik či vegetariánsky hotdog?

Obrat spoločnosti z jeho reštaurácií a predaja potravín v roku 2017 vyrástol na ohromných 1,8 miliardy eur, čo rozhodne nie je málo, zanedbateľná nie je ani nová IKEA reštaurácia v Indii s rozlohou pre celú tisícku hostí. Hoci odborníci už čoskoro očakávajú, že spoločnosť začne už čoskoro otvárať samostatné gastro prevádzky, IKEA takéto novinky nechystá. Reštaurácie chce nechať spojené s predajom nábytku.

Raňajky + bicykle

Predstav si, že zoberieš svoj bicykel do servisu a rovno zostaneš na dobré raňajky a kávu. Alebo si napríklad ideš kúpiť bicykel a odídeš na ňom práve s kávou v ruke. Koncept Green Bike Cafe v Bratislave spája práve tieto dva zdanlivo nespojiteľné biznisy.  Hoci pôsobia oddelene a ku každému manažér musí pristupovať s veľkým odstupom, dokopy zjavne fungujú.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: green-bike.sk

Pod jednou strechou

Najmä pri gastro prevádzkach máme na Slovensku niekoľko projektov, ktoré pod jednou strechou spojili viacero dobrôt. Je to napríklad FACH, ktorý má bar, ju­ice shop, bis­tro aj re­štau­rá­ciu a hoci všetko spolu ladí, prístup ku každému z nich z hľadiska manažmentu je rozmanitý (FACH sme navštívili s naším projektom Robíme to inak, tak si nezabudni pozrieť video).

Príkladov je však viac. Bearded Brothers robia americké burgre, latinské tacos aj netradičnú zmrzlinu, v Galante si môžeš dať kvalitný rum, whiskej aj kávu v jednom podniku Insomnia, Čarovná špajza zase stavila na spojenie raňajkárne s dizajnom (viac si prečítaš TU) a mimoriadne u nás zafungoval aj koncept spojenia kaviarne s miestom, kde sa vyšantia aj domáci miláčikovia, Mlskafé. Máš ďalšie tipy?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK