5 až 15 eur za jednu dávku. Vakcína proti koronavírusu má byť dostupná v polovici roka 2021

  • Očkovacie látky sa budú do členských štátov Európskej únie distribuovať na základe veľkosti populácie
  • Ceny očkovania by sa mali pohybovať medzi 5 - 15 eurami
očkovanie vakcína usa
TASR/AP/Hans Pennink
  • Očkovacie látky sa budú do členských štátov Európskej únie distribuovať na základe veľkosti populácie
  • Ceny očkovania by sa mali pohybovať medzi 5 - 15 eurami

Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín v pondelok diskutoval o stratégii Európskej únie v otázke vakcín proti koronavírusu vrátane súčasného stavu týkajúceho sa kontraktov na nákup týchto liekov. Ako v tlačovej správe EP uviedla zástupkyňa generálneho riaditeľa sekcie zdravia a bezpečnosti potravín Sandra Gallinová, na dosiahnutie dôvery voči budúcej vakcíne na ochorenie COVID-19 bude potrebná maximálna transparentnosť.

Talianska politička zdôraznila, že kvalitná vakcína musí byť efektívna, bezpečná, cenovo dostupná, vyvinutá rýchlo a schopná získať povolenie príslušných orgánov EÚ pre uvedenie na trh. Ďalej podotkla, že EÚ je plne odhodlaná presadzovať globálny prístup, na základe ktorého musia byť vakcíny dostupné pre všetky krajiny vrátane tých chudobnejších, pretože podľa nej „nebudeme v bezpečí, kým nebudú v bezpečí všetci“.

zdroj: Pixabay

Viacerých poslancov EÚ zaujímalo, kedy budú vakcíny proti koronavírusu dostupné a kto ich dostane ako prvý. Podľa Gallinovej by sa prvé očkovania mali začať už koncom tohto roka a značný počet vakcín by mal byť dostupný v prvej polovici roku 2021. Očkovacie látky sa budú do členských štátov únie distribuovať na základe veľkosti populácie. Ceny očkovania by sa podľa Gallinovej mali pohybovať medzi 5 – 15 eurami za dávku tak, aby sa zabezpečila cenová dostupnosť pre všetky členské štáty.

Mnoho poslancov poukázalo na otázku zodpovednosti farmaceutických spoločností vyrábajúcich vakcíny. Zhodli sa na tom, že by nemali existovať žiadne výnimky. Ako vzápätí zdôraznila Sandra Gallinová, spoločnosti vyvíjajúce a vyrábajúce vakcíny proti COVID-19 budú niesť zodpovednosť podľa súčasných zákonov a v prípade, že sa niečo pokazí, budú ich môcť súdiť. To platí aj pri prípadnej kompenzácii skrytých chýb.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK