5 desivých kníh o holokauste: Z niektorých ti bude behať mráz po chrbte

  • Holokaust sa stal námetom nie len skvelo spracovaných historických filmov, ale aj kníh
  • Hoci je táto doba strašidelná a krutá, príbehy sú plné lásky, odvahy a statočnosti
Unsplash/Erica Magugliani, Blaz Photo
  • Holokaust sa stal námetom nie len skvelo spracovaných historických filmov, ale aj kníh
  • Hoci je táto doba strašidelná a krutá, príbehy sú plné lásky, odvahy a statočnosti

2. svetová vojna skončila pred 75. rokmi, no príbehy, ktoré so sebou priniesla, žijú dodnes. Jeden z najhorších a najbrutálnejších príbehov tejto vojny má názov holokaust – podľa Nemcov išlo o „konečné riešenie Židovskej otázky“. Holokaust však nebol nočnou morou len pre Židov, pretože sa týkal aj Rómov, homosexuálov a iných skupín, od ktorých chceli Nemci „očistiť“ svet. 

Vybrať spomedzi všetkých literárnych diel len 5  bolo extrémne náročnou úlohou. Vybrali sme však tie, ktoré by si si mal určite prečítať.

Chlapec v pásikavom pyžame, John Boyne

Autor knihy je skvelým dôkazom toho, že aj svinstvo ako holokaust sa dá podať citlivo, no s dôrazom na vážnosť problematiky. Deväťročný Bruno sa jedného dňa vráti zo školy a zistí, že má všetky veci zbalené v kufroch. Fjurer totiž poveril jeho otca – hrdého nemeckého dôstojníka – pre vlasť mimoriadne dôležitou prácou za hranicami Nemecka. A tak Bruno bez možnosti rozlúčky s tromi najlepšími priateľmi opúšťa krásnu, päťpodlažnú vilu v Berlíne a spolu so sestrou a rodičmi odchádzajú do neprívetivého domu v Ašici, ktorý má byť odteraz jeho novým domovom.

Brunovi sa však starý, zatuchnutý dom nepáči, chýbajú mu kamaráti a starí rodičia – najmä umelecky založená babička. Navyše, zo svojej izby má Bruno bezútešný výhľad na zvláštny tábor, v ktorom sa motajú zvláštni ľudia. Tábor mu nedá spávať a jedného dňa sa vydá na objaviteľskú cestu. Počas nej narazí na deväťročného chlapca s čudným menom Šmuel, ktorý nosí rovnako čudné páskavé pyžamo ako všetci ostatní ľudia za plotom. Bruno zistí, že so Šmuelom majú veľa spoločného a veľmi rýchlo sa z nich stanú nerozluční priatelia na život a na smrť…

Rozprávačom v diele je práve Bruno, čo knihe dodáva detský pohľad na svet. Aj napriek tomu autor nezatajuje realitu a kniha je doplnená o základné poznatky o holokauste. Príbeh je síce fiktívny, no sú v ňom zakomponované udalosti, ktoré sa stali. Chlapec v pásikavom pyžame ponúka veľmi poeticko-tragický príbeh z miesta, kde sa naplno prejavili dôsledky stupňovaného skupinového šialenstva.

Tetovač z Auschwitzu, Heather Morris

Kniha je skutočným príbehom Laleho a Gity Sokolovcov, dvoch slovenských Židov, ktorí prežili svoj pobyt v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Tak ako každý Žid, tak aj Lale dostal v tábore svoju prácu – stal sa z neho tetovač. 

Jedného dňa mal tetovať mladé dievča, na ktorom bolo vidieť, že má strach. Lale sa do mladej Gity zamiloval na prvý pohľad a rozhodol sa, že je pomôže prežiť.

Pozoruhodný je Laleho životný elán a odhodlanie prežiť. Aj keď vedel, čo majú nacisti pre Židov pripravené, rozhodol sa ostať silným a žiť čo najplnšie. Zachoval si ľudskú dôstojnosť a osobnú integritu. Aj napriek tomu, že kniha popisuje drsné praktiky zaobchádzania so Židmi, je plná nádeje, odvahy a lásky.

Mengeleho dievča, Viola Stern Fischerová – Veronika Homolová Tóthová

Kniha Mengeleho dievča nesmie v tomto zozname chýbať. Ide o príbeh ženy, ktorá prežila až 4 koncentračné tábory. „Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode.“ Toto sú slová Violy Fischerovej, mladej ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, 4 koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla.

Príbehov z obdobia holokaustu je naozaj veľa, no dá sa povedať, že Violin príbeh je výnimočný. Okrem toho, že sa jej podarilo prežiť všetky zverstvá, ktoré sa diali za múrmi táborov, chytili vďaka nej dozorkyňu z Birkenau.

Príbeh je napísaný veľmi pútavo a môžeme zaručiť, že pri niektorých častiach ti bude po chrbte behať mráz.  Kniha na teba zo začiatku síce bude pôsobiť ako romantický príbeh, no pri niektorých častiach začneš rozmýšľať nad všetkými činmi, ktoré sa v tom období diali. Dielo ťa prinúti rozmýšľať nad všetkými neľudskými zverstvami, ktoré boli v táboroch na dennom poriadku.

Odsúdení prežiť, Wendy Holden

Kniha Odsúdení prežiť hovorí príbeh troch mladých a odvážnych matiek, ktoré sa rozhodli holokaust prežiť. Slovenka Priska, Poľka Rachel a Češka Anka prišli do najväčšieho koncentračného tábora s tajomstvom. Boli tehotné. Ak by sa o tom dozorcovia dozvedeli, budúcnosť žien by bola jasná – buď by skončili v plynovej komore, alebo pod nožom slávneho Mengeleho. 

Bábätká sa ženám narodili v niekoľkotýždňovom odstupe a za nepredstaviteľných podmienok. Vďaka nejakému zázraku sa podarilo prežiť ženám a aj malým deťom. Tri deti sa stretli po sedemdesiatich rokoch, aby si vyrozprávali príbehy matiek, ktoré sa vzopreli osudu a zachránili im životy.

„Čím viac ľudí sa dozvie o tom, čo sa v tom čase dialo, tým menej pravdepodobné je, že sa to bude opakovať. Aspoň v to dúfam.“ Anna Nathan

V knihe sú podrobne opísané všetky praktiky nacistov, no je napísaná tak pútavo, že ju jednoducho nedokážeš pustiť z rúk. Zo začiatku sa číta trochu ťažšie, pretože jednotlivé dejové línie sa v nej pretínajú, no keď si na to zvykneš, uvedomíš si, že kniha sa číta v podstate sama. 

Utiekol som z Osvienčimu, Rudolf Vrba – Alan Bestie

Keď sa 7. apríla 1944 v Birkenau rozozvučali sirény, dozorcovia vedeli, že je zle. Tento zvuk však pre ostatných väzňov znamenal nádej – dvom väzňom sa totiž podarilo utiecť. Boli to Slováci Rudolf Vrba Alfred Wetzler. V knihe sa opisuje príbeh mladého Rudolfa, ktorý si uvedomoval, že ak by z tábora neutiekol, čakala by ho smrť.

Počas čítania sa dozvieš aj to, že ľudia mimo tábora nemali potuchy o tom, čo sa tam deje. Činy nacistov boli neuveriteľné aj pre vrchných predstaviteľov židovskej obce. Kniha obsahuje aj správu bývalých väzňov, svedeckú výpoveď Vrbu na súdnom procese s Eichmannom a mnoho iných dokumentov.

Kniha síce má 504 strán, no prečítať ju dokážeš v priebehu niekoľkých hodín. Je napísaná veľmi realisticky a pútavo, takže sa určite nenechaj odradiť počtom strán a jej veľkosťou. 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech