5 eko noviniek, ktoré by si nemal tento rok prehliadnuť na Pohode

  • Slovákmi milovaný festival Pohoda štartuje už o 2 dni
  • Na trenčianskom letisku tak už tento týždeň vznikne jedinečný priestor na stretnutie rôznych kultúr a pohľadov na svet
  • My sme sa rozhodli pozrieť na novinky, ktoré ťa tu tento rok čakajú a ktoré by si určite nemal prehliadnuť
BeFunky-collage (3)
Startitup, Pohoda
  • Slovákmi milovaný festival Pohoda štartuje už o 2 dni
  • Na trenčianskom letisku tak už tento týždeň vznikne jedinečný priestor na stretnutie rôznych kultúr a pohľadov na svet
  • My sme sa rozhodli pozrieť na novinky, ktoré ťa tu tento rok čakajú a ktoré by si určite nemal prehliadnuť

Veľmi nás teší, že tohtoročná Pohoda sa výrazne nesie v znamení ekológie a spoločenskej zodpovednosti. V jednotlivých stánkoch ti napríklad zrecyklujú tvoj starý telefón, no a v ďalšom ti z vrchnákov PET fliaš vyrobia funkčný predmet. To samozrejme nie je všetko, takýchto vychytávok tu nájdeš desiatky.

Ako skvelo vybavené miesto Pohodu už minulý rok chválil The Guardian, The Telegraph zase vyzdvihol umelecký eco-friendly prístup. Inak tomu nebude ani toto leto. Pomocnú ruku v rámci eco-friendly prístupu podalo festivalu hneď niekoľko značiek, ktoré prispeli k tomu, že tento vyhľadávaný festival neprinesie len poriadnu dávku dobrej hudby, umenia a zážitkov, ale aj osvetu v oblasti udržateľného spôsobu života, na ktorý by v dnešnej dobe mal dbať už snáď každý z nás.

Na Pohode sa nenaješ z plastu

V stánkoch s občerstvením v celom areáli dostaneš jedlo a nápoje výlučne servírované na tanieroch a v pohároch z celulózy alebo z kukuričného škrobu. Na kompostovateľnom riade sa bude podávať jedlo a nápoje aj pre účinkujúcich v zákulisí, aj pre personál festivalu Pohoda. Výnimky neexistujú.

Po použití jednoducho odnesieš riad do nových zberných miest, kde ho stačí vhodiť do vyhradených nádob. Použité obaly sa budú spracovávať v elektrických kompostéroch priamo na festivale.

Reinvent zóna

Jednou z vecí, ktorú by si na Pohode určite nemal prehliadnuť je takzvaná Reinvent zóna od Slovenskej sporiteľne. Práve tu budeš mať možnosť vdýchnuť nový život aj na prvý pohľad starým a nepotrebným veciam. Môžeš si tak vyrobiť napríklad štýlovú tašku z trička, ktoré má už najlepšie roky dávno za sebou. Tričkotaška môže slúžiť nielen ako spomienkový ale aj ako plne funkčný predmet, napríklad na nákup.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: Tričkotaška

Kapitolou samou o sebe bude platenie na festivale. Na to, aby si mohol mať plné ruky nápojov, dostaneš zadarmo jedinečnú festivalovú peňaženku pre pohodlné bezkontaktné platenie, nakoľko polovica stánkov na Pohode bude mať k dispozícii platobné terminály. Ide o jeden z krokov k tomu, aby sme sa priblížili k ére celkom bezhostovostných festivalov.

V spomínanej Reinvent zóne sa stretneš aj s 360-stupňovým ping pongom či s Cukromobilom – prvým autom na svete, ktoré vyrába cukrovú vatu.

Eco-prednášky a hudobné prekvapenia v Ecocapsule

Na Pohode uvidíš aj jeden z najúspešnejších slovenský startupov – Ecocapsule. Tento energeticky sebestačný mobilný mikrodom sa premení na micro-stage, v ktorom okrem prednášok a čítačky s tematikou ekologickej udržateľnosti bude aj niekoľko hudobných prekvapení. Ecocapsule pritom uvidíš na Pohode v absolútnej festivalovej premiére.

Se­bes­tačný smart mi­ni­dom­ček má stre­chu po­krytú so­lár­nym pa­ne­lom s vý­ko­nom 600 wat­tov, no Eco­cap­sula vy­užíva aj ener­giu z vetra po­mo­cou 750 wat­to­vej ve­ter­nej tur­bíny, čiže pokojne si tu nabiješ aj 125 iPhonov.

Ecocapsula môže fun­go­vať ako chatka upro­stred le­sov, pop-up ho­tel alebo do­konca na­bí­ja­cia sta­nica pre tvoj elek­tro­mo­bil a ešte si do zá­chyt­ných ná­dob zo­zbie­raš aj daž­ďovú vodu. Zá­klad­ným cie­ľom star­tupu bolo vy­tvo­riť uni­kátne bý­va­nie od zá­kla­dov tak, aby bolo do­ko­nale funkčné a ma­xi­málne eko­lo­gické. O tom, či sa to podarilo sa môžeš presvedčiť na vlastné oči.

Nové vákuové WC a umyvárne

Toalety sú večne preberanou a nenávidenou témou v prípade každého festivalu. Pohoda to však má tento rok dokonale premyslené. Napriek tomu, že kapacita Pohody zostáva rovnaká, kompetentní každoročne zvyšujú komfort návštevníkov.

Tento rok sa výrazne posilňuje počet splachovacích WC. Na runwayi oproti Aréne Slovenskej sporiteľne nájdeš 39 vákuových WC JohnPrivy podobných tým, aké poznáš z lietadiel a vlakov. Okrem komfortu plnia aj ekologický účel, keďže spotrebujú menej vody. Súčasťou setu budú aj pisoáre a umývadlá na ruky so zrkadlami. K bezbariérovým toaletám v tomto roku pribudne aj bezbariérová sprcha oproti Urpiner stage-u.

Pohoda funguje na solárnu energiu

Začiatkom roka Pohoda získala vôbec prvé ocenenie v rámci European Festival Awards za ich ekologické riešenia. Jedným z nich sú aj solárne lampy. Lampy využívajú energiu zo slnka, ktorá sa v priebehu dňa ukladá do akumulátora a po zotmení LED lampy osvetľujú runway a všetky dôležité plochy. Takto vyrobená energia by stačila napríklad na nabitie 3 000 mobilných telefónov a ušetrí vyše 49kg emisií CO2.

Okrem samotného svietenia budú lampy pomáhať návštevníkom orientovať sa aj v bohatom festivalovom programe, prípadne môžu slúžiť ako meeting pointy. Tento rok bude festival zásobený väčším počtom trafostaníc, čím sa až 1/3 použitej elektrickej energie pokryje z pevnej siete. Zníži sa tak množstvo elektriny vyrobenej z agregátov, čo výrazne prispeje k ďalšej ekologizácii festivalu.

Eko riešení tak na Pohode uvidíš aj tento rok viac ako dosť. Je však už len a len na nás či si tento postoj ponecháme len 4 dni počas festivalu, alebo jednotlivé “uvedomelé” návyky prenesieme aj do reálneho života. Možno práve vďaka tomuto festivalu si už v pondelok v obchode nezoberieš na každú vec jednu igelitovú tašku, ale siahneš radšej napríklad po novej tričkotaške vyrobenej na Pohode.

Článok vznikol v spolupráci so SLSP.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech