„5 výstrelov je príšerne veľa. Ochranka túto situáciu nezvládla,“ hovorí bývalý riaditeľ protiteroristickej jednotky

  • Premiér je po útoku v Handlovej naďalej vo vážnom stave
  • Odborníka sme sa pýtali, či sa dalo atentátu na Roberta Fica zabrániť
Fico Handlová streľba
TASR/Ján Krošlák; TASR/ Radovan Stoklasa
  • Premiér je po útoku v Handlovej naďalej vo vážnom stave
  • Odborníka sme sa pýtali, či sa dalo atentátu na Roberta Fica zabrániť

V Handlovej sa 15.5. odohral incident, na ktorý Slovensko tak skoro nezabudne. Ako sme ťa informovali v našom článku, niekoľko kamier zachytilo útok na premiéra Roberta Fica, pri ktorom utrpel strelné poranenia v oblasti hrudníka, brucha a končatín.

K útoku došlo vo chvíli, keď premiér pristúpil k davu za kovovou zábranou, aby si podal s prítomnými ruky. Vedľa neho stálo niekoľko členov jeho ochranky. Následne zaznelo päť výstrelov, po ktorých premiér okamžite padol na zem.

Bezpečnostné zložky sa vrhli na útočníka, pričom dvaja ochrankári zdvíhali premiéra zo zeme. Po niekoľkých sekundách ho odviedli do vládnej limuzíny. Policajti medzitým útočníka zadržali.

Zatiaľ čo pre bežného pozorovateľa je ťažké posúdiť, či sa členovia ochranky zachovali správne, viacerí experti vyjadrili svoje pochybnosti. Jedným z nich je aj bývalý riaditeľ protiteroristickej jednotky Policajného zboru Slovenskej republiky Igor Labáth.

„Na úvod mi však dovoľte vyjadriť myšlienku, že nech človek oblieka akékoľvek politické tričko, či už je to politik alebo občan – volič, akýkoľvek útok na život a zdravie človeka je neprijateľný. Chcel by som preto zaželať p. premiérovi veľa síl, pevné zdravie a skoré uzdravenie, ako aj podporu jeho rodine a blízkym.“

Každý má svoju úlohu

Labáth na začiatku vysvetľuje, že ochranka vždy pri sprievode zaujme určitú formáciu, ako je štvorec, kruh, pentagón, hviezdica či diamant. „Z dostupných záznamov je vidieť, že premiér prichádzal k miestu incidentu v neobvyklej zostave, akoby prichádzali ‚v rojnici‘.“

V správnej formácii má každý člen ochranky svoju úlohu. „Osobný ochranca je v najbližšej blízkosti chránenej osoby a má za úlohu chrániť osobu aj vlastným telom, osobu pri incidente nasmerovať k evakuácii, v prípade nutnosti i zvaliť na zem a zaľahnúť. Osobný strážca nebojuje s útočníkom.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroj: Ing. Igor Labáth

Najnovšie videá

Trendové videá