50 milovníkov kultúry a deti v školských laviciach. V pondelok vstúpia do platnosti viaceré zmeny

  • Od pondelka 10.1. čakajú Slovensko viaceré zmeny
  • Otvárajú sa kultúrne podujatia v obmedzenom režime
  • Deti stredných a základných škôl zasadnú do lavíc
deti, škola, rúško
Unsplash/Kelly Sikkema
  • Od pondelka 10.1. čakajú Slovensko viaceré zmeny
  • Otvárajú sa kultúrne podujatia v obmedzenom režime
  • Deti stredných a základných škôl zasadnú do lavíc

Pondelok, 10. január, je dňom zmien pre Slovensko. Viaceré opatrenia sa rušia, alebo nadobúdajú inú formu. Do škôl zasadnú v prezenčnom režime žiaci základných a stredných škôl aj napriek tomu, že si Igor Matovič myslí, že otváranie škôl nie je dobrý krok.

Rovnako sa otvoria kultúrne podujatia s kapacitou do 50 osôb bez nadväznosti na veľkosť priestoru, v ktorom sa konajú. Toto nariadenie si v minulom týždni vyslúžilo vlnu kritiky od kultúrnej obce aj Matúša Valla či Juraja Drobu a mnohých ďalších.

Okrem týchto zmien končí aj platnosť zákazu nočného vychádzania. S nočným zákazom vychádzania však nekončí núdzový stav, ten bude aj naďalej pretrvávať.

Premiér Eduard Heger prosí ľudí o opatrnosť a zodpovednosť. „Uvoľnenie niektorých opatrení značí zlepšujúcu sa situáciu, ale nie výhru. Ďakujem všetkým, ktorí trpezlivo dodržiavate opatrenia a pomáhate tým Slovensku v zápase s pandémiou. Prosím, pokračujte v tomto zodpovednom prístupe. Moja vďaka patrí aj všetkým, ktorí postupne prehodnocujú svoj názor na očkovanie,“ uviedol na sociálnej sieti.

„Opatrenia pre reštaurácie, obchody, hotely, služby, fitnes centrá, lyžiarske strediská a bohoslužby zostávajú nezmenené a väčšinu môžu navštíviť len osoby v režime OP. Rovnako platí zákaz zhromažďovania nad 6 osôb, ak nejde o členov jednej domácnosti,“ dodáva.

List vláde od kultúrnej obce

Zástupcovia kultúry žiadajú prehodnotiť schválené opatrenia. Vláde SR a premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) zaslali otvorený list, v ktorom zadefinovali päť požiadaviek k navrhovaným opatreniam fungovania kultúry v čase pandémie. Otvorený list poskytla Hudobná únia Slovenska.

Predstavitelia kultúry žiadajú čo najrýchlejšie osobné stretnutie zástupcov s predsedom vlády Eduardom Hegerom, ministerkou kultúry Natáliou Milanovou (OĽaNO) a ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nom. OĽaNO).

Ďalej navrhujú „prehodnotiť a zmeniť podmienky otvorenia kultúrnych podujatí od 18. januára tak, aby ich bolo možné vôbec realizovať bez ďalších reálnych strát, a to minimálne v 50 percentách kapacít kultúrnych priestorov“.

„V piatok 7. januára sme rovnako my, ako aj celá kultúrna obec, zostali veľmi nepríjemne prekvapení a zaskočení, keďže opäť bez prizvania akéhokoľvek zástupcu kultúry, či už zriaďovanej, alebo nezriaďovanej, ste ako vláda SR rozhodli o ‚otvorení kultúry‘ v takom režime, ktorý je pre nás neprijateľný a pôsobí skôr ako alibistický krok, ba až ako výsmech celej našej komunite,“ uviedli v liste.

Zástupcovia kultúrneho a kreatívneho priemyslu na Slovensku a iniciatívy Otvorme kultúru ďalej žiadajú do 31. januára pripraviť a oznámiť konkrétne kroky na ozdravenie kultúrnych inštitúcií, umelcov, pracovníkov v kultúre a kultúrnych podujatí.

Taktiež volajú za účasti a v spolupráci so zástupcami kultúry prepracovať Kultúrny semafor. Ten je podľa nich neaktuálny a príliš obmedzujúci. Nový semafor by mal byť spustený do 1. februára.

V otvorenom liste tiež požadujú umožniť účasť na kultúrnych podujatiach v režime OTP, nielen OP. „Sme presvedčení, že neumožnenie účasti otestovaných (epidemicky najbezpečnejších) na kultúrnych podujatiach je nielen diskriminačné a nesprávne, ale je to aj jav, ktorý veľmi rozdeľuje, frustruje a unavuje našu spoločnosť,“ uzavreli.

Kým jedni bojujú za, iní proti

Kultúrna obec sa spojila, a kým oni bojujú za, vo veci otvorenia škôl aj kultúrnych podujatí sa v relácii V politike na televízii TA3 vyjadril minister financií, Igor Matovič, nelichotivo.

„Je veľká chyba, že sme nenabrali odvahu a nepovedali sme rodičom, aby deti zostali ešte mesiac doma na online vyučovaní.“ Dodáva, že on sám by od pondelka, 10.1., školy neotvoril: „Zbytočne tak nalejeme oheň do plynu a pripálime celému Slovensku.

Rovnako to cíti aj v súvislosti s kultúrou. Rozhodnutie otvárať označuje za chybu, sám by dva až tri týždne ešte počkal.

Radšej by dal študentom odmenu, napríklad tablet, ktorým by ich prilákal na pár týždňov vyučovania v lete a nezhoršoval tak súčasnú situáciu. „Nemali by sme sa chlácholiť Dánskom, kde majú 95 % seniorov preočkovaných.“

Zdroje: Facebook/Eduard Heger - Predseda vlády SR, SITA, V politke na TA3

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie