Podujatia pre 50 návštevníkov sú nonsens. Záleží viac na politickom lobbingu ako na elementárnej logike, píše Vallo

  • Obmedzenie, ktoré hovorí o 50 návštevníkoch, je výsmechom kultúry, tvrdí primátor hlavného mesta
  • Podľa Valla prišiel čas, kedy je nutné sa za umelcov jasne postaviť
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/Jakub Kotian, Unsplash/Krists Luhaers
  • Obmedzenie, ktoré hovorí o 50 návštevníkoch, je výsmechom kultúry, tvrdí primátor hlavného mesta
  • Podľa Valla prišiel čas, kedy je nutné sa za umelcov jasne postaviť

Ministerstvo kultúry počas včerajšieho dňa informovalo o otvorení kultúrnych podujatí v režime OP.  Spomínané opatrenia majú začať platiť od pondelka.

Musí vám je**ť

Ministerka kultúry Natália Milanová na svojej sociálnej sieti uviedla, že „budúci týždeň bude otvorená aj kultúra“. Pripomenula, že kultúrne podujatia v režime (OP) budú povolené s kapacitou 50 návštevníkov.

Otvorenie priestorov sa však väčším divadlám či kinosálam neoplatí. K situácii sa vyjadril aj publicista Juraj Čurný.Robím to veľmi nerád, ale nedá sa inak. Povedané klasickou hláškou: ‚Vám musí je**ť’…,“ napísal na sociálnej sieti.

Logo

Vďaka umeniu sme sa úplne nezbláznili

K nezmyselným opatreniam sa vyjadril aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Ten objasnil, že otvorenie kultúrnych podujatí pre 50 návštevníkov nie je nijakou pomocou kultúre.

V situácii, kedy platil Covid semafor, boli pravidlá fungovania pre každého jasné a primerane pre všetky segmenty zohľadňovali mieru pandemického rizika. Po vypnutí semaforu sa zdá, že to, čo bude, alebo nebude otvorené, už záleží viac od politického lobbingu, ako od elementárnej logiky,“ píše na sociálnej sieti.

Dodáva, že kultúra a umenie sa bohužiaľ dostali až na samý koniec záujmu. Pripomenul tiež, že umelci a umelecká obec boli pritom neustále pripravení pomôcť svojím menom pre akúkoľvek dobrú vec. Zastáva názor, že je to práve umenie, vďaka ktorému sme sa za posledné dva roky celkom nezbláznili.

Podľa Valla prišiel čas, kedy je nutné sa za umelcov jasne postaviť.

„Nie sú vlastníkmi lyžiarskych stredísk, ani obchodných centier. Robia umenie a cítia, že sú v tom teraz sami. Povedzme im, že nepotrebujú lobbistov, čo im to vybavia, lebo ich podporujeme my všetci. Naozaj nerozumiem, prečo sa v prípade gastra, ubytovania, alebo vlekov môžeme baviť o perecentách obsadenosti a kultúrne podujatia zredukujeme iba na jedno číslo,“ píše primátor Bratislavy.

Okrem iného tiež pripomína, že organizátori podujatí nám už v lete a na jeseň ukázali, že dokážu dodržiavanie opatrení zabezpečiť. „Za naše hlavné mesto preto apelujem na vládu a pandemickú komisiu, aby si túto krivdu včas uvedomili a čím skôr ju aj napravili,“ uzavrel.

Zdroje: Facebook/Natália Milanová - ministerka kultúry, Facebook/Juraj Čurný, Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie