500 eur na hlavu v septembri. Heger a Matovič navrhujú extra bonus pre učiteľov a zamestnancov štátu

  • Premiér Slovenskej republiky a minister financií dnes usporiadali tlačovú besedu
  • Niesla názov „Ľudí v štichu nenecháme“
Heger Matovič
SITA/Branislav Bibel
  • Premiér Slovenskej republiky a minister financií dnes usporiadali tlačovú besedu
  • Niesla názov „Ľudí v štichu nenecháme“

Premiér Slovenskej republiky Eduard Heger a minister financií Igor Matovič v sobotu na úrade vlády usporiadali tlačovú besedu, ktorá niesla názov „Ľudí v štichu nenecháme“. 

Tlačovú besedu otvoril predseda vlády Eduard Heger. „Ponúkli sme zástupcom zamestnancov, že s nimi chceme rokovať. Chceli sme rokovať o možnostiach, ako kompenzovať vyššie náklady. Vyjednávania by mali začať budúci týždeň.“

Ešte pred prichádzajúcim týždňom chceli oznámiť, že do rokovaní idú so sumou 200 miliónov eur. Zamestnanci verejnej správy vrátane učiteľov by mohli dostať v septembri jednorazovú odmenu 500 eur. Odmena sa však nebude týkať všetkých.

Jednorazové opatrenie

„Hovoríme teraz o jednorazovom opatrení. Ak by sme sa chceli rozprávať o opakovanom výdavku, hovorili by sme aj o roku 2023, 2024, čo nevieme garantovať. Vieme však garantovať pomoc v tomto roku, pretože tá sa týka tohtoročného rozpočtu a nezaväzuje štát k výdavkom v budúcich rokoch,“ vysvetlil dôvod jednorazovej pomoci Heger.

V koalícii by chcel Heger získať dohodu aj na opakovanú, pravidelnú pomoc, ktorá by sa týkala aj nasledujúcich rokov. V súčasnosti podobná dohoda neexistuje, Heger o nej však podľa jeho slov rokuje: „Veľmi mi záleží na tom, aby sme fungovali ako tím a rokovali za jedným stolom.“

„Hovoríme o 200 miliónoch eur. Chceli by sme ich ponúknuť v podobe 500 eur na jedného zamestnanca,“ uviedol Heger.

„Treba povedať, že ide o návrh, s ktorým ideme do rokovaní. Ide o návrh premiéra a ministra financií. My sme si na vláde v stredu schválili tím, ktorý bude vyjednávať budúci týždeň. Teraz oznamujeme náš návrh, v súčasnosti však nevieme, ako rokovania dopadnú. Ak sa nám podarí nájsť ďalšie zdroje, sumu navýšime. Ide však o veľa ľudí, rozprávame sa o 400-tisíc zamestnancoch,“ upresnil Heger.

Davos fórum
zdroj: TASR/AP, Markus Schreiber

Sociálny štát, hovorí Matovič

„Kedy inokedy, ako v čase krízy a inflácie, by mal štát zadosťučiniť k tomu, čo máme napísané v Ústave. Sme sociálny štát a ľudí nemôžeme nechať v štichu. Sľúbili sme, že sa budeme snažiť pomáhať tým, ktorým je treba pomôcť,“ povedal minister financií, Igor Matovič.

„Rozhodli sme sa dať pomocnú ruku zamestnancom. Ide o zamestnancov verejnej správy, všetkým týmto ľuďom v septembri vyplatíme navyše 500 eur v hrubom.“

Do tejto konkrétnej skupiny zamestnancov nespadajú zdravotníci, vojaci ani pracovníci sociálnych služieb, ale spadajú sem napríklad učitelia. „Tieto skupiny riešime samostatne, predstavíme aj v tomto prípade riešenia,“ uistil premiér.

matovič
zdroj: TASR/Dano Veselský

„Pomocnú ruku, sociálnu ruku štátu, potrebujú ľudia v čase krízy. Musia vidieť, že je tu štát pre nich,“ skonštatoval minister financií.

Heger dodal, že ľudia, ktorí hovoria, že vláda dnes nerobí nič, hrubo klamú. „Je jasne vidieť, že táto vláda reaguje a ponúka pomoc.“

„Budúci týždeň budú veľmi intenzívne rokovania. Pracujeme na riešeniach. Ak máme akúkoľvek ponuku, verejne ju oznamujeme. Čaká nás mnoho rokovaní a chceme, aby boli úspešné pre občanov Slovenskej republiky,“ povedal premiér.

Dodal, že ide o „návrh premiéra“, ktorý bol prerokovaný na vláde, a je to návrh, s ktorým idú na rokovania so zástupcami zamestnancov.

Zdroje za rúškom tajomstva

V súčasnosti vláda podľa jeho slov rokuje na viacerých frontoch, aby zabezpečili potrebné zdroje.

„Chcel by som sa ospravedlniť za to, čoho tu ľudia boli svedkami v posledných mesiacoch. Ľudia, o ktorých tu dnes hovoríme, sa naozaj mohli cítiť ako rukojemníci,“ povedal Igor Matovič.

V súčasnosti je podľa jeho slov na stole viacero zdrojov, z ktorých by mohli potrebné financie čerpať. „Budem sa snažiť zabezpečiť zdroje bez toho, aby som sa musel verejne niekomu doprosovať.“

Heger, Matovič
zdroj: SITA/Branislav Bibel

Odkiaľ presne chce minister financií zdroje na spomínaných 200 miliónov zobrať, odmietol upresniť.

Opatrenie sa týka aj učiteľov. Mám cieľ, aby sme do konca týždňa učiteľom spoločne dokázali, že nám na nich záleží. Chceli by sme im symbolicky do začiatku leta aj povedať, ako im budeme zdvíhať platy.“

„Beriem si za osobný cieľ, aby sme do konca týždňa mali pre učiteľov odpoveď, ako presne im budúci rok zvýšime platy,“ uviedol na tlačovej konferencii Igor Matovič.

SaS prosí Matovič o odpustenie

Igor Matovič „symbolicky“ vyzval koaličných partnerov z SaS, Richarda Sulíka osobne, aby „spolu bojovali za ľudí“: „Prestaňme bojovať proti sebe.“

„Bol by som veľmi nerád, ak by sme aj do budúcna viedli spory a obviňovali sa.“

„Poďme spolu bojovať za ľudí, hold, rodinný balíček je schválený a teraz nemá zmysel rozoberať, kto hlasoval s fašistami. Odpusťme si, čo sme urobili. Ja môžem povedať, že útoky za nás všetkých odpúšťam. Bol by som rád a chcel by som kolegov z SaS poprosiť, aby urobili rovnaké gesto a odpustili aj oni nám,“ povedal na tlačovej konferencii Igor Matovič.

„Ospravedlňujem sa, ak som sa kohokoľvek dotkol. Bol by som veľmi rád, ak by do budúcna podobné podrývačské útoky neboli. Môžeme si tak vyčistiť hlavy len pre prácu pre ľudí,“ uzavrel minister financií.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) dlhodobo bojuje za vyššie platy nielen pre zamestnancov škôl, zdravotníkov, ale aj pre iné oblasti štátnej a verejnej správy. Ak minister financií dokáže nájsť kryté zdroje z tohtoročného rozpočtu, tak si vedia po oboznámení sa s celým návrhom predstaviť podporu spomínanej jednorazovej pomoci. Informoval o tom hovorca SaS Ondrej Šprlák.

HLAS-SD: Jednorazová pomoc zamestnancom verejnej správy je dymovou clonou

Návrh Igora Matoviča a Eduarda Hegera (obaja OĽaNO) na jednorazovú pomoc zamestnancom verejnej správy je len ďalšou dymovou clonou, ktorá dobre vyzerá na tlačovej konferencii, ale ako pomoc pri zdražovaní je nedostatočná.

V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Patrícia Medveď Macíková. „Skutočný a formálny predseda vlády veľkolepo predstavili návrh, s ktorým ešte len odchádzajú na rokovanie s odborármi. Nevieme, z čoho bude krytý. Nevieme, či je na ňom dohoda v koalícii. Stále pritom ostávajú obrovské skupiny ohrozených ľudí, ktoré márne čakajú na pomoc vlády,“ vyhlásil líder Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Hlas-SD pripomenul, že keď dôchodcovia žiadajú zvýšenie dôchodkov a učitelia, lekári a sestry vyššie platy, vždy dostanú odpoveď, že štát na to nemá peniaze.

Igor Matovič používa verejné financie výlučne ako osobný politický a marketingový nástroj. Na jednej strane celé mesiace podmieňuje pomoc zvyšovaním daní, lebo vraj bez toho sa pomáhať nedá a potom zrazu nájde 200 miliónov eur na svoju novú prioritu,“ poznamenal Pellegrini.

Matoviča s Hegerom sa podľa neho oprávnene zmocňuje panika. „V uliciach bolo 15-tisíc učiteľov, ktorí žiadajú 10-percentný rast platov ako za mojej vlády. Lekári a sestry hrozia hádzaním svojich plášťov a tisíckami výpovedí. V štrajkovej pohotovosti sú odbory i samosprávy. Jednorazová pomoc približne 350 eur v čistom v septembri, teda po roku zdražovania, je síce vítaným krokom, no určite nezalepí oči všetkým, ktorí žiadajú systémové kroky,“ upozornil Pellegrini.

Pellegrini
zdroj: TASR/Martin Baumann

Podľa Hlasu-SD vládna koalícia v pomoci ľuďom absolútne zlyháva a jej výkon je v porovnaní s inými európskymi štátmi čistým prepadákom.

Ľuďom na Slovensku spôsobuje zdražovanie čoraz väčšiu katastrofu v ich peňaženkách. Od piatka tankujú palivo drahšie ako dve eurá na liter, plyn môže zdražieť až o dvojnásobok, drasticky rastú ceny potravín i bývania. Po desiatich mesiacoch hádok a žiadnej skutočnej pomoci preto čakáme od vlády komplexný zákon Lex Slovensko, ktorý tu a teraz pomôže najviac postihnutým skupinám ľudí,“ dodal líder Hlasu-SD.

Uhlerová: Návrh vlády vnímam pozitívne, realizácia bude predmetom rokovaní

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR pozitívne vníma signál vlády o možnom využití disponibilných zdrojov pre príspevky k platom zamestnancov v štátnej a verejnej správe.

Konkrétny spôsob, ako sa financie pretavia do ich platov, však budú predmetom až nadchádzajúcich rokovaní medzi vládou a odborármi.

Prezidentka KOZ Monika Uhlerová to uviedla pre TASR v reakcii na návrh jednorazového príspevku vo výške 500 eur pre skupinu štátnych a verejných zamestnancov, v sobotu ho oznámili predseda vlády SR Eduard Heger a minister financií SR Igor Matovič (obaja OĽaNO).

Uhlerová pripomenula už skôr komunikovanú požiadavku odborárov na desaťpercentné navyšovanie platov v štátnej a verejnej správe od 1. júla, resp. v najbližšom období.

Určite pôjdeme na rokovania s ambíciou pretaviť disponibilné zdroje do valorizácie, zároveň sa nám otvárajú možnosti rokovať o požiadavke na valorizáciu aj v ďalšom roku,“ dodala prezidentka KOZ.

Štát navrhuje vyplatiť v aktuálnom roku zamestnancom v štátnej a verejnej správe jednorazový príspevok vo výške 500 eur na osobu. Celkovo by malo ísť o balík pomoci vo výške 200 miliónov eur. 

Zdroje: Tlačová beseda/Heger, Matovič, Stanovisko SaS, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá