Pribudlo 509 nových infekcií a 48 úmrtí na koronavírus. Tínedžeri o svoje miesta v čakárni na očkovanie prišli

  • Pribudlo 48 nových úmrtí, celkovo tak priamo na COVID zomrelo už 11 732 ľudí
  • Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu znížil o 65 ľudí
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
  • Pribudlo 48 nových úmrtí, celkovo tak priamo na COVID zomrelo už 11 732 ľudí
  • Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu znížil o 65 ľudí

Na Slovensku v piatok 30. apríla pribudlo 509 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 8 431 PCR testov. Podiel pozitívnych testov je 6 %.

Ako ďalej informuje na svojom webe Ministerstvo zdravotníctva SR, antigénové testy odhalili ďalších 485 infikovaných. V piatok ich vykonali viac ako 236-tisíc, pozitivita dosiahla 0,21 percenta. Z laboratórnych PCR testov je pozitivita na úrovni 6,04 percenta. V Prešovskom kraji potvrdili PCR testy najviac nakazených, pribudlo ich 135. Za ním nasleduje Žilinský kraj (84), Trenčiansky (77), Košický (59), Trnavský (45), Bratislavský (43), Banskobystrický (38) a Nitriansky (28). Je medzi nimi 262 žien a 247 mužov.

Pribudlo 48 nových úmrtí, celkovo tak priamo na COVID zomrelo už 11 732 ľudí. Počet úmrtí „s COVIDom“ je 2 273.

Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu znížil o 65 ľudí. Aktuálne je hospitalizovaných 1 355 pacientov s koronavírusom alebo podozrením daň. Potvrdené ochorenie má 1 241 z nich. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) je 131 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 189 osôb.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 076 421, za predchádzajúci deň ich pribudlo 12 821. Druhú dávku vakcíny dostalo už celkovo 498 352 ľudí.

Tínedžeri prišli o termíny

Po otvorení Čakárne sa začali na očkovanie ihneď prihlasovať ľudia od 16 rokov a často sa stávalo, že termíny dostali tí najmladší. To sa však ešte včera večer zmenilo.

Ako pre portál vZdravotníctve.sk uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, na Slovensku sa prioritne očkuje na základe veku. Ak sa dostali mladší ľudia niekde na rad skôr, mohlo to byť podľa nej z dôvodu vyťaženosti daného centra a cieľovej skupiny, ktorá sa doň na očkovanie hlási. Analytici a programátori z projektu Dáta bez pátosu uviedli, že by mohlo ísť aj o „bug“, teda chybu v programe, ktorý by zamieňal 16-ročných za 116-ročných.

Bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič reagoval na situáciu statusom na sociálnej sieti. „Verím, že ministerstvo zdravotníctva nepripustí blamáž, aby ešte predtým, ako budú zaočkovaní starí ľudia a chronicky chorí, ktorí chcú byť zaočkovaní, bol začkovaný čo i len jeden zdravý 16 až 17-ročný tínedžer Pfizerom či Modernou. Bol by to znak úplného zlyhania zdravého rozumu, ministerstva a malo by to patričné a nemilosrdné následky,“ napísal a dodal, že píše radšej verejne, aby neboli zase nejaké trápne výhovorky.

Rezort však neskôr v tlačovej správe informoval, že aj keď systém postupoval správne a prideľoval termíny a vakcíny tak, ako mal, tínedžeri o svoje skoré termíny prídu. „Napriek tomu ministerstvo zdravotníctva prijalo rozhodnutie o preplánovaní časti záujemcov o očkovanie, ktorí sú mladší ako 18 rokov na iný termín a uvoľnené kapacity budú pridelené záujemcom, ktorí sa zaregistrovali neskôr a spĺňajú podmienku veku nad 60 rokov, tiež chronicky chorým pacientov,“ uviedol rezort v tlačovej správe.

Zdroje: NCZI, MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech