6 rád, ako prežiť omikron: Ministerstvo radí, ako sa pripraviť na štvrtú vlnu

  • Ministerstvo zdravotníctva predstavilo 6 tipov, ako prežiť omikron
  • Jednoduché kroky, ako zvládnuť príchod štvrtej vlny čo možno najľahšie
koronavírus
Ilustračná snímka, TASR/AP Photo/Mahesh Kumar A.
  • Ministerstvo zdravotníctva predstavilo 6 tipov, ako prežiť omikron
  • Jednoduché kroky, ako zvládnuť príchod štvrtej vlny čo možno najľahšie

Štvrtá vlna je tu a podľa analytikov z Dát bez pátosu máme dokonca už prvé dva týždne omikronového prívalu za sebou. Čakajú nás podľa nich ešte najmenej štyri.

V zahraničí totiž bola vlna spôsobená omikronom intenzívna, ale krátka. Tento variant má podľa všetkého kratšiu inkubačnú dobu a príznaky tak nastupujú v porovnaní s predchádzajúcimi variantmi veľmi rýchlo.

Podľa výsledkov sekvenovania máme na Slovensku potvrdených 127 prípadov omikronu, no aj podľa ministra to dávno nie je pravda, keďže ide o analýzu spred dvoch týždňov. „Myslím, že už dnes je omikron dominantný,“ vyhlásil na tlačovej besede analytik Matej Mišík z ministerstva zdravotníctva.

Rezort preto vydal ľuďom 6 odporúčaní, čo robiť v nastupujúcej štvrtej vlne a zverejnil ich na Facebooku. 

PRAKTICKÉ RADY: AKO SA PRIPRAVIŤ NA OMIKRON 🦠V najbližšom období väčšina z nás príde do kontaktu s variantom Omikron,…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Wednesday, January 19, 2022

1.Očkujte sa: Ak sa chceš vyhnúť preplneným očkovacím centrám, objednaj sa ku svojmu všeobecnému lekárovi, alebo môžeš využiť mobilnú očkovaciu jednotku, ktorá zavíta aj do tvojej viesky. Stačí sledovať správy z tvojho samosprávneho kraja (župy) či obce. „Každá dávka vakcíny pomôže, aj jedna dávka je lepšia ako žiadna. Najlepšie je mať všetky tri. Ak ste ešte neboli na 3. dávke, neváhajte. Očkovanie je dôležité aj po prekonaní Covidu, imunita časom slabne,“ zdôrazňuje ministerstvo.

2. Vyhýbajte sa plným interiérom: Ak si v šiestej triede neprepadol z biológie, tak vieš, že vírus nechytíš z nakupovania ani jedenia v reštaurácii, ale pri kontakte s nakazenými ľuďmi. Snaž sa teda vyhýbať situáciám, kde sa nachádzaš medzi ľuďmi, obzvlášť takými, ktorých nepoznáš a netušíš nič o ich zdravotnom stave. Rizikové sú aj davy vonku na ulici.

3. Noste respirátor: Každá situácia, kde na teba môže dýchnuť potenciálne nakazený človek, ktorý o svojej chorobe možno ešte nevie, je riziková. Respirátor chráni všetkých zúčastnených.

4. Testujte sa pred stretnutiami s ľuďmi: Ministerstvo odporúča pred blízkymi stretnutiami urobiť si antigénový test. Nedávne výskumy však naznačili, že výter z nosa nemusí byť v prípade omikronu taký spoľahlivý, preto sa odporúča PCR alebo LAMP test zo slín. V nose sa totiž vírus zo začiatku nemusí vôbec objavovať a hoci je antigénový test schopný detegovať omikron, výter z nosa je preň menej spoľahlivý.

5. Vetrajte: Vírus sa do ovzdušia šíri kvapôčkami aerosólu, ktorý produkujeme pri rozprávaní, kašľaní či kýchaní. Vetraním ho rýchlo zriedime a tak znížime riziko nakazenia.

6. Volajte v správny čas:Keď Covid dostanete, dôležité sú dve veci: dodržiavať karanténu a ustriehnuť moment, kedy potrebujete pomoc. Pri ťažkostiach s dýchaním alebo pri poklese saturácie krvi kyslíkom pod 92% volajte záchranku. Ak patríte medzi rizikové skupiny, hneď po pozitívnom PCR teste volajte svojmu lekárovi, aby vám predpísal liek molnupiravir,“ vysvetľuje ministerstvo.

Zdroje: MZ SR, WSJ, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá