6 vecí, ktoré by si sa mal naučiť skôr, než bude neskoro

  • Vo svojom živote by si nikdy nič nemal ľutovať. Občas sa však určite stane, že ťa zamrzí, že si niečo nevedel skôr a v istej situácii si sa nezachoval inak. Týchto 6 rád patrí k veciam, ktoré by si určite mal vedieť už teraz - aby si v budúcnosti neľutoval, že si sa podľa nich nesprával.
  • Vo svojom živote by si nikdy nič nemal ľutovať. Občas sa však určite stane, že ťa zamrzí, že si niečo nevedel skôr a v istej situácii si sa nezachoval inak. Týchto 6 rád patrí k veciam, ktoré by si určite mal vedieť už teraz - aby si v budúcnosti neľutoval, že si sa podľa nich nesprával.

#1: Život si užívaj tu a teraz

Minulosti a budúcnosti venujeme veľakrát viac pozornosti, než by bolo potrebné. Netráp sa preto minulosťou, ktorú už aj tak nezmeníš a nevenuj priveľa času plánovaniu budúcnosti – vieš predsa, že život je nevyspytateľný. Venuj sa len tomu, čo je tu a teraz – prítomnému okamihu. Šťastie totiž môže existovať len v prítomnosti, nenájdeš ho ani v minulosti, ani v budúcnosti.

#2: Nerob veci, ktoré by si „mal“ robiť

Nelimituj svoju radosť zo života tým, že budeš robiť veci, ktoré od teba iní očakávajú. Tvoji najbližší svojimi radami možno sledujú tvoje dobro, no nič to nemení na tom, že sa musíš riadiť tým, čo chceš ty. Je to len tvoj život a sprav vždy všetko preto, aby si ho žil podľa seba.

#3: Nezveličuj

Je pravdou, že naša myseľ niekedy pracuje proti nám a v situáciách, keď je toho už naozaj priveľa občas spanikári a všetky problémy ešte viac nafúkne. Určite sa ti už viackrát stalo, že si sa pre niečo naozaj veľmi trápil, no o pár dní alebo týždňov to jednoducho samé zmizlo – bez toho, aby si čokoľvek spravil. Ak cítiš, že ťa nejaká situácia zasiahla až príliš a nie si schopný ju zhodnotiť objektívne, požiadaj o pomoc niekoho zo svojich najbližších. Iný pohľad na vec dokáže niekedy problém úplne odstrániť.

Zdroj: pexels.com

#4: Neboj sa čeliť svojmu strachu

Každý človek má z niečoho strach. Pravdou však je aj to, že strach nie je nič iné, ako produkt našej mysle. Keď si to uvedomíš a uveríš tomu, budeš mať dostatok odvahy robiť veci, ktorých si sa predtým bál. Naber odvahu a skús to, pocit, ktorý budeš mať po prekonaní svojho strachu naozaj stojí zato.

#5: Nechci všetko naraz a ihneď

Mladí ľudia majú tendenciu mieriť vysoko a dosiahnuť pritom všetko, čo si zaumienia, a to v čo najkratšom čase. Keď sa im niečo nepodarí získať okamžite, vzdávajú sa a rýchle si nájdu nový cieľ. Je však podľa teba takýto postup správny? Najkrajšia je predsa vždy samotná cesta, ktorá ťa k danému cieľu privedie. Nesnaž sa hľadať skratky, či celý proces urýchliť – všetko by ťa raz aj tak dobehlo.

#6: Váž si všetko dobré, čo ti život dal

Stará múdrosť hovorí, že veľké veci prídu len k ľuďom, ktorí sa naučia vážiť si maličkosti. Nič neber ako samozrejmosť – ani svoje zdravie, ani strechu nad hlavou, ani jedlo. Pre teba to možno sú všedné veci, no ľudia v iných častiach sveta by za ne boli ochotní položiť aj svoj život. Váž si preto naozaj všetko, čo ti život dal – ľudí okolo seba, skúsenosti, majetok či prácu. Keď za ne precítiš naozaj úprimnú vďačnosť, možno sa začnú diať zázraky, na ktoré čakáš.

Zdroj: lifehack.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK