7 kľúčových tipov, ako uchrániť auto pred horúčavami. Toto na aute nikdy nenechávaj

  • Vysoké teploty a intenzívne slnečné žiarenie môžu ľahko poškodiť alebo zničiť auto
  • Zisti, ktorým chybám by sa počas leta mali vodiči vyvarovať
Auto na púšti a teplomer.
Ilustračné foto PXhere, TASR/Dano Veselský
  • Vysoké teploty a intenzívne slnečné žiarenie môžu ľahko poškodiť alebo zničiť auto
  • Zisti, ktorým chybám by sa počas leta mali vodiči vyvarovať

V týchto dňoch Slovensko sužujú horúčavy, ktoré nás všetkých nútia hľadať spôsoby, ako sa ochladiť. Keď teploty stúpajú, nezabúdaj na svoje auto. Ochrana auta pred slnkom a vysokými teplotami je kľúčová. Nejde len o to, aby vyzeralo dobre, ale aj o jeho celkovú funkčnosť a životnosť.

Horúčavy a silné slnečné žiarenie môžu poškodiť lak, interiér a aj mechanické časti auta. Preto portál Autoviny.sk priniesol niekoľko tipov, ako svoje auto efektívne chrániť počas horúcich letných dní.

Poškodený lak

V týchto horúcich dňoch slnko poriadne praží na naše autá. Lak vozidla je každý deň pod silným žiarením, čo môže spôsobiť jeho vyblednutie a poškodenie. Preto je dôležité pravidelne voskovať a používať ochranné prípravky s UV filtrom, ktoré pomôžu zachovať farbu a lesk laku.

Voskuj aspoň dvakrát ročne, najlepšie pred letnou sezónou a po nej. Okrem toho nezabúdaj na ošetrovanie gumových tesnení a stieračov, ktoré môžu kvôli vysokým teplotám strácať svoju pružnosť a funkčnosť.

Toto na svojom aute nikdy nenechávaj

Keď na svojom aute nájdeš vtáčí trus, konaj rýchlo. Počas leta môže trus spôsobiť vážne škody na laku. Ak ho necháš na karosérii príliš dlho, riziko poškodenia sa zvyšuje. Vtáčí trus obsahuje silne korozívne látky a kyseliny, ktoré poškodzujú lak a zanechávajú škvrny. Kombinácia trusu a slnečného žiarenia je obzvlášť nebezpečná.

Lak na priamom slnku sa rýchlo ohrieva a v lete mäkne, zatiaľ čo trus tvrdne. Agresívne kyslé látky sa tak dostávajú do laku. Preto trus čo najskôr odstráň, aby si minimalizoval riziko poškodenia. V opačnom prípade sa môžu tieto látky dostať až na základovú farbu a škody už nebude možné odstrániť.

Nevydezinfikovaná klimatizácia

V letných mesiacoch, keď teploty stúpajú, je funkčná klimatizácia v aute nevyhnutná pre komfortnú jazdu. Nezabudni pravidelne kontrolovať klimatizačný systém, aby si si zabezpečil jeho bezproblémovú prevádzku. Udržuj ho v dobrom stave tým, že pravidelne dopĺňaš chladivo a vymieňaš peľový filter.

Akonáhle zaznamenáš nepríjemný zápach, okamžite nechaj klimatizáciu vydezinfikovať. Správne fungujúca klimatizácia ti zaistí nielen príjemnú teplotu v aute, ale aj čistejší a zdravší vzduch na dýchanie.

Slnečné clony a tienidlá ako záchrana

Keď teploty stúpajú a auto sa mení na horúcu pec, slnečné clony a tienidlá prichádzajú ako záchrana. Tieto praktické pomôcky jednoducho pripevníš na okná a hneď pocítiš rozdiel – teplota v interiéri sa zníži až o niekoľko stupňov.

Odparkované autá.
zdroj: Freepik/@freepik

Okrem toho chránia citlivé časti auta, ako sú palubná doska, volant a sedadlá, pred priamym slnečným žiarením. Tým predchádzaš ich vyblednutiu a poškodeniu. Slnečné clony a tienidlá sú nenáročné na inštaláciu a môžu výrazne zvýšiť pohodlie počas horúcich dní.

Úplný alebo čiastočný tieň

Keď hľadáš najlepšie spôsoby, ako chrániť svoje auto pred horúcim slnkom, prvým krokom je nájsť správne miesto na parkovanie. Najlepšie je vždy zaparkovať auto v tieni. Ak máš prístup ku garáži alebo prístrešku, využívaj ich čo najčastejšie. Ak takúto možnosť nemáš, snaž sa nájsť miesto s aspoň čiastočným tieňom, napríklad pod stromami alebo vedľa budov.

Týmto jednoduchým krokom môžeš výrazne znížiť priame vystavenie auta slnečnému žiareniu, čím ochrániš lak a interiér vozidla pred poškodením a vyblednutím. Chrániť auto pred slnkom takto pomáha udržať jeho vzhľad a funkčnosť v lepšom stave na dlhší čas.

Ochladenie interiéru

V horúcich dňoch, keď máš auto zaparkované na priamom slnku, je dôležité ho pred jazdou poriadne prevetrať. Začni tým, že otvoríš všetky dvere a okná, aby horúci vzduch mohol rýchlo uniknúť. Neponáhľaj sa, daj tomu chvíľu. Potom naštartuj motor a zapni klimatizáciu na plný výkon. Počas chladenia zatvor dvere a okná a nechaj klimatizáciu, aby interiér ochladila na príjemnú teplotu. Tento postup ti zaistí, že sa v aute budeš cítiť pohodlne hneď od začiatku jazdy.

Udržiavaj tlak v pneumatikách

Keď teploty stúpajú, nezabudni, že vysoké teploty môžu ovplyvniť tlak v pneumatikách. Tento problém môže spôsobiť rýchlejšie opotrebovanie pneumatík alebo dokonca defekt. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách a udržiavať ho na odporúčanej úrovni. Takto si zaistíš bezpečnú a pohodlnú jazdu.

Nezabúdaj ani na svoje zdravie

Keď chrániš svoje auto pred horúčavami, nezabúdaj na svoje zdravie. V horúcich dňoch hrozí úpal a úžeh, varujú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR. Dbaj na správne oblečenie, používaj krémy s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu a nos pokrývku hlavy, keď si vonku.

„Úpal je prehriatie organizmu, ktoré vzniká aj bez priameho slnečného žiarenia. Úžeh je prehriatie organizmu vplyvom slnečného žiarenia. Prejavujú sa bolesťami hlavy, nevoľnosťou, mdlobami až závratmi, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom, zvýšenou telesnou teplotou, zvracaním,“ vysvetľujú odborníci.

Ak niekto prejavuje príznaky úpalu alebo prehriatia, premiestni ho do chladného prostredia a ulož do stabilizovanej polohy. Zbav ho nepotrebného oblečenia vrátane obuvi a ponožiek. Postupne ho ochladzuj obkladmi, nie sprchou alebo kúpeľom. Podávaj tekutiny po malých množstvách, ideálne lyžičkou, pretože väčšie množstvo vody naraz sa neodporúča. Ak sa stav zhorší, volaj pomoc na linke 155 alebo 112.

Zdroje: Autoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá