7 otázok, na ktoré keď si odpovieš, nájdeš svoju vysnívanú robotu

  • Premýšľaš nad tým, akým smerom by sa mala uberať tvoja kariéra?
  • Týchto7 otázok ťa nasmeruje
auto job peniaze
Unsplash/Brooke Cagle, Meik Schneider
  • Premýšľaš nad tým, akým smerom by sa mala uberať tvoja kariéra?
  • Týchto7 otázok ťa nasmeruje

Nie každý vie, čo by chcel vo svojom živote robiť. Ak si sa momentálne ocitol na križovatke a premýšľaš, kadiaľ ďalej, môže ti pomôcť, ak sa zamyslíš nad týmito 7 otázkami. Vďaka nim zistíš, či je kariérna cesta, nad ktorou práve premýšľaš, presne tou, na ktorú si predurčený. 

#1 Je táto kariérna cesta v súlade s mojím želaným životným štýlom?

Životný štýl je vlastne stvárnením toho, ako využívame svoj čas a svoje peniaze. Určite by si preto mal popremýšľať nad tým, či by ti pri tejto práci ostali dosť času na to, čo robíš najradšej, a tiež či ti to dá dosť peňazí na život, aký by si chcel žiť. Samozrejme je pritom dôležité brať do úvahy aj priority. Niekedy je napríklad skvelé obetovať nejaký ten čas a našetriť si na niečo, čo posunie tvoju kariéru raketovo vpred. 

#2 Posúvalo by ma to ďalej?

Skvelý príklad uviedol portál Lifehack. Predstav si, že by si bol vrcholovým atlétom, no tvojimi súpermi by boli deti zo základnej školy. Podnecovalo by ťa to k tomu, aby si na sebe makal ďalej? Určite nie. A podobne je to aj v práci. Ak ťa niečo neustále neposúva vpred, časom sa z toho stane rutina, ktorá ťa bude len otravovať, a nebude ti prinášať žiadnu radosť. 

Pravidlo, ktoré ti kompletne zmení život: Začni svoj deň pravidlom 20/20/20

#3 Poznám niekoho, od koho by som sa mohol učiť?

Minimálne v začiatkoch je skvelé mať pri sebe niekoho, na koho by si sa mohol obrátiť s akoukoľvek otázkou či prosbou o radu. Mal by to byť človek, ktorý v danej oblasti pracuje už dlhšie, no zároveň je ochotný posúvať svoje vedomosti ďalej. Ak niekoho takého nepoznáš, skvelou voľbou je zapísať sa napríklad na nejaký kurz, kde môžeš spoznať nejakého mentora. Nezabúdaj, že všetko sa dá naučiť. 

zdroj: Unsplash/Annie Spratt

#4 Dokázal by som to robiť aj zadarmo?

Posledné mesiace nám ukázali, že môže prísť situácia, s ktorou absolútne nikto nerátal. Nemusí však rovno ísť o svetovú pandémiu, život je nepredvídateľný, a stať sa môže čokoľvek. Je preto na mieste položiť si otázku, či by si bol ochotný túto prácu nejaký čas robiť aj zadarmo. Tvoja odpoveď je zároveň odpoveďou na otázku, či má pre teba tento job aj iný rozmer, ako len ten finančný. 

#5 Kde sú moje hranice?

Bolo by skvelé spolupracovať len s férovými, slušnými a vždy dobre naladenými ľuďmi, takto to ale žiaľ nefunguje, a veľmi často narazíš aj na tých, ktorí dobre naladení nebudú ani najmenej. Je len na tebe dokázať odhadnúť, koľko takýchto problémových ľudí bude, a či to dokážeš vstrebať. 

Premýšľaš práve nad tým, akým smerom by mala uberať tvoja kariéra?

#6 Odzrkadľuje táto práca moju osobnosť?

Je síce pravdou, že ľudia sa menia, avšak naše základné charakterové vlastnosti ostávajú viac-menej nemenné. To znamená, že ak si výrečný extrovert, len sotva sa vydržíš celý deň nepohnúť z domu a tvoriť niečo kreatívne, a naopak, ak si introvert, len sotva sa budeš cítiť komfortne na mieste, kde budeš musieť denno-denne komunikovať s desiatkami ľudí. Dôležité je preto zvážiť aj to, nakoľko dané miesto korešponduje s tvojou osobnosťou. 

#7 Kde chcem žiť?

A nakoniec, fajn je zamyslieť sa aj nad tým, ako by tvoja nová kariérna cesta ovplyvnila to, kde aktuálne žiješ. Vyžadovala by si viac cestovania po Slovensku? Alebo po svete? Či práve naopak – musel by si všetok čas tráviť doma pri PC? Zváž aj toto a zamysli sa nad tým, či by ti to vyhovovalo. Ľudia tento aspekt veľakrát prehliadajú, no z dlhodobého hľadiska je veľmi dôležitý. 

Zdroj: lifehack.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech