70 % nakazených koronavírusom neprenesie ochorenia na iného človeka, potvrdila to štúdia

  • K prenosu vírusu dochádza v uzavretých priestoroch a na akciách, kde sa zhromažďuje veľký počet ľudí
  • Ide o svadby, pohreby ale aj omše
korona (6)
Unsplash.com/Fusion Medical Animation, TASR/František Iván
  • K prenosu vírusu dochádza v uzavretých priestoroch a na akciách, kde sa zhromažďuje veľký počet ľudí
  • Ide o svadby, pohreby ale aj omše

Väčšina pacientov, ktorí boli nakazení koronavírusom a vyliečili sa, nešíria ani predtým nešírili nákazu ďalej, informoval o tom Business Insider. Nová prezentovaná štúdia hovorí, že len približne 20 % prípadov nákazy COVID-19 malo za následok ani nie celkový, ale len 80-percentný prenos na iného človeka.

To sa deje väčšinou v uzavretých priestoroch a pri skupinových zhromaždeniach. Tento údaj by mohol pomôcť krajinám predísť uzatváraniu hraníc počas prípadnej druhej či tretej vlny. 

Omše, svadby, pohreby

Skupina hongkongských epidemiológov odhalila, že 70 percent všetkých nakazených ľudí tento vírus neprenieslo na iného človeka. Zvyšné percentá prenosu koronavírusu na človeka sa udiali v uzavretých priestoroch, kde je riziko nákazy prirodzene vyššie. 

Také sú aktuálne zistenia,“ tvrdia lekári s tým, že akcie vo vnútorných uzavretých priestoroch sa aj napriek zákazom konajú stále, a dokonca čoraz častejšie. Treba však pamätať na to, že nie všetci nakazení musia mať viditeľné príznaky. Mnohokrát môže ísť o prenášača, ktorý má dostatočne silno vybudovanú imunitu na to, aby sa vírus u neho v plnej miere prejavil. 

K takýmto udalostiam sa radia napríklad omše, svadby, pohreby a iné, kde zgrupovaniu ľudí aj napriek obmedzeniam počtu jednoducho nezabránime. 

Nové prípady

Hong Kong napríklad podmienky o zákaze spoločenských udalostí prijal. K dnešnému dňu hlásia 1 100 potvrdených prípadov a štyri úmrtia na 7,5 milióna obyvateľov. Podobne je na tom aj naša krajina. 

Za tri dni však v krajine pribudlo takmer 20 nových prípadov, píše NY Times. Bolo to preto, lebo opatrenia sa uvolnili a vzniklo nové ohnisko nákazy. Epidemiológovia odporúčajú, aby sme si aj napriek stále nízkym číslam a nulovému mediánu dávali pozor na stretávanie sa v uzavretých preplnených priestoroch. Tie môžu byť mnohokrát zradné. 

Aprílová štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Lancet hovorí, že 80 % prípadov potvrdených vo Wuhane, odkiaľ sa epidémia rozšírila do celého sveta a stala sa globálnou pandémiou, bolo len v malej miere prenesených z iného človeka. Ide len o 8-9 %.

Zdroje: businessinsider.com, nytimes.com, thelancet.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK