7 mýtov o začatí podnikania, ktorým som kedysi veril

  • Podnikanie nie je pre tých, čo sa boja. Nejde o to, že by si vyžadovalo neuveriteľnú dávku guráže, ale je to ako s behaním, kedy potrebujete značnú húževnatosť, aby ste si každé ráno obuli tenisky a vybehli von.
image_1435902239.jpeg
  • Podnikanie nie je pre tých, čo sa boja. Nejde o to, že by si vyžadovalo neuveriteľnú dávku guráže, ale je to ako s behaním, kedy potrebujete značnú húževnatosť, aby ste si každé ráno obuli tenisky a vybehli von.

 

Tak ako rastie časom všeobecná túžba podnikať, vyrástli aj mýty, ktoré ju obklopujú. Vieme, že veľryby a delfíny nie sú morské panny a tak isto, že zem nie je plochá, no bola doba, kedy sa tieto mýty brali ako fakt. Podobne tomu je aj v prípade, keď sa jedná o začiatok podnikania. Prečítajte si o siedmych bežných mýtoch, s ktorými sa v tomto prípade takmer určite niekde stretnete.

 

 

 

1. Musíte vedieť, čo robíte.

Na to, aby ste začali v podstate nepotrebujete presne vedieť, čo robíte. Neustále sa to potvrdzuje. Einstein, madam Curie, Steve Jobs a mnoho iných, nikdy nemali presný plán a kurz smerovania – mali len všeobecný nápad s tým, že v ňom bude niečo viac. Nechajte svoju zvedavosť vyhrať na mýtom, že musíte hneď na začiatku presne vedieť, čo robíte.

2. Musíte mať kompletný biznis plán.

Giganticky prepracovaný biznis plán je skôr rarita. SKôr niečo jednoduché a efektívne naznačujúce vašu misiu, víziu či marketingovú stratégiu s niekoľkými tvrdými dátami a metodikou, ako merať úspech je často krát úplne postačujúce.

Bol som svedkom toho, ako sa mnoho podnikateľov pochovalo tým, že tkveli na predstave plného biznis plánu kým začnú podnikať. Niekedy to zašlo až tak ďaleko, že si najali niekoho zvonku, aby im to spravil. Som toho názoru, že by ste mali svoj plán najprv otestovať, či je vôbec života schopný pred tým, ako doň nalejete nejaké peniaze. Spracujte si solídny dvoj či trojstranový náčrt vášho biznis plánu a začnite pracovať.

3. Musíte začať v ten pravý čas.

Nesprávne. Jediný čas, ktorý bude vždy správny je TERAZ. Vezmite si len, že je nespočetné množstvo podnikateľov, ktorí začali riešiť svoj biznis v tých najhorších časoch histórie a najhorších časoch ich osobného života.

Podnikateľ a podcaster Pat Flynn začal svoj on-line biznis takmer okamžite po tom, ako sa dozvedel, že ho prepustili z jeho práce a žena mu povedala, že čakajú ich prvé dieťa. Nikto by si na to asi dobrovoľne nevybral taký náročný čas, no život má tendenciu viesť nás tam, kam potrebujeme ísť. Microsoft bol založený v roku 1975, kedy sa blížil koniec recesie a zasa neskôr v roku 1981 po druhý krát, kedy sa recesia 80tych rokov práve začínala. To boli dva neuveriteľne zlé časy pre biznis, ale Microsoft to nezastavilo.

Načasovanie nebude nikdy správne – preto musíte začať práve teraz.

 

4. Na začiatok podnikania musíte mať veľa peňazí.

Zo začiatku naozaj nepotrebujete veľa peňazí. Je na to celá kniha od Erica Riesa o tom, čo je to The Lean Startup.

Je mnoho ciest ako začať podnikať bez toho, aby ste mali vo vrecku balík peňazí. Jednou z ciest ako pokoriť tento mýtus je skúsiť micro-testing vášho produktu či služby ako bokovka v malých objemoch, aby ste následne mohli rásť. Veľká kopa kapitálu vám pomôže vyrásť rýchlejšie, ale niekedy je pomalší a ustálený rast to, čo vám pomôže stabilizovať sa a udržať si nohy na zemi bez pádu.

5. Musíte najímať ľudí.

Toto je jeden z mýtov, ktorý som odhalil hneď ako som začal môj prvý biznis spolu s bratom. Zamestnanci sú finančne nároční na udržanie, stoja vás čas na riadenie a často krát sú práve oni tým najväčším výdavkom celého biznisu. Čím dlhšie budete schopní udržať svoj biznis s vlastnými silami, tým lepšie. Tak isto, ak sa niečo dá outsourcovať agentúram alebo freelancerom, vo väčšine prípadov je to lepšia voľba.

6. Musíte pracovať 24/7.

Podnikatelia zvyknú pracovať dlhé hodiny každý deň. V startup móde sa to jednoducho vyžaduje. Ale okrem cash burn rate si musíte dávať pozor aj na váš personal burn rate.

Ak sa idete zodrať deň po dni bez oddychu, ochoriete a nebudete zdraví a práve to ovplyvní váš úspech. Pre úspech podnikania to nemusí a ani nesmie byť 24/7. Keď budete niekedy potrebovať pracovať naozaj tvrdo (a taká situácia určite nastane), budete to potrebovať balansovať kvalitným spánkom, dobrým jedlom, dostatkom pohybu a hlavnej veľkou dávku zábavy z času na čas.

Podnikanie je drina, no rovnako by ste si ho mali vedieť aj užívať.

 

7. Musíte to urobiť všetko sami.

Tu sa môže zdať, že ide o popieranie jedného z už uvedených mýtov o najímaní ľudí, no pravda je, že to nemusíte robiť všetko úplne sami. Je dôležité delegovať a outsourceovať niektoré z každodenných povinností, aby ste sa mohli z času na čas zhlboka nadýchnuť. Robiť všetko sám by vás vyšlo draho a vyhoreli by ste.

Zdroj: entrepreneur.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá