80-ročná ukrajinská babička kráčala 7 hodín pešo na hranicu. Nechcela, presvedčila ju až plačúca vnučka

  • Stotisíce Ukrajincov už prekročili hranice, aby ušli pred vojnou
  • Medzi nimi aj 80-ročná Piroska Baksa, ktorá k hranici kráčala 7 hodín
  • „Nemôžete zasadiť starý strom na novom mieste, vyschne,“ hovorí smutne na videu
ukrajinská babička
Printscreen/Euronews
  • Stotisíce Ukrajincov už prekročili hranice, aby ušli pred vojnou
  • Medzi nimi aj 80-ročná Piroska Baksa, ktorá k hranici kráčala 7 hodín
  • „Nemôžete zasadiť starý strom na novom mieste, vyschne,“ hovorí smutne na videu

Stotisíce Ukrajincov prekročilo hranice svojho štátu na úteku pred vojnou, čo je už teraz najväčšia utečenecká vlna Európy v tomto storočí. Vyplýva to z čísel, ktoré zozbierala OSN.

Na začiatku týždňa bol počet ukrajinských utečencov na úrovni pol milióna, medzi utorkom a stredou sa odhadoval na zhruba 700 000, očakáva sa, že za chvíľu dosiahne rovný milión.

Medzi utekajúcimi je aj 80-ročná babička Piroska Baksa, ktorej príbeh zverejnil portál Euronews.

Na hranicu musela ísť 7 hodín pešo.

Musíte opustiť svoj dom, všetko. Dcéra má psa, ale museli sme ho uvoľniť. Nebolo ho komu nechať, všetci odchádzajú,“ hovorí na videu.

Priznáva, že odísť nechcela, ale presvedčila ju plačúca vnučka. Dve jej vnučky už dlhšie žijú v Budapešti, aj tie apelovali na rodinu, aby ju doma nenechávali.

Neprišla by som, ale milujú ma, tak som musela ísť,“ rozpráva so zbiehajúcimi sa slzami v očiach.

Na konci videa hovorí, že nevie spať a necíti sa v cudzom prostredí tak dobre ako doma. „Nemôžete zasadiť starý strom na novom mieste, vyschne,“ hovorí utrápene v závere videa.

Tisíce až desaťtisíce Ukrajincov utieklo aj k nám na Slovensko. Situácia na našich hraniciach je podľa dnešných správ „stabilná.“  Doteraz prišli najmä ľudia z bližšieho okolia (zo západnej Ukrajiny), ktorí väčšinou u nás či v Európe už niekoho majú a tí ich na hraniciach čakajú. 

Skomplikovať sa to u nás môže neskôr, pri ďalšom a väčšom presune ľudí, ktorých vojna priamo postihla a narýchlo utiekli len s jednou igelitkou. Ak nemajú rodiny na slovenskej strane hranice, budú potrebovať pomôcť.

Problémy sú už dnes na ukrajinskej strane hraníc. Situácia sa mení denne, proces sa zrýchľuje, no stále to nestačí.

„Rozprávali sme sa so známou, ktorá hovorila o kolónach dlhých 50 kilometrov. Náš kontakt z organizácie Člověk v tísni zase spomínal, že ľudia čakajú viac ako 20 hodín. Majú so sebou deti a nemajú sa kde zohriať,“ opisovala pre Startitup situáciu dvojica Čechov, ktorá sa rozhodla prísť pomôcť na naše hranice.

Nepríjemné je podľa nich aj to, že väčšina zásob je na slovenskej strane, no na tej ukrajinskej nemajú nič, ani len deky. Preto sa napríklad aj Člověk v tísni rozhodol vypraviť kamión pomoci priamo na ukrajinské územie.

Ukrajina vojna hranice
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Dvojica Honza a Vláďa išla pomáhať aj na maďarsko-ukrajinské hranice, ku ktorým prišla aj vyššie spomínaná 80-ročná babička.

Potvrdili správy, že na hraniciach číhajú aj hyeny, ktoré ponúkajú odvoz ako ostatní dobrovoľníci, no potom si za to snažia vypýtať nemalé peniaze.

Ukrajincom chce pomôcť množstvo ľudí, možno aj ty máš podobnú chuť zbaliť sa a utekať na hranice. V momentálnej situácii to ale nie je žiadané a ako už niekoľkokrát informoval Startitup, dobrovoľníci, ktorí pôsobia na hraniciach, žiadajú, aby ľudia svojvoľne na priechody nechodili – informovali o tom aj Ozbrojené sily Slovenskej republiky.

Ak máš teda v pláne pomôcť Ukrajine aj ty, bude lepšie, ak tak spravíš prostredníctvom oficiálnej organizácie. Či už ide o finančnú alebo materiálnu pomoc, ich zoznam nájdeš v našom článku.

Veľká časť národa ostala pobúrená po tom, čo sa ukázalo, že medzi vojnovými utečencami nie sú iba Ukrajinci, ale aj ľudia tmavšej pleti, čo sa hneď snažili zneužiť niektoré strany a politici.

Polícia na sociálnej sieti uviedla, že v krajine uviazli nielen domáci Ukrajinci, ale aj cudzinci, ktorí tam buď dlho či krátko žili, pracovali, boli na dovolenke, alebo študovali. Vzhľadom na to, že sa nad krajinou nedá lietať, museli využiť hraničné priechody.

2. marca vo večerných hodinách polícia informovala o tom, že žiadna senzácia sa nekoná a utečenci neukrajinskej národnosti postupne odlietajú do svojich rodných krajín. Približne o 20-tej hodine malo na Slovensku vzlietnuť prvé lietadlo s repatriantmi pochádzajúcimi prevažne z Indie a Maroka.

Polícia konštatuje aj to, že podsúvanie tézy, že na Slovensko nás prišli obsadiť neukrajinskí utečenci nemá nič spoločné s realitou. „Jej jedinou úlohou je vyvolať informačný chaos a rozoštvať proti sebe solidárnu spoločnosť,“ dodala polícia.

Zdroj: Euronews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá