98 % z tých, čo sa na Slovensku tento rok nakazili, nebolo zaočkovaných. Slovenské dáta hovoria jasne

  • Takmer všetci, ktorí sa nakazili ešte nemali v tele všetky protilátky z vakcíny
  • Dáta za posledných 7 mesiacov jasne potvrdzujú účinky vakcín
Očkovanie
  • Takmer všetci, ktorí sa nakazili ešte nemali v tele všetky protilátky z vakcíny
  • Dáta za posledných 7 mesiacov jasne potvrdzujú účinky vakcín

Na Slovensku sa začalo očkovať 1. januára 2021 a naplno sa očkovanie rozbehlo až v marci. K dispozícii dnes máme štatistiky za viac než prvú polovicu tohto roka. Za sedem mesiacov sme na Slovensku zaznamenali 464 475 pozitívnych prípadov koronavírusu. 98,05 % z nich bolo nezaočkovaných, informuje denník SME.

Z nich bolo úplne zaočkovaných 2 084, čo predstavuje len 0,45 percenta. Aspoň jednu dávku malo za sebou 6 953 osôb, čo z nakazených predstavuje 1,95 %. 0,03 % ďalších nakazených malo za sebou očkovanie tiež, no nebol zistený presný počet dávok.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Dokopy teda bolo v očkovacej anamnéze 9 181 ľudí, a teda 1,95 % z celkového počtu nakazených.

Zvyšok, 455 294 ľudí, alebo 98,05 % z nakazených za sebou nemali ani jednu dávku očkovania.

Úplne zaočkovaných je na Slovensku 1 970 254 ľudí. Z tohto celkového počtu sa za sedem mesiacov nakazilo 2 084 ľudí, čo predstavuje 0,11 %. Slovenské dáta potvrdzujú to, čo už dávno vieme. Zaočkovaný človek sa môže nakaziť, no šanca, že sa to stane, je minimálna.

Ak zoberieme do úvahy len ochorenia u tých, ktorí majú odstup od druhého očkovania viac ako 14 dní, a po podaní jednodávkovej vakcíny, teda tých, u ktorých sa očakáva najvyššia efektivita ochrany, takýchto prípadov bolo celkom 1229, čiže 0,09 %,” zdôraznila pre Denník N Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Podiel hospitalizovaných očkovaných zatiaľ nepoznáme

Ministerstvo zdravotníctva SR momentálne nedisponuje informáciou o zaočkovaní hospitalizovaných osôb s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň. Komunikačný odbor ministerstva tým reagoval na otázku agentúry SITA, či rezort eviduje podiel očkovaných a neočkovaných medzi novými hospitalizovanými. Po dlhšom čase totiž hospitalizácie v súvislosti s koronavírusom začali rásť, za pondelok pribudlo v nemocniciach 11 pacientov, za utorok sa počet hospitalizovaných zvýšil o jedného pacienta. „Aktuálne však pracujeme na úprave výkazov zo strany nemocníc,“ dodal komunikačný odbor.

Zdroje: Denník N, SME, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK