Huliak: Keď mohol byť dezorientovaný kaderník ministrom, môže byť aj zorientovaný lakýrnik
- Rudolf Huliak tvrdí, že športuje odjakživa
- Podľa jeho slov vyrastal „s hokejkou v ruke"
- Rudolf Huliak tvrdí, že športuje odjakživa
- Podľa jeho slov vyrastal „s hokejkou v ruke"
Slovensko má od stredy (5.3.) nového ministra športu a cestovného ruchu. Vo funkcii skončil Dušan Keketi (nominant SNS) a prezident Peter Pellegrini za nového šéfa rezortu vymenoval Rudolfa Huliaka.
S novým ministrom sa spája viacero kontroverzií, Huliak sa v minulosti zviditeľnil mnohými kontroverznými výrokmi či radikálnymi postojmi, v exkluzívnom rozhovore pre Startitup minister Huliak prezradil, ako chce zabezpečiť, aby ako minister zastupoval všetkých občanov, či si v novej funkcii bude viac dávať pozor na svoje vyjadrovanie, ale aj, ako plánuje podporiť slovenský šport a čo odkazuje ľuďom, ktorí jeho nomináciu považujú za politický obchod.
Huliak: Keď mohol byť dezorientovaný kaderník ministrom, môže byť aj zorientovaný lakýrnik
„Jedna vec je politická rovina s nejakou možno aj značnou dávkou populizmu a niečo iné je výkon štátnej moci. Pevne verím, že svojím konaním a tým, akým spôsobom sa snažím obklopiť ľuďmi, ktorí budú pri mne stáť ohľadom ministerstva cestovného ruchu a športu, tak určite urobíme všetko pre to, aby ministerstvo pracovalo v prospech našich voličov a slovenského občana,“ odpovedá Huliak na otázku, ako chce zabezpečiť, aby ako minister zastupoval všetkých občanov.
„Ak si všímate posledný polrok, ja som dosť zmenil rétoriku aj vystupovanie,“ tvrdí nový minister, keď príde reč na to, či si aktuálne bude dávať väčší pozor na vyjadrovanie. V minulosti totiž napríklad poslankyňu Progresívneho Slovenska Luciu Plavákovú označil za s*ku či hovoril o obesení ochranára. Tieto veci už podľa Huliaka „má za sebou a bude sa sústrediť na to, čo potrebujú v rezorte športu“.

Ako plánuje podporiť slovenský šport, najmä menšie športy a mládežnícke programy, ktoré často trpia nedostatkom financií?
„Ja si myslím, že v slovenskom športe je dostatok financií, akurát si musíme dať pozor, aby nám tie financie nepoutekali nesprávnym smerom. Práve preto sa chceme zamerať, čo sa tejto otázky týka, aj na zvýšenú kontrolu, kam nám finančné toky idú,“ vysvetľuje minister.
V prvom rade chcú podporiť mládežnícke organizácie a talenty, pretože, ako vraví, veľmi dobre vedia, akým spôsobom im viaznu jednotlivé reprezentácie.
„Bol by som opatrný vo vyjadreniach, čo sa týka politických obchodov. Keby nedochádzalo k nejakej komunikácii v rámci prerozdelenia moci po samotných demokratických voľbách, tak môžeme rovno povedať, že nedalo by sa vôbec uplatniť zostavenie vlády či koaličná dohoda,“ reaguje na kritiku ľudí, ktorí ho považujú za človeka bez skúseností zo športu či cestovného ruchu a jeho nomináciu za politický obchod.
„Viem lyžovať, viem korčuľovať, viem bicyklovať,“ odkazuje Huliak
„Minister má byť manažér a obklopiť sa správnymi ľuďmi, a keď tu mohol byť dezorientovaný kaderník ministrom školstva, tak môže byť aj zorientovaný lakýrnik ministrom športu a cestovného ruchu,“ dodáva.
Minister Huliak hovorí, že športuje odjakživa a má doma posilňovňu, venuje sa motošportu, športovému lietaniu a streľbe.
„Vyrastal som na zvolenskej priehrade s hokejkou v ruke, nie je mi nič cudzie, čo sa športu týka. Viem lyžovať, viem korčuľovať, viem bicyklovať a robiť rôzne športy rodinného charakteru,“ tvrdí nový minister športu a cestovného ruchu.
Dopĺňa, že na základnej škole chodil do športovej triedy, kde „behal stovku, štyristovku a hádzal guľou“. Viac sa dozvieš vo videu vyššie.
Ako sme ťa informovali, ministerstvo cestovného ruchu a športu prešlo po úprave koaličnej zmluvy spod pôsobnosti SNS pod stranu Smer-SD. Táto zmena nastala v dôsledku zmeneného rozloženia síl v parlamente.
Poslanci okolo Huliaka sa jeho vymenovaním za ministra zaviazali spolupracovať s vládnou koalíciou. Zodpovednosť za rezort prevzal Smer-SD na čele s premiérom Robertom Ficom. Podľa prezidenta sa však Huliak nestáva ministrom pre svoje dlhodobé skúsenosti v danej oblasti.
„Stávate sa ministrom nie preto, že by ste sa oblasti športu a cestovného ruchu dlhodobo venovali. To však neznamená, že nemôžete byť dobrým ministrom. (…) Počas nášho vzájomného rozhovoru som zdôraznil svoje očakávania, že vami vedená politická strana nebude presadzovať žiadne ciele, ktoré by boli v rozpore so zahranično-politickou orientáciou Slovenskej republiky a jej strategickým záujmom v podobe členstva v EÚ a NATO,“ povedal v stredu (5.3.) prezident Peter Pellegrini.
Čítaj viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Youtube/Startitup, Archív Startitup